Zamiřte letos na sever a vyrazte do Švédska

Vyrazte do Švédska
Pokud vás nebaví trávit každou dovolenou na pláži, zkuste se zadívat na kompas a vyrazit po směru střelky na sever do Švédského království.
Na jedné straně odlehlé lesy a příroda a na druhé kosmopolitní města jihu země. Objevte skandinávskou perlu – vyspělé a tolerantní Švédsko.
Jak nejlépe do Švédska?
Letadlem je cesta do Švédska rozhodně nejpohodlnější a již za hodinu a půl se ocitnete na mezinárodním letišti ve Stockholmu. Cesta autem se vyplatí, pokud plánujete více přesunů v rámci samotného Švédska nebo chcete poznávat i země na trase z ČR. V tomto případě byste se jistě projeli i trajektem, který ušetří mnoho kilometrů projetých po pevnině. V zemi jsou jinak populární vnitrostátní aerolinky, ale cena letenek by našince vyšla velmi draho.

Stockholm a okolí
Turisté na první pohled ocení nápadité stockholmské metro, kterým budou po městě cestovat. Posléze objeví „severské Benátky“, jak se Stockholmu pro svou roztříštěnou polohu na 14 ostrovech říká, ve vší kráse. V centru zájmu stojí radnice „Stadshuset“, kde se koná i banket při udílení Nobelovy ceny, a historická čtvrť. Z dalších švédských center stojí za návštěvu univerzitní město Uppsala nebo „party city“ Malmö.

Do divočiny
Pokud máte ambice polárníka, vypravte se směrem na sever země, která je pokryta hustými lesy a zrcadlícími se jezery. Většina obyvatel zde pracuje v lesnickém a dřevozpracujícím průmyslu a mezi jednotlivými obcemi a usedlostmi jsou obrovské vzdálenosti. Zde se bez odolného terénního auta zvlášť v zimě neobejdete.
Lidé jsou v těchto odlehlých lokalitách velice milí a pohostinní, takže se nebojte, že neseženete ubytování. Stačí se pouze trochu poptat a můžete se ubytovat v rodinném domku nebo si pronajmout malou, ale poměrně dobře vybavenou chatku.  Naprostá většina místních mluví anglicky, takže odpadá případná jazyková bariéra.

Pár praktických rad
Lékařské ošetření je ve Švédsku opravdu drahé, proto je vhodné sjednat si před cestou kvalitní pojištění na cesty. Obzvláště pokud se v zasněženém Švédsku chystáte lyžovat nebo provozovat jiné zimní sporty. Na AllianzDirect.cz si můžete online sjednat pojištění, které má v základní sazbě zahrnuto přes 100 sportů.
Pokud hodláte ve Švédsku strávit delší období, a čím severněji budete pobývat, připravte se na možné vlivy polární noci na váš biorytmus. V severnějších šířkách se dočkáte i pouhých tří hodin světla denně a mnoho Švédů si kompenzuje tento nedostatek rozsvícením speciálních lamp před oknem.
svedsko_02

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama