Zámek Sychrov

Zámek Sychrov se nachází u stejnojmenné obce v Libereckém kraji, 16 km jižně od Liberce a 6 km severozápadně od Turnova. Je unikátním příkladem novogotického šlechtického sídla druhé poloviny 19. století. Krom zámecké budovy s původním mobiliářem k areálu zámku patří i rozsáhlý park. Kromě původního zámeckého mobiliáře se v zámeckých sbírkách nachází pozoruhodná kolekce francouzské portrétní malby, tzv. Rohanská portrétní galerie. Čítá na 250 portrétů členů rohanského rodu, spřízněných rodů i členů francouzské královské dynastie Bourbonů (včetně portrétů králů Ludvíka III., Ludvíka XIV. a Ludvíka XV.). Jedná se o největší sbírku francouzského portrétního malířství ve střední Evropě.

Se sychrovským zámkem je spojen i český hudební skladatel Antonín Dvořák, který zámek a přilehlou obec sedmkrát navštívil. Dojížděl sem za svým dlouholetým přítelem, sychrovským správcem Aloisem Göbelem. Krása zámeckého parku, kde se často procházel, jej inspirovala k řadě skladeb, např. k houslovému koncertu A moll, opus 53.
Na místě dnešního zámku stávala původně pozdně gotická tvrz, zničená v průběhu třicetileté války. V letech 1690 – 1693 si na jejím místě tehdejší majitelé Sychrova Lamottové z Frintroppu postavili dvoupatrový barokní zámek. V roce 1820 kupuje sychrovský zámek původem francouzská knížecí rodina Rohanů a Sychrov se stává jedním z jejích hlavních sídel. Protože však starý barokní zámek nesplňoval nároky Rohanů na reprezentaci a pohodlné bydlení, nechal jej kníže Karel z Rohanu ve 20. letech 19. století rozšířit ve stylu pozdního klasicismu. Kníže Kamil z Rohanu pak v letech 1847 – 1862 provedl rozsáhlou přestavbu zámeckých budov ve stylu romantické gotiky, vzápětí byly novogoticky upraveny i veškeré zámecké interiéry. Veliké pozornosti knížete Kamila, vášnivého botanika, se těšil i přilehlý zámecký park, v němž bylo ve 2. polovině 19. století vysázeno mnoho vzácných cizokrajných dřevin a vybudováno několik zahradních staveb (např. vyhlídka korunního prince Rudolfa či slavnostní brána zvaná „Arturův hrad“ v podobě romantické zříceniny). Krásou zámeckého parku byl okouzlen i světoznámý hudební skladatel Antonín Dvořák, který na Sychrov jezdíval ke svému příteli a rohanskému zaměstnanci Aloisu Göblovi. Interiéry zámku dávají návštěvníkům možnost nahlédnout, jak se ve 2. polovině 19. století žilo na venkovském sídle bohaté šlechtické rodiny. Návštěvník získá v podstatě ucelený přehled, neboť během prohlídky spatří jak pokoje knížete (pracovna, toaletní pokoj, ložnice, salon), tak i pokoje jeho manželky (toaletní pokoj, ložnice, pracovna). Dále jsou přístupny pokoje matky majitele zámku (předpokoj, ložnice, salon) a tzv. Královské apartmá – pokoje, v nichž zámečtí majitelé ubytovávali nejvznešenější hosty. Královské apartmá tvoří předpokoj, salon, ložnice a čínský pokoj. Nezbytnou součástí každého zámeckého sídla byly místnosti určené k reprezentačním účelům – i ty návštěvník při prohlídce sychrovského zámku spatří. Jedná se o schodišťovou halu, krbový salon, přijímací salon, knihovnu, kulečníkový salon a slavnostní jídelnu. Mezi další zpřístupněné interiéry patří mimo jiné kaple, lovecký pokoj, pokoj sluhy, malá jídelna a přípravna jídel. Naprostá většina zámeckých místností vyniká bohatou řezbářskou výzdobou z dílny Petra Buška. Pokoje jsou zařízeny původním nábytkem, obrazy, porcelánem a nepřeberným množstvím dalších drobností.

Poloha:

  • Zámek Sychrov (na Mapy.cz)

Fotografie:

Více fotografií naleznete na: www.virtualniprohlidky.cz

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama