Zámek Hrádek u Nechanic

Hrádek u Nechanic

Hrádek u Nechanic


Zámek Hrádek u Nechanic byl postaven jako reprezentační a letní sídlo hraběcího rodu Harrachů v letech 1839 – 1857 Františkem Arnoštem hrabětem z Harrachu (1799-1884), významným představitelem jilemnické rodové linie.
Jako předloha pro stavbu romantického zámku posloužil projekt vypracovaný anglickým architektem Edwardem Bucktonem Lambem (1805-1869) ve stylu tudorské gotiky. Souběžně se stavbou zámku byla v roce 1844 zahradním projektantem L. Krügerem upravena část okolního lesa jako krajinářský park (18 ha) a ve zbývající části byla založena obora a bažantnice (200 ha). V roce 1945 byl zámek konfiskován na základě tzv. Benešových dekretů.
Zámek ve stylu romantické windsorské gotiky vznikl v letech 1839 – 1857 jako reprezentační sídlo šlechtického rodu Harrachů. Jeho stavebníkem byl František Arnošt hrabě z Harrachu a jako autora projektu stavby si vybral anglického architekta E. B. Lamba. Autorem interiérových návrhů a úprav a také stavitelem zámku byl vídeňský architekt Karl Fischer. Zámecké interiéry mají převážně novorenesanční vzhled. Některé části místností (stropy, obklady, portály) byly na zámek svezeny z jiných harrachovských sídel a pocházejí i z 16. století. V zámku se nachází jedinečný soubor nábytku, obrazů a mnoho dalších hodnotných uměleckořemeslných předmětů.
Od roku 1953 byl zámek zpřístupněn veřejnosti, v roce 2001 prohlášen Národní kulturní památkou.
Hrádek u NechanicSoučasná zámecká expozice je ukázkou bydlení šlechty ve druhé polovině 19. století v původním historickém zařízení (reprezentační místnosti, apartmá hraběte a hraběnky, obrazárna, pokoje pro hosty, zámecká kaple).

Natáčené filmy
: Princ a Večernice, Anička s lískovými oříšky, Elixír a Halíbela, Fišpánská jablíčka, Atentát, Hotel pro cizince, Kulhavý ďábel, Jana Eyrová, Náhrdelník, Dobrodružství kriminalistiky, Mandragora, Panství, Tmavomodrý svět, Andělská tvář , Kronika mladého Indiana Jonese a další
Prohlídkové okruhy
I. okruh – reprezentační sály
(45 minut, přízemí zámku)
Reprezentační místnosti, kancelář správce, sakristie, kaple
Tento okruh je bezbariérový.

II. okruh – reprezentační sály + soukromé pokoje

(90 minut, přízemí a 1. patro zámku)
Reprezentační místnosti a soukromá apartmá hraběte a hraběnky, hostinské pokoje, obrazárna, kaple
Vstup do nádvoří zámku i parku je bez poplatku.  Pouze v případě konání kulturních akcí v červenci, srpnu a v září je vstup do nádvoří zpoplatněn – viz vstupné.
Možnost focení, natáčení v objektu:
Možné, bez použití stativu a blesku. Focení a filmování je v ceně vstupenky do zámku.

Dopravní spojení:

Hrádek u NechanicVLAK: Nejbližší vlakové zastávky jsou Lhota pod Libčany na trati Praha – Hradec Králové
(8 km) a Dlouhé Dvory na trati Hradec Králové – Jičín (7 km).
AUTOBUS:  Z Hradce Králové (terminál HD) linkou směr Myštěves (zastávka „Hrádek, zámek“).
Další možností dopravy autobusem je hlavní autobusovou linkou Hradec Králové – Nový Bydžov do Nechanic a dále pak na zámek pěšky 3 km po turistické trase KČT.
Svatby:
Hrádek u NechanicKaple – mimo správní obvod matričního úřadu: 4000 Kč
Kaple – jeden ze snoubenců má trvalý pobyt ve správním obvodu matričního úřadu: 3000 Kč
Kaple – zaměstnanec, nebo bývalý zaměstnanec NPÚ: 2000Kč
Ceny za pronájem prostor a služby jsou uvedeny včetně 2I% DPH.

Otevírací doba

Návštěvní doba – více na webu objektu.
hradek_u_nechanic_velikonoceZámek Hrádek u Nechanic je známý také speciálními prohlídkami v období Velikonoc a Vánoc, kdy je zámek slavnostně nazdoben a prohlídky jsou doplněny kulturními programy. V této době také správa zámku nabízí výukové programy pro školy, neboť k takto tématicky zaměřeným prohlídkám jsou připraveny i pracovní listy.

Správa státního zámku Hrádek u Nechanic

503 15 Nechanice
tel.: + 420 495 441 244, + 420 602 185 554
hradekunechanic@npu.cz
www.hradekunechanic.cz
Foto: Archiv NPÚ ÚPS na Sychrově
hradek_u_nechanic_vanoce

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama