Zámek Račice

racice.jpgTento výlet jsem uskutečnil s muzejní a vlastivědnou společností Brno, kdy jsme se vydali autobusem po zajímavých památkách Drahanské vrchoviny. Račice leží v údolí Rakoveckého potoka, který přitéká od Jedovnic a jeho údolí je sevřeno mezi malebnými lesnatými kopečky Drahanských vrchů. Pístovice leží níže na potoku a v blízkosti obce se nacházejí rybníky, z nichž největší – Pístovický slouží k rekreaci. Kolem potoka Rakovce vede částí romantického údolí naučná stezka, nedaleko je také naučná stezka v údolí Říčky. Tedy krásná a romantická kopcovitá zalesněná krajina, která se honosí dvěma přírodními parky – Rakovecké údolí a údolí Říčky.
Zámek Račice – je výraznou dominantou obce Račice – je to dvoupatrová trojkřídlá budova se třemi nárožními věžemi. Styl je zde renesančně-empírový, najdete zde zazděné arkády, nádvoří, předzámecký renesanční areál doplňuje kostel a věž vodárny. Na zámecký areál navazuje velký park přecházející v les.
Mikroregion Drahanská vrchovina je původně dobrovolný svazek obcí založený v r.2000 v rámci 11 obcí – Luleč, Drnovice, Nemojany, Habrovany, Olšany, Račice – Pistovice, Ježkovice, Ruprechtov, Studnice, Podomí, Krásensko a Nové Sady. Sídlem svazku obcí byl ustanoven Obecní úřad Luleč. Svazek obcí vznikl za účelem ochrany a prosazování společných zájmů obcí ve svazku sdružených v mnoha oblastech (školství, sociální péče, zdravotnictví, kultury, , životního prostředí, cestovního ruchu a dalších). V r. 2001 dochází k přeměně na Sdružení obcí.
Celý popis výletu naleznete na www.vyletnik.cz

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama