REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 11.12. a svátek má Dana

Zdarma do zoo a na bruslení

Zdarma do ZOO Liberec

Ve spolupráci se ZOO Liberec, Plaveckým bazénem Liberec a společností S group SPORT FACILITY MANAGEMENT zajistilo město Liberec dětem do 15 let na úterý 20. listopadu volný vstup do zoologické zahrady a na veřejné bruslení do Svijanské arény v areálu Městského stadionu Liberec (v době 17.45 – 18.45 hodin).
Ve stejný den mohou děti ve věku do 15 let využít také zvýhodněného vstupného do bazénu, přičemž za 1,5 hodiny zaplatí symbolických 10 korun.
Připomínáme, že i v tento den bude pro děti zdarma zpřístupněná 65 metrů vysoká věž historické budovy radnice, v časech 10.00, 13.00 a 15.00 hodin. Zájemci se mohou hlásit v Městském informačním centru. Prohlídky se konají jen za příznivého počasí a skupina bude omezená na dvacet osob.
Světový den dětí (Universal Children’s Day) se ve většině států světa slaví jako významný den 20. listopadu. Má za úkol připomenout světové veřejnosti práva a potřeby dětí. Totiž ne všude na světě mají děti dostatek jídla a pití, přístup ke vzdělání nebo zdravotní péči. Světový den také upozorňuje na právo na rovnoprávnost dívek a chlapců, na život bez dětské práce a vykořisťování nebo na právo na nedotknutelnost lidské důstojnosti.
Poprvé se Světový den dětí slavil v desítkách zemí světa v roce 1953. O rok později tuto myšlenku přijalo Valné shromáždění Organizace spojených národů.
Datum 20. listopadu zároveň představuje výročí přijetí Deklarace práv dítěte OSN v roce 1959. Ve stejný den v roce 1989 pak došlo k přijetí Úmluvy o právech dítěte, kterou od té doby ratifikovala většina států světa. Tento den by proto měl být věnován také podpoře zájmů a cílů Charty a pro lepší životní podmínky dětí ve světě.
Ačkoliv OSN všem zemím doporučilo, aby si Světový den dětí připomínaly 20. listopadu, některé státy zvolily jiný termín. Někde dokonce pozměnily i název a význam. V lednu slaví den dětí například v Egyptě a Thajsku, v dubnu v Mexiku a Turecku, Japonsko vyhlásilo svátkem 5. květen. V africké Guinei trvají oslavy dokonce celý měsíc. Ve stejný den jako Češi, tedy 1. června, si Mezinárodní den dětí připomínají i Číňané, obyvatelé zemí bývalého východního bloku a Skandinávie. České děti tak mohou oslavovat svůj svátek rovnou dvakrát do roka. V USA se Den dětí slavil zpočátku také 1. června, ale postupně se na něj zapomnělo.
Zdroj: , autor – Jan Král
REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA