REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 2.10. a svátek má Olívie a Oliver

Ty nejlepší vyhlídky Máchova kraje

Máchův kraj je známy romantickou krajinou, na kterou je radost pohledět, a to hlavně z výšky. Nebojte se ale žádných prudkých kopců. Krásný výhled na Máchovo jezero, okolí Mimoně nebo Kokořínsko si užijete i ze skal, rozhleden a vrchů, které zvládnou i vaše děti.

Havířský vrch u Doks 

K dominantám Máchova kraje patří Máchovo jezero, které se hlavně v létě stává oblíbeným cílem všech vodomilných turistů. Zkuste ho ale poznat i z jiné perspektivy. Můžete se buď vydat na hrad Bezděz, který se téměř tyčí nad vodní hladinou, nebo vyrazit na Havířský vrch. Ten se nachází pouhých 2,5 km od Doks ve výšce 341 m. n m. Svůj název získal od těžby rudy, po které tady zůstala 6 metrů hluboká šachta. Na místo vás dovede žlutá turistická trasa Břehyně–Borný, která se napojuje na naučnou stezku Swamp. Procházka je vhodná i pro děti, s nimiž se můžete v Břehyni zastavit na i vyhlášenou zmrzlinu. 

www.azfotky.cz

Rozhledna Vrátenská hora na Kokořínsku 

Pokud se vydáte na prohlídku Hradu Houska, kde se údajně ukrývá brána do pekla, pak si udělejte ještě menší odbočku k Vrátenské hoře, vzdálené necelé tři kilometry od hradu. Z Housky sem můžete dojít pěšky, nebo dojet autem, které můžete zaparkovat kousek od rozhledny. Pak už stačí 127 schodů a vychutnat si pohled na Kokořínsko. Otevřeno mají od května do října každý den od 10 do 18 hodin. Mimosezónu pak o víkendech. 

REKLAMA

Vranovské skály – místo pro hraběnku 

Nejlepší výhled na okolí Mimoně je z Vranovských skal. Pískovcový komplex kdysi lákal nejen turisty. Ještě ve 20. letech minulého století byste tu často potkávali i horolezce. Poté ale oblast připadla pod vojenský prostor Ralsko. Nejznámější vyhlídkou je Juliina, která nese název po hraběnce Julianě. Ta ji dostala od svého manžela hraběte Hartiga jako dárek. Dříve zde stával dřevěný altán, dnes tu po něm najdete pouze půdorys ohraničený skálou. Dostanete se sem pěšky po vytesaných schodech se zábradlím.  

A kam dál? 

Vodáky oblíbené místo skrývá Průrva Ploučnice, vodní tunel mezi pískovcovými skalami. Pokud máte rádi pohádky, pak vám zdejší okolí připomene exteriéry filmové pohádky Z pekla štěstí. Vede sem i několik cyklostezek, např. okruh Hamr na Jezeře – Svébořice – Pavlin Dvůr – Vranovské skály – Průrva Ploučnice. Pěšky sem vede nejkratší cesta z Novin pod Ralskem, cca 1,7 km podél řeky. 

REKLAMA

Pěknou procházku si můžete udělat kolem Máchova jezera, kde najdete půjčovny šlapadel, paddle boardů, a také odtud vyplouvají lodě na okružní plavby po jezeře. V okolí se nachází nenáročné cyklostezky, vhodné jak pro kola, tak i in-liny. 

Máchův kraj – skalní masiv Pinka v pozadí Bezděz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA