Trmalova vila

Trmalova vila


Trmalova vila je jedním ze čtyř domů – muzeí v Praze.
Je ukázkou špičkové vilové architektury první poloviny 20. století, podobně jako Müllerova, Bílkova a Rothmayerova vila. Ze všech těchto čtyř zpřístupněných památek je dům Františka Trmala, významného učitele, pedagoga a školního inspektora, nejstarší.
Projekt byl realizován již v letech 1902 – 1903 a je vynikající ukázkou série vil a domů, které Jan Kotěra navrhl začátkem 20. století a mezi které dále patří například Fröhlichova vila v Černošicích, Máchova vila v Bechyni či Suchardova vila s ateliérem v Praze.
Všechny jmenované vily se nesou na vlně Kotěrovy citlivé a bohaté tvorby. Jsou unikátním příkladem sjednocení secesního geometrického ornamentu, anglické venkovské architektury a slovanské tradice. V Trmalově vile můžeme tyto charakteristiky pozorovat na mnohých půvabných detailech – návštěvníka přicházejícího k domu zaujme polygonální rizalit a arkýř, vysoké komíny, hrázděné štíty i vikýře a malované vyřezávané lomenice. Rozsáhlou a malebnou zahradu navrhl zároveň s domem sám Jan Kotěra. Stavbu tak obklopují křivky cestiček a okrasných keřů a spojují se s ní v harmonický celek. Stranou architekt umístil roubenou stavbu kůlničky s prostory pro hospodářská zvířata.
Kotěra pojímal svou architekturu jako tzv. Gesamtkunstwerk, celkové umělecké dílo, v němž musí sebemenší detail navrhnout sám autor. Stejně jako jeho jiné realizace, i Trmalova vila se může pyšnit dekorativně pojatým schodištěm s geometrickými a florálními ormanenty, střídajícími důmyslně rytmická pole pestrých barev.
Dnešní okolí domu se od dob Františka Trmala poněkud proměnilo, původně byl totiž postaven v nově založené zahradní čtvrti, která vyrostla na místě bývalých polí.
 
Trmalova vila
Vilová 11/91
Praha 10 – Strašnice
100 00
tel.: 274 772 362
tel2.: 274 774 451
fax: 274 772 386
email: info@slavnevily.cz
www.slavnevily.cz
Stálá expozice:
Bydlení 1900-1920.
Expozice představuje vrcholový design (Jan Kotěra, Pavel Janák) i anonymní sériový design předmětů denní potřeby.
2012 rok Josipa Plečnika a Pavla Janáka
Aktuální výstavy ZDE
Komentované prohlídky:
Út – Pá 12:00, 14:00, 16:00
So – Ne 10:00, 12:00, 14:00, 16:00
Vstupné:
hodinový prohlídkový okruh 40,-Kč
studenti, důchodci, ZTP 20,- Kč
Kotěrovo centrum ve vile pořádá kulturní program, organizuje výstavy, přednášky i setkání s odborníky.
Je zaměřeno na různé vrstvy tématu vilové architektury a její celkový kontext.
V létě se konají hudební večery v zahradě.
Doprava: metro A stanice Strašnická, tram 7, 19, 26 Strašnická

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama