Zámek Konopiště

Zámek Konopiště


Původně hrad ze 13. století založený po vzoru francouzských kastelů, dnes zámek neodmyslitelně spojený se svým posledním šlechtickým majitelem Františkem Ferdinandem d’Este.
V rámci prohlídkových okruhů uvidíte reprezentační a hostinské pokoje, sbírku zbraní a loveckých trofejí i soukromé pokoje Františka Ferdinanda. Na zámku je rovněž muzeum sv. Jiří a střelnice. Za návštěvu stojí také nádherná Růžová zahrada se skleníky a zámecký park.

Historie

Počátky zámku Konopiště sahají do 13. století, kdy jej kolem r. 1294 pravděpodobně založil pražský biskup Tobiáš z Benešova, a to podle vzoru francouzských kastelů s nejméně 7 válcovými věžemi, s parkánem, čtyřmi branami a padacím mostem. Hrad je ale písemně doložen až od roku 1318, kdy byl v držení bratří Tobiáše a Beneše z Konopiště. Po vymření Benešoviců přešlo Konopiště roku 1327 na 275 let do držení Šternberků.
Na počátku 16. století byl hrad pozdně goticky upraven a dále následovaly kolem roku 1605 renesanční a pozdně renesanční úpravy za Doroty Hodějovské z Hodějova a Harasova (obytné místnosti paláce). V roce 1648 obsadili hrad Švédové. Na počátku 18. stol. za Jana Josefa z Vrtby započaly na zámku barokní zásahy, na nichž se podílel František Maxmilián Kaňka – barokní brána před zámkem se sochami z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Barokně byly přestavěny také interiéry.
V roce 1887 koupil zámek od Lobkoviců arcivévoda František Ferdinand d`Este. František Ferdinand na svém oblíbeném sídle shromažďoval početné sbírky a pořádal zde velké hony. Arcivévoda dal zámek přestavět v historizujícím stylu podle projektu Josefa Mockera, do zámku umístil své rozsáhlé sbírky, získané jak dědictvím po rodu d´Este a Obizzi, tak vlastní sběratelskou činností, a jeho okolí přeměnil v krajinářský park. Na ploše bývalé barokní zahrady založil Růžovou zahradu se skleníky.
František Ferdinand se v červnu roku 1914 zúčastnil manévrů rakouské armády v Bosně a dne 28. června 1914 se stal spolu se svou manželkou Žofií v Sarajevu obětí atentátu, spáchaného srbským anarchistou Gavrilem Principem. Za měsíc po atentátu vyhlásil rakouský císař František Josef I. Srbsku válku.
V roce 1921 převzal Konopiště od arcivévodových dědiců československý stát a zámek i s parkem byl zčásti zpřístupněn veřejnosti. Za II. světové války byl v Konopišti umístěn hlavní štáb jednotek SS.
Po osvobození bylo Konopiště znovu zpřístupněno veřejnosti. Zámek se do dnešní doby zachoval v podobě, jakou dostal při poslední přestavbě za arcivévody FF d´Este. Také vnitřní vybavení zůstalo v co největší míře stejné, jako za doby, kdy zámek obýval František Ferdinand s rodinou.

Park

Z barokní přestavby zámku pocházela terasová zahrada, která byla v roce 1830 proměněna na krajinářský park. Terasová úprava horního parku pochází z roku 1888 a byla navržena zahradními architekty Karlem Mössmerem z Vídně a Rozínkem z Prahy. Na počátku 20. stol. byl severozápadně pod zámkem založen Dianin sad. Dalšími úpravami dosáhl park rozlohy 225 ha. V letech 1898-1913 vznikla jižně od zámku Růžová zahrada s bohatou sochařskou výzdobou a skleníky.

Prohlídkové okruhy

I. prohlídkový okruh – Salony jižního křídla zámku – představí reprezentační a hostinské pokoje, umístěné v 1. patře jižního křídla zámku, ve kterých je instalováno množství dobového nábytku, historických obrazů a porcelánu.
II. prohlídkový okruh – Salony severního křídla – zaujímají nejstarší prostory zámku s gotickými a renesančními klenbami v kapli sv. Huberta a tzv. Kronprinci. Součástí tohoto okruhu je také tzv. Estenská zbrojnice, která patří k nejcennějším a nejvýznamnějším ve střední Evropě.
III. prohlídkový okruh – Soukromé pokoje Františka Ferdinanda – nacházejí se ve 3. patře zámku, byly zpřístupněny v roce 1994 a instalovány podle dobové fotodokumentace a inventárních seznamů tak, jak byly zařízeny v době, kdy na zámku žil FF. Dozvíte se také o  historii rodu Habsburků a životních osudech FF a jeho rodiny.

Doplňkové okruhy:

Muzeum Sv. Jiří
– umístěno v bývalé barokní oranžerii. Svatojiřská sbírka vybudovaná arcivévodou FF zahrnuje soubor dřevořezeb, obrazů a rozmanitých artefaktů uměleckého řemesla z období od 15. do počátku 20. století, vztahujících se ke kultu svatého Jiří.

Střelnice
– herna s kuriózní střelnicí byla zřízena na místě velké konírny na nádvoří zámku a roku 1900 slavnostně otevřena. Je složena z několika částí – z pohyblivých automatických terčů, které jsou kombinovány s akustickým hlášením zásahu, části pro ostrou střelbu z malorážky a kuželníku.

Skleníky v Růžové zahradě
– Skleníky pro vzácné teplomilné rostliny byly zbudovány Františkem Ferdinandem současně s Růžovou zahradou na místě bývalé barokní zahrady, na ploše 1200 m2. V letech 1995 – 2000 byly zrekonstruovány a zpřístupněny veřejnosti. Tak jako za doby Františka Ferdinanda, i nyní se zde pěstují vzácné palmy, subtropické a tropické rostliny a v bazénku se chovají okrasné rybičky.

Dostupnost:

Autem: D1 (Praha – Brno) exit 21 (Mirošovice), silnice I.tř. 3 směr Benešov, v Benešově odbočit směr Konopiště
Autobusem: z Prahy autobusem do Benešova, dále pěšky k zámku nebo dvě zastávky autobusem do stanice Benešov – Konopiště
Vlakem: stanice Benešov, dále pěšky nebo autobusem k zámku
GPS: Loc: 49°46’46.31″N, 14°39’23.55″E

Kulturní akce

Otevírací doba 2012

Návštěvnická sezóna – 1. 4. – 30. 11. 2012
Otevřeno denně mimo pondělí.
Výjimky: otevřeno – pondělí /ve svátek/ 9. 4.
Výjimky: zavřeno – úterý /po svátku/ 10.4.
V měsíci říjnu a  listopadu je otevřeno ve všední dny jen pro objednané skupiny (od  10 osob), o so, ne a svátku i pro veřejnost /rezervace na měsíc listopad: přímo na zámku Konopišti.
Více informací o otevírací době ZDE
Vstupné pro rok 2012

návštěvnický okruh
vstupné
vstupné s příplatkem za cizojazyčný
výklad
s průvodcem
základní
snížené
základní
snížené
Kč/os.
Kč/os.
Kč/os.
Kč/os.
1. jižní křídlo
140,-
90,-
210,-
130,-
2. severní křídlo
140,-
90,-
210,-
130,-
3. soukromé pokoje
210,-
140,-
310,-
210,-

Kontakt:

Správa státního zámku Konopiště
Konopiště 1
256 01 Benešov
tel: 317 721 366
www.zamek-konopiste.cz
konopiste@stc.npu.cz  (rezervace pouze  3. okruhu)
Rezervace prohlídek 1. a 2. okruhu:
tel. 274 008 154 – 6
rezervace@stc.npu.cz

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama