Tajuplné příběhy okolí Berounky aneb vodácká dovolená v kraji Oty Pavla

Vydejte se na 4denní plavbu po královně českých vodáckých řek – Berounce. Klidně se linoucí řeku milují nováčci i ostřílení vodáci. V kraji proslaveném spisovatelem Otou Pavlem je totiž snadné proniknout do tajů příběhů, které se tu udály, a zažít místní jedinečnou romantickou atmosféru.

Putování po stopách Oty Pavla

Mezi vodáky oblíbená Berounka je spjata se životem a dílem spisovatele Oty Pavla. Startovním místem pro splutí její středočeské části může být osada Kalinova Ves u Zvíkovce, kde se k ubytování nabízejí hned tři kempy.

Na kánoi se po ranním nalodění vydejte rovnou vstříc příběhům. Ten první se dnes odehrává v elektroskanzenu Čechův mlýn u Šlovic. Nese jméno Václava Čecha, který se o vybudování této někdejší malé vodní elektrárny v roce 1911 zasloužil. Jeho potomci se o mlýn starají i dnes a klapot Francisovy a Kaplanovy turbíny dokládá jeho funkčnost. Z kdysi opuštěného a chátrajícího mlýnu se stal světový unikát, který je po předchozí domluvě otevřen i návštěvníkům. Za zmínku stojí fakt, že Václav Čech byl blízce spřízněn s prezidentem Edvardem Benešem, jehož oba dědečkové právě ze Šlovic pocházeli.

Řeka Berounka a jez u Čechova mlýna, foto: CzechTourism, Jan Hocek

O dva kilometry dál po proudu se zastavte ve Skryjích a vydejte se za prvohorními trilobity. Přírodní památka Skryjsko-týřovické kambrium je jedním z jejich nejcennějších nalezišť. Na nedalekém Zbirožském potoce se v lesích ukrývají Skryjská jezírka, u kterých by se romantika dala krájet. Opodál do Berounky ústí Úpořský potok, spjatý se životem Fialového poustevníka ze stejnojmenného díla Oty Pavla. Na vše z výšky dohlíží zřícenina královského hradu Týřov, který je jedním z nejstarších českých hradů a za rebelie v něm byl dokonce vězněn budoucí král Přemysl Otakar II. – to když sem přijel svého otce žádat o milost.

Zřícenina královského hradu Týřov, foto: Středočeská centrála cestovního ruchu

Následující úsek vede hlubokým skalnatým údolím až k oblíbené rekreační oblasti Višňová. Jen co se objeví Kouřimecká rybárna, ocitáte se v kraji Oty Pavla. Brána ve filmech ztvárnila chalupu převozníka Karla Proška. Ta pravá Proškova chalupa se ovšem nachází až v Luhu pod Branovem a dnes v ní sídlí Pamětní síň Oty Pavla. Ještě před Luhem hledejte vyústění Tyterského potoka. Zanechte u něj loď a zajděte se osvěžit do hostince U Rozvědčíka. Vystavěl ho Jaroslav Franěk z Nezabudic a během 2. světové války v něm ukrýval arzenál zbraní. Na letní byt sem až do doby seznámení s panem Proškem jezdila také rodina Oty Pavla.

Nádherné Křivoklátsko a Kouřimecká rybárna (UNESCO) foto: CzechTourism, Jiří Jiroušek

Vzhůru nad řeku ke královským hradům

Hned za Roztockým jezem se slalomovou tratí přirazte u trampského tábořiště Mezi mosty a připravte se dobýt královský hrad Křivoklát. Oplývá bohatými sbírkami a celou řadou šťastných i méně veselých příběhů. Tajemstvími je opředen už samotný název této původně královské lovecké rezidence. Dost možná vznikl na základě toho, že hrad byl vystavěn na křivém podloží. Podle jiné verze se odvozuje od křivolakých stromů v okolí, kterým se říkalo kláty.

Královský hrad Křivoklát, foto: Středočeská centrála cestovního ruchu

Po prohlídce jednoho z nejstarších a nejvýznamnějších hradů v zemi pokračujte v plavbě směrem k tábořišti U Jezu v Račicích, kde se během letních večerů prozpěvují táborové písně za doprovodu kytary. Během plavby se zastavte ještě ve Zbečně, kde stával předchůdce Křivoklátu. Opevněný přemyslovský dvorec se nejspíš nacházel v blízkosti dnešního kostela sv. Martina. Naproti němu vás zaujme Hamousův statek, patřící k nejhodnotnějším stavbám lidové architektury v Čechách. Součástí stavení je i chlebová pec, která dodnes slouží svému účelu. S trochou štěstí tu i vy čerstvě upečený chléb ochutnáte.

Hamousův statek, Zbečno, foto: Středočeská centrála cestovního ruchu

Následující den vás čeká 15kilometrový úsek z Račic do Berouna. Ráz krajiny jako by se lusknutím prstu proměnil a hluboké skalnaté údolí střídají louky lemované chatami, často dostupnými pouze od vody. Nad Nižborem stával další královský hrad Přemysla Otakara II., dnes z jeho místa nad řeku shlíží zámek s expozicí věnovanou nedalekému keltskému oppidu Stradonice. Na druhém břehu řeky láká k návštěvě sklárna Rückl s více než 300letou tradicí, kde objevíte tajemství výroby křišťálové sošky Českého lva. Na široko daleko vyhlášenou zmrzlinu si vystůjte frontu u stánku v nedalekém Hýskově a občerstveni se můžete vydat třeba do rodného domu spisovatele Františka Nepila na konci obce.

Nižbor, foto: Jiří Jiroušek

Romantika kolem Berouna

Do dalšího kempu Na Hrázi v Berouně je to z Hýskova co by kamenem dohodil a vy tak můžete zbytek dne strávit objevováním kouzelných zákoutí královského města.  Vystoupejte na Městskou horu s rozhlednou a medvědáriem, které obývají večerníčkoví méďové, zajděte na prohlídku Muzea Českého krasu nebo si vyzkoušejte práci s keramickou hlínou v Muzeu berounské keramiky. Příjemná procházka vás zavede za město ke kamenné rozhledně Děd – nejstarší rozhledně vybudované KČT.

Poslední den plavby v délce 14 km končí v kempu Ostrov v Zadní Třebáni na okraji CHKO Český kras. Poplujete po trase jako vystřižené z amerických westernovek. Řeka se tu zařezává do hlubokého údolí skal a bývalých lomů. Poplujete pod přemyslovským hradištěm Tetín, spojovaným se smrtí kněžny Ludmily, a dostanete se do Srbska, odkud se můžete pěšky vydat ke kdysi osídlené Kodské jeskyni. Jen co proplujete kolem ojedinělé osvětlovací věže Petzoldova lomu, otevře se před vámi výhled na další královský hrad.

Český kras, lom Alkazar a řeka Berounka, foto: Jiří Jiroušek

Poslední zastávkou vodáckého dobrodružství na Berounce nemůže být nikdo jiný než královský hrad Karlštejn. Už po staletí majestátně střeží český poklad a láká k objevování příběhů a cenných interiérů. Užijte si některou z prohlídkových tras i výhled do podhradí a okolních lesů. Dnes už ženy nemusejí zůstávat u kánoí – na Karlštejně jsou totiž vždy srdečně vítány.

Více tipů na výlety najdete na www.strednicechy.cz

Královský hrad Karlštej, foto: Středočeská centrála cestovního ruchu
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama