Do cirkusu na medvědy a slony – Original Berousek

berousek-medved.jpgPřed 85ti lety založil Ignác Berousek tradici známého cirkusu Berousek. Z pouličního kejklířství vzniklo v roce 1918 první cirkusové šapitó, pojmenované po jeho zakladateli „Berousek“. Pokračovatel cirkusového rodu Ferdinad Berousek, syn Ignáce Berouska, přejmenoval v roce 1941 „Cirkus Berousek“ na „Cirkus Centrál“. Důvodem změny názvu bylo odlišení od jiných cirkusů či artistů užívajících v té době jméno Berousek. Tímto začala nová filozofie rodiny Berousků. Cirkus se otevřel novým vynikajícím umělcům z celého světa chovajícím lásku a úctu ke zvířatům a cirkusovému řemeslu.
Tato filosofie přetrvala až dodnes. Znárodnění majetku v roce 1948 se bohužel nevyhlo ani cirkusu a zvířatům a tak se rodina Berousků musela rozloučit se zvířaty, která byla téměř členy rodiny. Celý umělecký tým se rozpadl, umělci se stali zaměstnanci státních cirkusů. Někteří z nich se rozjeli po celém světě, kde sklízeli mnoho úspěchů s artistickými a drezérskými čísli. Snad největší úspěch získal Ferdinand Berousek, otec Jiřího Berouska, majitele dnešního Národního cirkusu Originál Berousek. V 70tých letech minulého století se natáčel všem jistě známý film „Šest medvědů s Cibulkou“, ve kterém účinkoval Ferdinand Berousek se svými syny a medvědy. Jeden z nich, medvědice Rocky, dodnes pravidelně předvádí své umění na motocyklu.
Mezinárodní úspěch
Rodina Berousků procestovala pod záštitou Státního cirkusu půl světa – více než 40 zemí. Koncem 80tých let účinkoval Jiří Berousek se svou medvědí revue ve Spojených Státech Amerických, kde se dočkal vysoké pocty v podobě ocenění od tehdejšího prezidenta Spojených Států George Busche za humánní drezúru medvědů. Toto ocenění je důkazem zachování původní filosofie cirkusu -spojení maximální profesionality s láskou a úctou ke zvířatům. Na základě mezinárodního úspěchu a politických změn v České republice se Jiří Berousek s rodinou rozhodli v roce 1990 vrátit z Ameriky a vybudovat od základů vlastní cirkus.
Nová generace s původní tradicí
Sedmá generace rodu Berousků, sourozenci Jiří a Renata Berouskovi, pokračují v rodinné tradici a nesou filosofii Ferdinanda Berouska do nového tisíciletí. V roce 2002 získal Originál Cirkus Berousek od sdružení českých cirkusů a varietních umělců, se souhlasem Ministerstva kultury, právo užívat název Národní cirkus a to jako jediný cirkus v České republice. Dlouhá historie a národní ocenění zavazuje i sedmou generaci cirkusové rodiny k nejvyšší úrovni a kvalitě a zachování rodinné filosofie.
Informace o místech konání cirkusu a předprodeji vstupenek naleznete na stránkách Cirkusu Berousek.

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama