REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 29.5. a svátek má Maxim

Židovský Lipník nad Bečvou

Od volného dne 1. května začínají opět v Lipníku nad Bečvou provázet průvodci – okruh městskou památkovou rezervací zavede zájemce i do památek, které nejsou běžně přístupny. Jde například o zvonici, v níž vystoupají až ke třem unikátním zvonům nebo třeba o bývalou synagogu (nejstaší na Moravě).

Pro první den prohlídek, 1. května, je připravena speciální prohlídka s průvodcem, a to se zaměřením na židovské památky.
Židovské osídlení v Lipníku je doloženo od r. 1412, kdy je uvedena Sára Židovka z Lipníka (Sara Judea de Lipnik). Větší příliv židovského obyvatelstva předpokládáme po vypovězení Židů z moravských královských měst (Olomouc, Uničov) r. 1454. Židé si své domy postavili na městských pozemcích v uličkách u hradeb, zejména při obou branách, Osecké a Hranické. Protože vrchnost byla Židům nakloněna, postupně přibývalo židovských obyvatel, až v první polovině 19. století byl Lipník pátým největším moravským židovským sídlištěm (po Mikulově, Prostějově, Boskovicích a Holešově). V té době tvořili Židé jednu třetinu obyvatel města. Pozoruhodné je, že židovské osídlení netvořilo v Lipníku nikdy oddělenou část, kompaktní uzavíratelné ghetto, ale byli usazeni především u hradeb poblíž městských bran, v ulici Staré, Palackého, Losertově, v Perštýnské ulici a v ulici B. Vlčka, později v kolonii Na Horecku.

REKLAMA

Prohlídky města se budou stejně jako v loňském roce konat denně kromě pondělí, odchod skupiny je vždy v 10 a 14 hodin od Turistického informačního centra. Bezplatná služba funguje až do konce září.
Informace na www.mesto-lipnik.cz nebo na telefonu 581 773 763 (Turistické informační centrum).

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA