Zámek Loučeň se ocitne uprostřed Afriky

Datum konání: 6.8.2011
Místo konání: Loučeň 1, 289 37 Loučeň
Zámecký park na Loučeni bude v sobotu 6. srpna připomínat návštěvníkům Afriku. Připraveno je totiž Velké africké dobrodružství plné zábavných her, afrických pohádek a zvuku afrických bubnů. Děti se pod rukama šikovných malířů promění v zebry. Dojde i na historicky věrné vyprávění o knížecí africké expedici před sto lety.
Do záhad Afriky, kde je doma i tato soška, proniknete při Velkém africkém dobrodružství v sobotu 6. srpna.
V sobotu 6. srpna se zámek Loučeň ocitne zázračným způsobem uprostřed africké pevniny. Nejen pro děti tu totiž připravují Velké africké dobrodružství. „Kníže Alexander Thurn – Taxis, vlastník loučeňského zámku, podnikl téměř před sto lety dvě velké africké expedice. My teď vyrazíme po jeho stopách. A protože by to byl drahý výlet, nepojedeme my do Afriky, ale Afrika dorazí za námi na Loučeň. Takový exotický výlet bude finančně dostupný pro každého,“ říká manažer zámku Jiří Senohrábek.
Cestovatelská hra Po stopách knížete Alexandra
V zámeckém parku tak vznikne šest ryze afrických stanovišť, které budou bavit děti a zadávat jim úkoly v rámci celodenní dobrodružné hry Po stopách knížete Alexandra, kterou je možné průběžně absolvovat kdykoli počínaje 10. hodinou.
Co obnáší oblíbená keňská kiumbiáda?
Na zámeckém nádvoří se bude hrát oblíbená africká hra kiumbiáda. „Hra vznikla v Keni a zábavně pracuje s jednotlivými přírodními živly. Je to dobrá zábava pro celou rodinu. Tuto společenskou hru, pokud se Vám bude líbit při rozehraných partiích, si můžete u nás na zámku i koupit,“ tvrdí Jiří Senohrábek.
Suvenýry z rukou afrických domorodců
Kiumbiáda nebude tím jediným pravým africkým suvenýrem, který si budete moci ze zámku odnést. V komorní expozici v přízemí zadního traktu zámku se totiž otevře hned celý africký obchůdek se zbožím pocházejícím zaručeně z černého kontinentu. „Obchůdek se zaměřuje na africké umění. Nabídne ke koupi, ale třeba i jen pro potěchu oka skutečně originální předměty, které se tradičně vyráběly a vyrábějí u primitivních afrických kmenů,“ dodává Jiří Senohrábek. Trhákem obchůdku, který nabídne umění domorodců nejen z Afriky, ale i z Asie, Austrálie a Oceánie, budou hřebové fetiše Konga a hlavně impozantní masky z Burkiny Faso.
Pohádky s africkými zvířaty
Také oblíbené pohádky, jimiž většinou v odpoledním čase v termínu zámeckých slavností ožívá loučeňský amfiteátr, budou ryze na africké téma. Od 13 hodin se bude hrát pásmo pěti krátkých, desetiminutových bajek. Už ta první v pořadí má velmi lákavý název – jmenuje se O pošetilých opicích. Do děje jako přímí aktéři na jevišti budou zapojeny i děti z hlediště. V 15 hodin je pak na programu pohádka Jak šel Honza do světa. „Uvidíme, zda v ní klasický český hrdina dorazí až do Afriky,“ nechává otevřený prostor pro nečekané překvapení Jiří Senohrábek.
Africké bubny djembe-bongo v akci
K Africe patří také hudba. Bez snad nejtypičtějších afrických nástrojů, bubnů djembe-bongo, se pochopitelně Velké africké dobrodružství neobejde. A ke slovu přijde dokonce i typický australský dechový nástroj velkých rozměrů, didgeridoo. „Z Austrálie pocházejí předkové skotského cestovatele Blacka, který byl věrným a především velmi fundovaným průvodcem knížete Alexandra na jeho afrických expedicích. Samotný kníže-cestovatel a jeho průvodce v rámci odpoledního programu pochopitelně oživnou a nabídnou hned třikrát věrné vyprávění o obou dlouhých afrických cestách, jak ho kníže zanechal ve svých písemně zachycených, populárních přednáškách,“ doplňuje další důležitý bod programu manažer loučeňského zámku.
Máte doma dceru? Promění se Vám v zebru!
Protože veškeré české cirkusy mají právě jiný program a ZOO svá zvířata nezapůjčují, bude se muset akce na Loučeni obejít bez živých zvířat. Tenhle malý handicap dokážou na Loučeni ale návštěvníkům pohotově vynahradit: „Hned šest malířů oblíbeného facepaintingu promění zcela zdarma, nebo za dobrovolný příspěvek pro africkou nadaci One More Day for Children, v pár minutách Vaše dítě, nebo i odvážné dospěláky, dle jejich vlastního přání třeba v zebru, žirafu, nebo lva. Pokud k proměně dojde před začátkem africké hry, bude to pro děti vskutku stylová a nesmírně atraktivní proměna,“ tvrdí Jiří Senohrábek.
Velké africké dobrodružství bude zakončeno v 19 hodin africkým táborákem. Na Loučeni tak první sobotu v srpnu přetáhnou o víc než hodinu obvyklou otevírací dobu, která končí běžně v 18.30 hodin.
Z Afriky do socialismu
Ještě v srpnu, konkrétně v pátek 19. srpna, bude loučeňský zámek patřit opeře. Pod širým nebem se tu od 21 hodin chystá představení slavné Verdiho opery Nabucco. Další akcí v pořadí je slavnost Zpátky do socialismu, která se uskuteční první zářijový víkend a proloží ji již druhý ročník Hradozámecké noci. Tuto trochu rozvernou, trochu poučnou akci považují na zámku Loučeň za hlavní událost sezóny.

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama