Železniční muzeum – Lužná u Rakovníka

Železniční muzeum Českých drah se nachází v prostorách bývalé výtopny společnosti Buštěhradské dráhy a svoji pravidelnou výstavní činnost zahájilo v květnu roku 1997. Zpočátku byla zajištěna dobrovolnou činností členů spolků zabývajících se historií železnic. V červenci roku 1999 převzaly provoz muzea do své režie České dráhy a v Lužné u Rakovníka vznikla provozní jednotka administrativně přičleněná k Depu kolejových vozidel (DKV) Louny. Od 1. července 2004 je Lužná u Rakovníka přičleněna k Depu kolejových vozidel Plzeň.
Informace ze stránek muzea:
Muzeum není jen neživým objektem, ale jeho prostory a zařízení jsou používány i k provozu a opravám historických vozidel nejen zde deponovaných, ale i cizích. Exponáty tvoří převážně parní lokomotivy, větší měrou neprovozní. Jde o stroje různých řad, z nichž některé sloužily před lety na okolních tratích. Příkladem jsou lokomotivy bývalé Buštěhradské dráhy či stroje sloužící na místní dráze Krupá – Kolešovice. Současně je kolekce exponátů rozšiřována i o motorové lokomotivy a vozy, které na železnici dosluhují a přestávají být součástí pravidelného provozu. Další součástí sbírek jsou normálněrozchodné i úzkorozchodné lokomotivy a vozy Kladensko – Nučické dráhy. V areálu je vybudován okruh úzkorozchodného kolejiště o rozchodu 800 mm s možností svezení pro návštěvníky.
Při prohlídce muzea uvidíte také osobní a především nákladní vozy z různých časových období. Protože uvedení všech exponátů do alespoň vystavovatelného stavu je časově i finančně velmi náročné, naleznete některé exponáty v různém stádiu renovace.
V krytých expozicích spatříte nejrůznější předměty z historie železnic, například zabezpečovací zařízení, ruční nářadí, modely a součásti lokomotiv. Také můžete shlédnout videoprojekci zaměřenou na pravidelný i nostalgický parní provoz. V další kryté expozici je instalováno modelové kolejiště a součástí prohlídky je i návštěva části správkárenské haly, kde probíhají renovace a opravy. Tato unikátní podívaná má u návštěvníků vždy velký ohlas.
Venkovní expozice jsou zasazeny v lesnatém přírodním areálu s možností odpočinku či relaxace návštěvníků. Pro děti je k dispozici dětský koutek, pro všechny návštěvníky pak občerstvení v jídelním voze nebo ve stáncích a samozřejmostí je sociální zařízení a bezbariérové přístupy. V průběhu celého roku jsou pod záštitou muzea pořádány nejrůznější akce, především nostalgické vlaky s parními lokomotivami a dobrou tradicí se stala každoroční tématická setkání parních lokomotiv stejné řady.
V současné době je muzeum největším svého druhu v České republice a o jeho kvalitách hovoří každoročně desítky tisíc spokojených návštěvníků. Krásný přírodní areál na okraji křivoklátských lesů, blízkost dalších kulturních památek Křivoklátska, naši vynikající průvodci s osobní zkušeností s parním provozem a historií železnice jsou zárukou příjemně stráveného odpoledne s možností praktického seznámení s historií železniční dopravy.
Poloha:

Oficiální www stránky:
Fotografie:

Autorka fotografií: Viktorie Pozníková

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama