REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 2.10. a svátek má Olívie a Oliver

Dva zajímavé tipy na výlet v Chrudimi a okolí

Chrudim je okresní město ve východních Čechách a druhým největším městem v Pardubickém kraji. Jak v Chrudimi, tak i v jejím okolí je spousta zajímavých míst, které můžete navštívit. Dnes vám přinášíme tip na dvě z nich. Pojďme si říct něco o Muzeu loutek přímo v Chrudimi a o Kočičím hrádku ve Slatiňanech.

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi

V Muzeu loutek najdete ukázky loutkářského umění z celého světa. Základem sbírky muzea se stala soukromá sbírka prof. PhDr. Jana Malíka (1904–1980), srdcaře a loutkaře tělem i duší. Dnes vlastní muzeum více než 50.000 předmětů. Nejstaršími kousky jsou marionety z 19. století. Ze zahraniční části sbírky stojí za zmínku určitě loutky z vietnamského vodního loutkového divadla nebo stínové loutky z Asie a Francie.

Foto: ©Muzeum loutkářských kultur
Foto: ©Muzeum loutkářských kultur

Do sbírky patří i loutky pro rodinná loutková divadla, která se těšila veliké oblibě na začátku 20. století. Z tohoto období pochází například postavičky Spejbla a Hurvínka a práce Jiřího Trnky.

REKLAMA

V muzeu najdete i scénografickou část s mnoha rekvizitami a dekoracemi.

Od roku 1972 sídlí muzeum v Břetislavově ulici v Mydlářově domě. Tato stavba samotná je také zajímavým architektonickým prvkem. Dominantou je minaretové dvojvěží ze zadní strany budovy.

REKLAMA

Děti i jejich rodiče určitě ocení nové herny a interaktivní prvky, které se v muzeu nacházejí.

Vstupné:  140,- dospělý, 80,- děti od 6 let (do 6 let zdarma), 320,- rodinné vstupné

Kočičí hrádek Slatiňany

Před rokem 1896 nechala tuto miniaturu hradu vybudovat kněžna Vilemína Auerspergová pro zámecké děti. Od té doby je toto místo prakticky neustále dějištěm malých i velkých bitev, kdy místo dělových koulí létají vzduchem šišky. I když jsou hradby vysoké jen necelý metr, poskytují pro místní děti nevyčerpatelný zdroj fantazie a zábavy.

Kočičí hrádek. Foto: ©Chrudimský deník
Kočičí hrádek. Foto: ©Chrudimský deník

Stavbu najdete nedaleko státního zámku Slatiňany a vede sem hned několik turistických cest. Tento výlet si opravdu užijí i ti nejmladší. Mohou se vžít do role rytířů a princezen a užít si krásný den v přírodě.

Již zmíněný zámek Slatiňany stojí určitě taky za návštěvu.  Více o něm se dozvíte v našem starším článku zde. Od Kočičího hrádku je vzdálený jen 1,5 km. Po cestě doporučíme navštívit i Švýcárnu, ve které najdete muzeum starokladrubského koně.

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA