REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 4.12. a svátek má Barbora

Znovuotevření kabinetu umění Kunstkammer Wien

2. 1. 2013

Kunsthistorisches Museum
Od 1.3. 2013 bude veřejnosti zpřístupněn kabinet umění Kunstkammer Wien ve vídeňském Uměleckohistorickém muzeu (Kunsthistorisches Museum).
Tato sbírka patří k nejvýznamnějším klenotnicím světa a po rekonstrukci se představuje znovu v celé kráse.
Kabinet umění ve vídeňském Uměleckohistorickém muzeu musel být kvůli svému stavebnímu a technickému stavu v roce 2002 uzavřen. Po zásadní rekonstrukci a rozšíření prostorů se sbírka uměleckých klenotů představí od 1.3. 2012 znovu v celé své kráse. Nová expozice kabinetu umění zahrnuje více než 2200 uměleckých předmětů, které jsou představeny ve dvaceti tematicky uspořádaných sálech o celkové ploše přibližně 2.700 m².
K vrcholným dílům sbírky patří vynikající zlatnické práce jako proslulá slánka (Saliera) od Benvenuta Celliniho, špičková sochařská díla jako Krumlovská madona, mistrovské bronzové sošky,  jemně propracované předměty ze slonoviny, virtuózní kamenné nádoby, ale také hodnotné hodiny, důmyslné automaty, pozoruhodné vědecké přístroje, drahocenné hry a mnoho dalších exponátů.
Sbírky kabinetu umění Kunstkammer Wien pocházejí z habsburských klenotnic a kabinetů kuriozit z období pozdního středověku, renesance a baroka.  Sbírkové předměty mimořádné kvality si kdysi objednal či získal sám císař nebo členové císařské rodiny. Kabinety umění a kabinety kuriozit vznikaly v éře renesance a baroku jako encyklopedické univerzální sbírky, které měly obsáhnout veškeré dobové vědění. Zájem sběratelů se zaměřoval na vzácné, kuriózní a neobvyklé předměty. Příslušníci vyšší šlechty sbírali exotické a vzácné materiály, jimž se často připisoval magický účinek, například drahokamy, pštrosí vejce, koráli nebo žraločí zuby, které byly považovány za dračí jazyky. Umělci vytvářeli z těchto přírodnin mistrovské kabinetní exponáty.

Kunsthistorisches Museum
Kunsthistorisches Museum bylo postaveno císařem Františkem Josefem pro uchování překrásných sbírek Habsburků, které byly sbírány v průběhu několika staletí. Kunsthistorisches Muzeum na Ringstraße ve Vídni, dílo architektů Gottfrieda Sempera a Karla Hasenauera s množstvím světově významných sbírek, je jedním z nejpůsobivějších muzeí postavených v 19. století.
OBRAZÁRNA, jedna z nejvýznamnějších sbírek starého umění na světě, uchovává obrazy, které sbírali Habsburkové. Mezi jsou nejvíce oceňována mistrovská díla Rubense, Rembrandta, Rafaela, Vermeera, Velázqueze, Tiziana a Dürera, stejně jako nejrozsáhlejší sbírka obrazů Petra Bruegela staršího na světě. Z vaší návštěvy se stane opravdu nezapomenutelný zážitek!
SBÍRKA EGYPTSKÉHO A ORIENTÁLNÍHO UMĚNÍ: Velkolepé sochy a reliéfy, sarkofágy mumií, tři obrovské sloupy ve tvaru stonků papyru a další umělecké objekty nabízí pohled do fascinujícího světa starověkého Egypta – většina z nich je vystavena v galeriích vyzdobených v 19. století v neo-egyptském stylu.
SBÍRKA ŘECKÉHO A ŘÍMSKÉHO ANTICKÉHO UMĚNÍ: Poznejte umělecká díla, která pokrývají tři tisíciletí – od doby bronzové do doby temna, z Kypru přes Řecko, Itálii do Rakouska. Sbírka obsahuje okázalé starožitné portréty, poklady z pozdní antiky a temného středověku, řecké vázy a římské artefakty.
KABINET NUMISMATIKY: Mince od doby jejich vzniku po dnešní dobu. Přírodní a papírové peníze, významné medaile a vyznamenání. Tato kolekce, jež patří s více než 700,000 artefakty mezi pět největších na světě, vás zve na fascinující cestu dějin platidel.
KUNSTKAMMER: V současné době je nejvýznamější sbírka sochařského a užitého umění na světě uzavřena kvůli rekonstrukci novému uspořádání panelů. Od 1.3. 2013 bude veřejnosti zpřístupněna.
Kunsthistorisches Museum
1010 Vídeň, Maria Theresien-Platz
www.tourism.khm.at
Otevírací doba
Denně kromě pondělí 10 – 18 hod.
Čtvrtek 10 – 21 hod.
Zdroj: www.wien.info/cs
Foto: © WienTourismus / Peter Rigaud

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA