Signály z neznáma. Český komiks 1922–2012

Signály z neznáma


Český komiks chytil na počátku třetího tisíciletí nový dech.
Aktuální autorská generace navazuje kontakty se světovým děním, reaguje na nejnovější trendy a v domácím kontextu snad téměř poprvé skutečně svobodně tvoří, nesvazována restriktivními příkazy cenzury či kulturním a společenským odmítáním. Zároveň se komiksu alespoň částečně daří rozrušovat stereotypní představy, které jej vždy spojovaly jen s dětem určeným, popřípadě brakově-triviálním čtením na ukrácení volné chvíle. Spolu s tím, jak český komiks nabývá na sebedůvěře (a sebeúctě), začínáme pomalu prozkoumávat ta slavnější, i ta méně proslulá období jeho dějin. Výstavní projekt „Signály z neznáma“, který se ve dnech 26. 9. 2012 – 6. 1. 2013 prvně představí v Domě umění města Brna, slibuje onu známou i tajenou historii komiksu na českém území detailně zmapovat.
Devadesátiletý příběh českého komiksu se tak na několik měsíců dočká své hmatatelné podoby. Díky zápůjčkám od desítek institucí z celé České republiky i od řady autorů či soukromých sběratelů se podařilo shromáždit rozsáhlý a reprezentativní soubor originálů komiksových stran ze všech údobí českého komiksu. Tematicky organizovaná expozice nahlédne domácí komiksovou tradici z nejrůznějších směrů, zaměří se na dominantní žánry a ústřední protagonisty, ale připomene i pozapomenuté tvůrce a souvislosti.
Rozsáhlou expozici čítající přes 300 výstavních originálů, tisků a předmětů rozšíří bohatý doprovodný program a lektorované programy pro školy, u příležitosti výstavy vychází v nakladatelství Arbor vitae obsáhlá kolektivní monografie.
Výstavní projekt „Signály z neznáma“ pořádají Dům umění města Brna, Dox Prague a Východočeská galerie ve spolupráci s Ústavem pro českou literaturu AV ČR, v.v.i., a Filozofickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci.
Signály z neznáma  Český komiks 1922–2012
26 09 (2012) – 06 01 (2013)
středa–neděle 10–18 h
vstupné 100 /50 Kč
Kurátory výstavy jsou Pavel Kořínek a Tomáš Prokůpek.
Tisková konference 25. 9. 2012 v 11 h v Domě umění
Dům umění města Brna
Malinovského nám. 2
602 00 Brno
www.dum-umeni.cz

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama