REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 11.12. a svátek má Dana

Státní zámek Slatiňany

Státní zámek Slatiňany
Zámek Slatiňany u Chrudimi byl postaven na místě gotické tvrze ze 14. století a během několika staletí prošel rukama tří desítek majitelů.
Až poslední z nich – knížecí rodina Auerspergů zámku vtiskla jeho současnou tvář. Rodinné sídlo s nejmodernějším technickým vybavením včetně kuchyně, ústředního topení a výtahu na jídlo užívali majitelé do roku 1945. Po válce byla jeho budova využita jako hipologické muzeum věnované koním. Od roku 2011, kdy vznikla nová prohlídková trasa, je prezentován také jako aristokratické sídlo.
Tip pro rodiny s dětmi: Pro rodiny s dětmi je určená prohlídka z projektu Otevřete 13. komnatu – s žokejkou Latou, která jako jediná žena zvítězila ve Velké pardubické.
Dalšími tipy na výlet jsou: Šestnáctihektarový zámecký park s jezírkem a dětským hospodářstvím, Kočičí hrádek, Švýcárna Slatiňany – muzeum starokladrubského koně, Lesní stezka Podhůra. (Vše do 2-3 km od zámku)
Natáčené filmy, seriály: Smrt v sedle, Dobrá Voda, Slavné historky zbojnické s Milošem Kopeckým.

Prohlídkové okruhy:

I. Zámecká expozice
Zavede vás do panského patra s reprezentačními, společenskými a soukromými prostory, které na přelomu 19. a 20. století obývala rodina knížat z Auerspergu.  Dále zavítáte do suterénu zámecké budovy, kde se dochoval ojedinělý soubor provozních prostor v podobě kuchyně a  umývárny nádobí. Opravdovým unikátem je kotelna z počátku 20. století se soustavou rozvodného potrubí, originální izolací a tisícilitrovým boilerem.
Počet osob ve skupině – 25, délka prohlídky 50 minut.

II. Hipologická expozice

Vědecká část hipologických sbírek vás seznámí s evolucí a historií koní, jejich anatomií, chovem a využitím ve společnosti. Umělecké sbírky nabízí širokou paletu významných obrazů koní hlavně z 18. a 19. století, další exponáty představují využití koní ve vojenství, dopravě, při parforsních honech či dostizích. Obrazové sbírky jsou doplněny ukázkami sedel a postrojů.
Počet osob ve skupině – 25, délka prohlídky 50 minut.

III. Otevřte 13. komnatu s žokejkou Latou Brandisovou

Pojďte si prohlédnout zámek a vyslechnout  příběh netradiční postavy – žokejky Laty Brandisové, vyluštit tajenku a získat tak jeden ze sedmi klíčů ke 13. komnatě – prohlídková trasa určená hlavně dětským návštěvníkům. Více na www.otevrte13.komnatu.cz
Počet osob ve skupině – 25, délka prohlídky 50 minut.
IV. Pokrok nezastavíš
Speciální prohlídka zavede návštěvníky nejen do veřejně přístupných prostor hlavního prohlídkového okruhu, tedy např. do  zámecké kuchyně z roku 1900, ústřední kotelny, ale také budete moci navštívit prostory, jež zůstávají během roku na klasické prohlídce skryté, jako je velká  koupelna z přelomu 19. a 20. století, točité schodiště do nejvyššího patra tzv. záchodové věže a také výstup do půdních prostor.
Počet osob ve skupině – 12, délka prohlídky 60 minut.
V. Zámecká věž
Rovných sto schodů je potřeba vystoupat na vyhlídkový ochoz velké zámecké věže. Odměnou je překrásný výhled na Slatiňany, Chrudim, Železné a Orlické hory. Za příznivého počasí lze dohlédnout na Ještěd, hřebeny Krkonoš a na Králický Sněžník. Věž je přístupná s průvodcem ve vybraných dnech a pouze za nedeštivého počasí.
Počet osob ve skupině – 10, délka prohlídky 20 minut.
Okruhy nejsou bezbariérové – pohybově handicapované návštěvníky zveme na prohlídku zámeckého parku.
Možnost focení, natáčení v objektu:
Focení: 100,-Kč
Filmování: 200,-Kč
(Pouze bez blesku a stativu. Materiály získané fotografováním či filmování smí být použity výhradně k osobní potřebě, nesmí být použity ke komerčním účelům v tisku, elektronických médiích ani jinak šířeny.)
V objektu prodejna suvenýrů.
Dopravní spojení:
VLAK: Vlaková zastávka Slatiňany, cca 15 minut od zámku, vzdálenost od zastávky: 1,2 km
AUTOBUS: Autobusová zastávka Slatiňany – střed, cca 7 minut pěšky od zámku, vzdálenost od zastávky: 400 m
AUTOMOBILY: Parkoviště u restaurace U Zámku – 200 m. U hřebčína 400 m, u bývalého mlýna – 200 m, u hřbitova – 700 m.
Občerstvení: Přímo v objektu není žádné občerstvení, ale v okolí zámku jsou restaurace s celoročním provozem (200 m a 500 m od zámku).
Svatby:
Svatební obřad je možné uskutečnit v parku u jezírka, na nádvoří, nebo v zámecké knihovně. Cena obřadu je 5 000,-Kč včetně DPH.
Komerční pronájem: Možný, po dohodě se správou zámku.

Otevírací doba:

Zahájení sezóny: 4. 4. 2015
měsíc    dny    od    do    poznámka
duben    so, ne, svátky    10:00    15:00
květen    út – ne    10:00    15:00    o víkendech do 16:00
červen    út – ne    10:00    16:00
červenec    út – ne    10:00    17:00
srpen    út – ne    10:00    17:00
září    út – ne    10:00    15:00    o víkendech do 16:00
říjen    so, ne, svátky    10:00    15:00
Mimo návštěvní dobu jsou prohlídky možné po předchozí domluvě.
Minimální počet návštěvníků na prohlídce je 8 osob.
Začátek poslední prohlídky je shodný s uvedeným koncem návštěvní doby.

REKLAMA

Zámek Slatiňany

Zámecký park 1, 538 21 Slatiňan
[email protected]
www.zamek-slatinany.cz
Foto: Archiv NPÚ ÚPS na Sychrově

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA