REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 3.10. a svátek má Bohumil

Muzeum dr. Aleše Hrdličky vám představí celou řadu zajímavých expozic

Muzeum dr. Aleše Hrdličky

Muzeum Dr. Aleše Hrdličky, Horní náměstí, Humpolec, Česko, Zobrazit na mapě

Muzeum dr. Aleše Hrdličky je unikátní muzeum na Vysočině. Naleznete ho v Humpolci, je umístěno v bývalé škole na Horním náměstí.

Něco málo z historie Muzea dr. Aleše Hrdličky

Muzeum dr. Aleše Hrdličky nese jméno humpoleckého rodáka, světoznámého antropologa. Bylo založeno roku 1895 s cílem shromažďovat duchovní a hmotné památky charakterizující oblast českého Horácka. Ze sebraných předmětů vznikla první národopisná expozice. V roce 1969 byla v muzeu u příležitosti celostátních oslav 100. výročí narození dr. Aleše Hrdličky otevřena antropologická expozice a ve městě byl k této příležitosti uspořádán I. mezinárodní antropologický kongres, na který se sjeli vědci z celého světa. Malé národopisné muzeum tak vešlo ve známost široké laické i odborné veřejnosti také jako muzeum antropologické.

V Muzeu dr. Aleše Hrdličky můžete v současné době navštívit 5 expozic

Antropologická expozice

Nová antropologická expozice byla otevřena v červnu 2019. Obsahuje množství zajímavých exponátů a nejnovější poznatky z oboru antropologie. Prohlédnout si můžete oddíly věnované genetice, variabilitě, anatomii, evoluci, antropologii živého člověka a paleopatologii.  Do tohoto celku je zahrnuta i pracovna A. Hrdličky a indiánská vesnička. Odkaz na zajímavé video naleznete zde:

Národopisná expozice

Obsahuje několik tematických celků, z nichž zjistíte, jak se žilo na Humpolecku v první polovině 19. století. Najdete rozdíly mezi životem bohatých měšťanů a chudého lidu. Prohlédnete si sbírku starých hudebních nástrojů i historických zbraní. Pozastavíte se nad supermoderním bicyklem této doby — historickým „kostitřasem„.

Expozice loutek

Pohádková expozice byla slavnostně otevřena v roce 2009 a je zde vystaveno více jak 60 loutek 40 cm vysokých marionet. Po prohlédnutí expozice si můžete sami pohrát s maňásky, které jsou připraveny u vstupu. Pohádkový zážitek je určen nejen pro děti.

Jak se žilo, jak se šilo

Expozice byla otevřena v roce 2014. Přibližuje práci švadlen a ševců v domácím prostředí. Ukazuje interiér místnosti běžné domácnosti z poloviny minulého století, kde kromě toho, že lidé žili, také provozovali své řemeslo.

PEKLO

V podzemí výstavního sálu na Dolním náměstí byla otevřena expozice pekelníků, čertů a Luciferů s názvem Peklo. Keramické figuríny rozverných, veselých, zlostných i mazaných čertů vyrobili žáci výtvarného oboru místní Základní umělecké školy Gustava Mahlera. Jejich inspirací k vytvoření této výstavky byla tajuplná vyprávění o pokladech, permonících a čertech, kteří v lidovém podání ztělesňují zlo.

Stálá výstava

Mineralogická sbírka

Od února 2003 se návštěvníkům Humpoleckého muzea Dr. Aleše Hrdličky na Horním náměstí nabízí příležitost prohlédnout si stálou výstavu minerálů ze sbírek místních sběratelů. Tato expozice chce přiblížit krásu nerostné říše Vysočiny a jeho okolí. Tato výstava se již potřetí rozšiřovala díky stále novým nálezům místních mineralogů. Výstava je hojně navštěvována především studenty a odborníky z oblasti mineralogie.

Kromě této sbírky se ve dvou výstavních sálech muzea pravidelně po cca měsíci obměňují výstavy uměleckých děl.

Věda v muzeu

Přednáškový cyklus zaměřený na popularizaci vědy, který má ukázat, že věda není nuda. Pojďte si poslechnout přednášku, které budete rozumět, pobaví vás a obohatí. Přijďte se ptát těch nejpovolanějších, diskutovat s nimi a užít si přátelského a neformálního prostředí nad šálkem kávy či čaje.

Kalendář akcí pro toto místo

Muzeum dr. Aleše Hrdličky
Prohlédnout akce

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA