REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 10.12. a svátek má Julie

Zahájení sezóny 2012 na státních hradech a zámcích v Libereckém kraji

Zahájení sezóny

Srdečně zveme milovníky historie, umění a architektury k návštěvě státních hradů a zámků v Libereckém kraji.
Pro letošní rok jsme si připravili řadu novinek.
Hrad Grabštejn
v rámci pokračující změny prohlídkové trasy se nově otevře „byt nadlesního“. Tyto prostory představí návštěvníkům běžný život vyššího úředníka ve službách Clam-Gallasů.

Zámek Hrubý Rohozec
i na tomto objektu se pokračuje ve snaze vrátit interiérům původní podobu z 30. let 20. století, kdy zámek obýval předposlední majitel z rodiny Des Fours Walderode. Můžete se těšit na dětské pokoje hraběcích synů, orientální salón a také na lokajnu, což byla denní místnost pro personál.

Zámek Zákupy
návštěvníci jistě ocení interiér zámecké jídelny, které se navrátil vzhled z doby Ferdinanda V., rakouského císaře a českého krále, který tento zámek obýval. Perličkou jsou zrestaurované okenní závěsy z doby císaře.
Oslavy na zámku Lemberk
zámek letos slaví významné jubileum – je to dvacet let, co byl opětovně zpřístupněn veřejnosti. Z tohoto důvodu je celá sezóna věnována oslavám tohoto výročí, a kromě bohatého kulturního programu se návštěvníci mohu těšit na prohlídky běžně nepřístupných prostor. Nový kabát dostala přístupová chodba se schodištěm, kam byly umístěny lovecké trofeje.

Zámek Frýdlant
historii Frýdlantska vám zajímavou formou přiblíží sám vévoda Albrecht z Valdštejna, který se rozhodnul navštívit vybrané prohlídky zámku.

Soutěž na Bezdězu
malí i velcí výtvarníci se mohou zapojit do soutěže „Namaluj hrad Bezděz“. Z obdržených prací vznikne výstava přímo v objektu (podrobnosti o soutěži najdete na www.hrad-bezdez.eu). Zdatné sportovce a nebojsy zveme  na noční pěší výstup na hrad, který proběhne 19.5.2012.

Trosecký širák
Příznivce trampských písní srdečně zveme na hudební festival „Trosecký širák“  dne 18.8.2012. Romantická krajina a hrad Trosky jsou tou nejhezčí kulisou pro poslech písní a příjemně strávený den.

Na zámek Sychrov za poznáním
pro letošní sezónu jsou na zámku, kromě prohlídkových tras a nově zrekonstruované oranžérie v zámeckém parku, připraveny i čtyři výstavy:
„AŤ JEDÍ KOLÁČE!“ – aneb životní styl u francouzského dvora před revolucí
Výstava se věnuje životnímu stylu francouzské aristokracie na královském dvoře ve Versailles v době vlády Ludvíka XVI. a jeho ženy Marie Antoinetty, tedy období, kdy aristokracie provokuje strádající lid svými výstřelky. Hlavními exponáty jsou kostýmy pocházející z dílny Pavla Jarába a jsou ušity dle dobových střihů (výstava od června).
„I král byl dítětem“ – výstava ukáže návštěvníkům, že i velcí panovníci byli někdy dětmi. Budete si moci prohlédnout dětské hračky, oblečení i předměty denní potřeby. Výstava bude zpřístupněna ke konci května  a potrvá do konce listopadu.
21. dubna 2012 – v prostoru bývalé konírny proběhne slavnostní otevření  výstavy „TECHNOPOLIS“ –  interaktivní výstava je zaměřena na vědu a technologie 2. poloviny 19. století a začátek 20. Století. Připomene také vynálezy a díla Julese Verna. Výstava je koncipována pro všechny věkové skupiny a bude přístupná do konce října 2012.
Milovníky humoru českého herce, spisovatele a režiséra Miroslava Horníčka jistě potěší výstava věnovaná tomuto umělci, která bude součástí prohlídkové trasy C a bude zpřístupněna od 21.6.2012. Návštěvníci si mohou prohlédnout autentické pokoje tohoto umělce, předměty denní potřeby a také kuriózní dárky, které pan Horníček obdržel od svých přátel. Výstava potrvá do konce listopadu.
www.npu.cz
REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA