Zpřístupněné jeskyně České republiky – prázdniny se blíží

Kam na výlet

Petrův dóm


Konec školního roku je doba, kdy se začínají plánovat rodinné výlety za zábavou i poučením.
Návštěva některé z našich čtrnácti zpřístupněných jeskyní dovede poskytnout obojí. Kromě běžného provozu je pro návštěvníky připraven prázdninový program, rozšířený o výstavy, koncerty či dobrodružné prohlídky. Dvě z jeskyní letos slaví významná výročí. Jejich nabídka je proto ještě bohatší.
V Chýnovské jeskyni si mohou návštěvníci až do konce října 2013 prohlédnout výstavu velkoplošných fotografií netopýrů a vrápenců žijících v České republice. Autorem 26 fotografií a textu je náš přední zoolog RNDr. Miloš Anděra, CSc. Výstava je součástí oslav 150. výročí objevení.
K výročí je také přímo v Chýnovské jeskyni ve staré štole a Blátivé chodbě expozice objevů, výzkumu a historie zpřístupňování, otevřená od 1. června až do konce srpna 2013. Běží i celodenní program v areálu jeskyně (obohacené prohlídky, soutěže o ceny pro děti i dospělé, ukázky speleologických a lanových technik, živá hudba a jiné akce. Od osmé hodina večerní je možné se zúčastnit série nočních prohlídek v dobových kostýmech, součástí jsou i hrané scény na motivy událostí z objevování jeskyní. Další novinkou jsou speleologické prohlídky nepřístupných částí, pro které je však nutné se předem objednat a mít vlastní vybavení (pracovní oblečení, rukavice a svítilna – nejlépe čelovka).
CHYN DOK 008 Schwarzenberská chodba 2Koncert skupiny Nezmaři 26. července 2013 v 19:30 ve vstupním areálu Chýnovské jeskyně.
Jedinečný koncert oblíbené jihočeské skupiny Nezmaři, která v tomto roce oslaví 35. let svého působení na folkové scéně. Pro předem objednané návštěvníky bude jako bonus připravena prohlídka Chýnovské jeskyně. Prohlídky budou organizovány před vlastním koncertem nebo po jeho ukončení, případně bude možno uplatnit nárok na prohlídku jeskyně i v průběhu sezóny po předložení lístku na koncert.
100. výročí objevení Zbrašovských aragonitových jeskyní
V sobotu 29. června se uskuteční v rámci oslav výročí objevu jeskyní koncert kapely NOVEMBER 2nd . Vstupenky si je možné obstarat pouze v předprodeji na telefonním čísle 581 601 866 (Správa jeskyní). Rezervované vstupenky pak je nutno vyzvednou na správě jeskyní předem. Všechna místa jsou k sezení a kapacita prostoru je omezena, proto neváhejte.
V tajemných jeskynních prostorech nemůže ani letos chybět tradiční výstava, tentokrát bude mít název „Zpátky do jeskyně!“ Svá díla bude prezentovat výtvarník Michal Trpák. Expozice potrvá od července do konce října 2013.
Sloupsko-šošůvské jeskyně
Pro náročné milovníky adrenalinu a fyzicky zdatnější jedince je již opět otevřena prohlídková trasa Po stopách Nagela. Návštěvník se v ní spustí až na dno Nagelovy propasti, poleze po žebříku Karla Absolona a část trasy bude zdolával i po čtyřech či plazením. Je potřeba mít vhodné oblečení a gumáky, přilba a svítilna bude každému zapůjčena.
Ve středočeském kraji poblíže Karlštejna jsou Koněpruské jeskyně, nejrozsáhlejší krasový jeskynní systém v Čechách. Zajímavostí je zde objevená středověká penězokazecká dílna.
Liberecký kraj nabízí jediné veřejnosti přístupné jeskyně v dolomitu u nás – Bozkovské dolomitové jeskyně s průzračně čistým a překrásně osvětleným největším podzemním jezerem v Čechách.
V jihočeském kraji již výše zmíněná jeskyně Chýnovská.
Jihomoravský kraj je na jeskyně bohatý, nalezneme zde jeskyně Moravského krasu, asi nejznámější z nich jsou Punkevní jeskyně, ale patří k nim také jeskyně Výpustek, významná paleontologická lokalita se zachovaným velitelským pracovištěm československé armády, Sloupsko-šošůvské jeskyně s archeologicky významnou jeskyní Kůlnou. Kateřinská jeskyně je unikátní seskupením úzkých, až čtyři metry vysokých hůlkovitých krápníků a jeskyně Balcarka s mimořádně bohatou a barevnou krápníkovou výzdobou.
Prakticky přímo ve městě Mikulově je jeskyně Na Turoldu, kde nalezneme jedinečnou tzv. turoldskou výzdobu a ozvučenou prostoru s malým jezírkem.
Na Olomoucku se nalézají Mladečské jeskyně, největší sídliště moderních lidí – cromagnonců ve střední Evropě s nálezy kosterních pozůstatků, kostěných hrotů oštěpů a ohnišť. Výjimečné jsou svými rozměrnými prostorami jeskyně Javoříčské, kromě jiného největší zimoviště netopýrů v ČR. Unikátní srdcový profil chodeb je typický pro jeskyni Na Špičáku, probíhá zde výzkum množství historických kreseb a nápisů na stěnách. Hlubinnými vývěry teplých kyselek vznikly Zbrašovské aragonitové jeskyně, jsou to naše nejteplejší jeskyně s teplotou 14 stupňů Celsia.
Mnoho dalších informací o jeskyních, otevíracích dobách a vstupném najdete na našich webových stránkách www.caves.cz

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama