Zažijte Den architektury v Praze (nebo i jinde)

DEN ARCHITEKTURY 2012


Bydlíte v Praze a přemýšlíte kam vzít děti o tomto víkendu?
Máme pro Vás i Vaše děti několik tipů na zajímavé procházky nebo cyklo-projížďky v rámci projektu DEN ARCHITEKTURY. Pro ty z Vás, kteří tento víkend v Praze nebudete, nemusíte zoufat, DEN ARCHITEKTURY probíhá v několika městech  České republiky.  Více info a kompletní program na www.denarchitektury.cz.

DEN ARCHITEKTURY

29.–30. 9. 2012
objevte své město
procházky po českých a moravských městech
s architekty a teoretiky ZDARMA

PROGRAM – PRAHA


Zabydlování Jižáku

Architektonická procházka po (ne)rekonstruovaných bytech v panelácích největšího sídliště v Čechách, Jižního Města, s Martinou Flekačovou (výstava Pražská panelová sídliště). Jedno sídliště, jedny paneláky a různé podoby bytů a malých světů v nich.
sraz: so 29. 9., 11:00, stanice metra Chodov, u sochy Budovatele metra
Sídliště Solidarita
Čtení ze „Zpravodaje dobrého bydlení“. Procházka po jednom z prvních pražských poválečných obytných komplexů s historičkou architektury Evou Novotnou.
sraz: so 29. 9., 13:00, zastávka tramvaje Solidarita
Šestkou na kole
Cyklovyjížďka za moderní architekturou Prahy 6 a okolí s Milanem Mikuláštíkem, kurátorem Galerie NTK a lektorem cyklistické Univerzity Karla von Draise.
sraz: so 29. 9., 13:00, před NTK v Dejvicích
Nebe, Peklo, Ráj – Družba, Kotva, Máj
Procházka s architektem Petrem Klímou věnovaná třem pražským obchodním domům 60. a 70. OD Kotva – jedinečné dílo manželů Machoninových a v době svého vzniku největší obchodní dům v zemích tehdejšího východního bloku. OD dům Družba autorů Vaška, Klimeše a Růžičky – nenápadný „dům s okny“, který se v 70. letech samozřejmě vřadil do kontextu Václavského náměstí. A Máj (My), obchodní dům, který je díky kvalitám návrhu architektů Eislera, Masáka a Rajniše stále živoucím důkazem toho nejlepšího z české architektury první poloviny 70. let.
sraz:  so 29. 9., 15:00, náměstí Republiky, před OD Kotva
Podél Rokytky
Od románského kostela až k Vltavě a Hrabalovi s architektem Janem Šépkou. Říčka Rokytka protéká několika pražskými čtvrtěmi jako jsou Hloubětín, Kyje, Hrdlořezy, Vysočany nebo Libeň. Atmosféra míst se postupně mění v závislosti na blízkosti centra Prahy, vesnický charakter míst přechází ve velkoměstské plány proměny Libně 30. let. Procházka navazuje na loňský výlet kolem potoka Botiče.
sraz: ne 30. 9., 10:00, před kostelem sv. Bartoloměje v Kyjích
Sídelní ostrov Prosek
Rozkrývání stop místa s architektkou Evou Červinkovou Myslíkovou. Proč vnímá čtvrť Prosek jako ostrov? Jaké je jeho napojení na širší území? Co je ztraceným srdcem Proseka? Co může Proseku přinést kvalitu bydlení a co ji naopak ničí? Procházka územím nad Vysočanským a Libeňským industriálním „peklem“.  Místem, které se mělo stát zahradním městem, avšak dnes je rozsáhlým sídelním celkem, hledajícím svou svébytnost i novou kvalitu. Pro zájemce o kvalitní i nekvalitní architekturu, rodiče s dětmi.
sraz: ne 30. 9., 10:00, křižovatka ulic Prosecká a Vysočanská, u Billy
Z Kobylis do Libně
Pozvolný sestup do paměti mizejícího předměstí s architektem Martinem Rusinou. Jak vypadá dobrá architektura v malém prostředí? Jakou roli hraje paměť místa? Někdy stačí jen poodejít od rušných křižovatek dneška a objevíme místa s nevšedním, prchavým kouzlem. Zajímavou architekturu můžeme najít i tam, kde to vůbec nečekáme. Moderní vily, kostel, věž a možná i obří sudy. Na procházku volně navazuje procházka Libní.
sraz: ne 30. 9., 13:30, zastávka tramvaje Ke Stírce
Ztracení architekti
Po stavbách německy mluvících architektů se studentkami teorie architektury Helenou Doudovou a Klárou Brůhovou. Procházka po Praze 1 představí stavby období od přelomu 19. a 20. století do třicátých let 20. století:  Palac Vídeňské bankovní jednoty, Palác Adria, Palác Dunaj, Obchodní dům Brandýs, Obchodní dům Teta, Hotel Central a další
sraz: ne 30. 9., 14:00, Na Příkopě 3, palác Vídeňské bankovní jednoty

Letná – křižovatka uprostřed Prahy

Letná je nejen pomyslný, ale i faktický střed Prahy, protože se tu kříží geografická severojižní a východozápadní osa. Díky této unikátní poloze nemohla nikdy uniknout vizím urbanistů, ale také utilitárním zásahům. V rámci procházky na hraně Letné (na jihu i na severu) se pokusíme pochopit a uchopit její roli v organismu města. Procházka s iniciativou Letná sobě!, provází historik umění Richard Biegel.
sraz: ne 30. 9., 14:00, Kostelní 42, před NTM
Malešice, neprostory v zemi nikoho
Několik architektonických zajímavostí a hodně nearchitektury a neurbanismu s novinářkou Karolínou Vránkovou. Možná přijde i EggO a teplárna. Procházka s prvky exotiky a turistiky
sraz: ne 30. 9., 14:30, Biskupcova 31, před kinem Aero
Praha cyklistická
Kdo a proč jezdí po Praze na kole a jak vypadají nově utvářené veřejné prostory či konkrétní opatření? Co se povedlo a co méně? Street-art, surrealismus a dadaismus v dopravní infrastruktuře. Cyklovyjížďka s dopravním specialistou a urbanistou Tomášem Cachem
sraz: ne 30. 9., 15:00, Palachovo náměstí, park u nároží Rudolfina
Dolní Libeň – periferie a proč ji mám rád
Procházka s architektem Janem Žalským po místech, která vzala jako naplavenina za své. Od dělnické kolonie na Kotlasce přes Rokytku a SK Meteor do Thomayerových sadů až k Budymu na Libeňský most. Koncipované jako rodinná odpolední vycházka včetně zastávky na dětském hřišti. Na závěr pak U Budyho studenti z ateliéru kuzemenský & synek (FA ČVUT) promluví o svých projektech pro libeňské podzámčí.
sraz: ne 30. 9., 16:00, před MŠ Kotlaska
Tichá Šárka, zahrádky
Komentovaná prohlídka zahrádkářské osady Jenerálka s architektem Michalem Šiškou. O historii, současnosti a budoucnosti zahrádkaření na příkladu „vzorové osady Českého zahrádkářského svazu“. O sociálních, kulturních a komunitních aspektech. O městě a urbanismu optikou zahrádkáře/architekta.
sraz: ne 30. 9., 17:00, zastávka autobusu 316, 356 Pučálka
Vršovice
S Krištofem Kinterou na kole po známých i neznámých místech Vršovic.
sraz: ne 30. 9., 18:00, Vršovický tržíček, náměstí u dolní části Krymské ulice
Muzeum
Procházka s Vladimírem 518 po magickém trojúhelníku na pražském Muzeu. Česká architektura 2. pol. 20. století, tři projekty, exteriéry i interiéry a jedno velké překvapení.
sraz: ne 30. 9., POZOR ZMĚNA ČASU! 17:00, v podchodu metra Muzeum, před sázkovou kanceláří Fortuna.
Košíře, zahrada v širším centru města
Aktivní procházka po svazích prvorepublikové vilové čtvrti s architektem Ondřejem Kopečným.
sraz: ne 30. 9., 15:00, střed Košířského náměstí
www.denarchitektury.cz
zajímají Vás akce v Praze?

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama