REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 4.12. a svátek má Barbora

Přírodní rezervace Milovice – výlet za divokými koňmi, pratury a zubry

Když se řekne Milovice, vybaví se nám bývalý vojenský výcvikový prostor. Rodiny s dětmi milují zdejší zábavní park Mirakulum a vyhledávači adrenalinu místní tankodrom. A co takhle vydat se na výlet do Milovic za divokými koňmi, pratury a zubry? Z vojenské oblasti ve středních Čechách se totiž stalo také místo se značnou pestrostí fauny i flory a návštěvníci tu poprvé na světě mají možnost vidět tři klíčové druhy velkých kopytníků v jedné lokalitě. Objevte Přírodní rezervaci Milovice a vraťte se v čase zpět do doby pravěkých lovců a prvních zemědělců.

Dnešní Přírodní rezervace Milovice je bývalým vojenským výcvikovým prostorem, který vybudovali již Habsburkové. Cvičení domácích i zahraničních vojsk se tu konala od roku 1904 až do počátku 90. let minulého století. Vojenský újezd je zrušen, proběhlo náročné čištění od nevybuchlé munice a roku 2002 vznikla na nevyužitém prostoru přírodní rezervace, která se rozšiřovala a vracel se do ní život. Postupně do ní byli vypuštěni divocí koně, pratuři a zubři, aby přispěli k návratu ekosystému do původního stavu. Všechna stáda se úspěšně rozrůstají, podařilo se tu rozmnožit všechny tři druhy velkých kopytníků Evropy v rámci jedné rezervace. A to není vše – pastvina se rovněž stala jednou velkou lékárnou. Roste tu totiž mnoho léčivých bylin.

Zubři v Milovicích v zimě, Foto: © Středočeská centrála cestovního ruchu
Zubři v Milovicích v zimě, Foto: © Středočeská centrála cestovního ruchu

Divocí koně mají výrazně odlišnou zimní a letní srst, krátkou hlavu, malé uši, dlouhý ocas, takzvané žabí oči a extrémně silná kompaktní kopyta. Jsou přesně takoví, jako byli v období pravěkých lovců před několika tisíci lety, jak víme z vyobrazení na stěnách jeskyní. Impozantní zubr je největším volně žijícím suchozemským obratlovcem Evropy. Samci dosahují hmotnosti 530 až 920 kilogramů, samice asi o polovinu méně. Pratuři, které je možné v Milovicích spatřit, jsou výsledkem takzvaného zpětného šlechtění. Poslední původní pratur totiž vyhynul kdysi v roce 1627. Všechna tři zvířata jsou původními zvířaty v české krajině a v Milovicích se do ní opět navracejí.

REKLAMA

Při výletu se tak můžete přenést do doby dávno minulé. Udělejte si procházku kolem ohrad celé rezervace. Stáda lze pozorovat buď jen tak zpoza plotu, ke kterému se zvířata klidně přibližují, budete-li mít štěstí. Lepší přehled získáte z pozorovatelen – vyhlídkových plošin, které tu v okolí zdejší jedinečné stepní vegetace vznikly.

Pratur v Milovicích,  Foto: © Středočeská centrála cestovního ruchu
Pratur v Milovicích, Foto: © Středočeská centrála cestovního ruchu

Na okraji Milovic si při výletu s dětmi můžete užít návštěvu unikátního zábavního parku Mirakulum, kterému dominuje hrad a pod ním se na ploše 10 ha rozprostírají desítky herních prvků, minizoo, lesní naučná stezka a mnoho dalších lákadel, vždy v nápaditém a kvalitním provedení a propojení s přírodou. Úzkokolejkou, která je kopií polní vojenské drážky, je Mirakulum propojeno s milovickým tankodromem, kde se nabízejí projížďky bojovými vojenskými vozidly na offroadových tratích. O jedinečný zážitek je vždy postaráno. Blízko Milovic stojí za zastávku někdejší hrad Dražice, ze kterého se dochovalo zdaleka viditelné působivé torzo.

REKLAMA

K dalším výletům v okolí se můžete inspirovat na www.strednicechy.cz.

Zábavný park Mirakulum, Foto: © Středočeská centrála cestovního ruchu
Zábavný park Mirakulum, Foto: © Středočeská centrála cestovního ruchu
Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA