REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 11.12. a svátek má Dana

Zahájení sezóny 2012 na pamětihodnostech v Královéhradeckém kraji

Hrádek u Nechanic

S příchodem jara se zahájí hlavní návštěvnická sezóna a otevřou se brány našich hradů a zámků v Královéhradeckém kraji pod správou Národního památkového ústavu v Josefově.
Chtěli bychom pozvat všechny návštěvníky, kteří mají chuť se dozvědět nejen něco o historii při prohlídkách našich kulturních památek, ale mohou se také pobavit na kulturních akcích, které jsme pro ně přichystali.
Na zámku v Hrádku u Nechanic se koncem března začne Velikonocemi, kde si připomeneme velikonoční zvyky a tradice nejen tady v Čechách, ale i jak to chodí jinde ve světě. Také bude zpřístupněna zámecká kuchyně, kde budete mít možnost ochutnat tradiční sváteční zámecký likér nebo si zakoupit perníčky a suvenýry s velikonočními motivy. V červnu se uskuteční XIV. ročník hudebního festivalu „Romantický Hrádek“.  Od začátku července do konce října bude probíhat výstava „Hrádek u Nechanic a rod Harrachů“. Zveme Vás také na zahradní slavnost s pestrým programem, kde budou trhovci, šermíři, hudebníci, divadelníci a návštěvníky zde přivítají průvodci oblečeni do dobových kostýmů aby je provedli slavnostně květinami vyzdobenými zámeckými expozicemi. Posvícení  a Setkání s folklorem nás čeká v srpnu, kdy bude připraven pestrý program a malé tržiště na nádvoří zámku. V září budou Dny evropského dědictví, tam si připomeneme 300 let Harrachovských skláren. A závěrem sezóny bude akce „Vánoce na zámku“ s vánočně vyzdobenou zámeckou expozicí a adventními koncerty. Kuchtičky vám uvaří kávu a čaj ve staré zámecké kuchyni a také si budete moci zakoupit cukroví a jiné drobnůstky s Vánocemi spjaté.
Na zámku v Ratibořicích začátkem dubna proběhne prodejní výstava „Keramika a hračky“ z produkce keramické dílny Petry Bláhové a hraček z různých materiálů od českých výtvarníků v barokních sklepeních zámku. Dne 21. dubna bude Mezinárodní den památek a historických sídel s prezentací památkové obnovy krovu a střechy tzv. Saletu. V květnu se můžete dozvědět řadu zajímavostí, spjatých s historií výroby a konzumací čokolády nejen u šlechty a měšťanstva v 19. stol. a na počátku 20. stol. Bude otevřena zámecká kavárna s nabídkou zákusků, ovoce v čokoládě, horké čokolády a v provozu bude i dětmi oblíbená čokoládová fontána. Dne 26. května si budete moci poslechnout v zámeckém parku promenádní koncert v podání Dechové harmonie Náchod. Počátkem června Vás v novém programu přivítají postavy známé z díla Boženy Němcové Babička na místech, kde se celý děj odehrával. Na červenec je připraven romantický večerní koncert v rámci III. Ratibořického nocturna. V srpnu se zde již po jedenácté setkají automobiloví veteráni a Swing Sextet, majitelé historických motorových vozidel. Dále je připravena akce „Ze zámeckých kuchyní, sklepů a spižíren aneb jedli, pili, hodovali“ s novým večerním programem a vy můžete zjistit například to, jak riskantní je pustit samotného manžela do lázní a mnoho dalších neméně zajímavých poznatků. Pro děti bude v září připravena výtvarná dílna, zaměřená na téma „Mládí památkám“ v rámci Dnů evropského dědictví. Podzim v Ratibořicích znamená barevně a voňavě vyzdobené zámecké interiéry, příjemné posezení u dobré kávy, jablečného závinu nebo Sacherova dortu s živou hubou v podání klavíru a flétny. Vánoční koncert Jakuba Jana Ryby, kde bude účinkovat Jaroměřské pěvecké komorní sdružení Cantus si můžete přijet poslechnout 1. prosince a od 6. do 9. prosince tu budou “Knížecí vánoce na zámku a Advent v Babiččině údolí“ s vánočně vyzdobeným zámkem. Také se seznámíte s průběhem vánočních svátků ve 2. polovině 19. století a budete moci nahlédnout do „štědrovečerně“ vyzdobené Babiččiny světničky na Starém bělidle.
Na zámku v Náchodě začneme v dubnu koncertem k Mezinárodnímu dni památek v podání žáků ZUŠ Police nad Metují. Od 4. května po celý měsíc bude probíhat výstava „Poznej světové dědictví UNESCO“. V červnu se můžete těšit na výstavu historických vozidel – KHV Metuje v zámeckém areálu. O víkendech v červenci a srpnu budou prohlídky I. Okruhu s rozšířeným textem zaměřeným na Pernštejny v rámci projektu „Svět české šlechty“. Také bude připraveno vystoupení skupiny historického šermu BUHURT a zúčastnit se můžete večerních prohlídek s „Černou paní“ nebo mší svatých. V září mohou návštěvníky nalákat oblíbené Kuronské slavnosti a od 8. do 16. září bude otevřena expozice „Na dvoře vévodském“ v rámci Dnů evropského kulturního dědictví. Tento měsíc bude probíhat další výstava historických vozidel v areálu zámku, ale nyní přijede Veteran Car Club ze Dvora Králové nad Labem. Uskuteční se zde už druhý ročník festivalu zámeckých a klášterních divadel s inscenací Amor Tyran. Vánoční atmosféra nás pomalu obklopí koncem listopadu, kdy bude Advent na zámku a můžeme si poslechnout tradiční koncert v podání ZUŠ Police nad Metují.
Na zámku v Opočně dny 14. a 15. dubna bude zpřístupněna pánská koupelna v rámci Mezinárodního dne památek. Červenec bude patřit Svátkům s růží, kdy expozice zámku bude vyzdobená královnou z květin růží. V srpnu zde budeme mít Slavnostní pouť – Porcinkuli s vystoupením dívčího smyčcového kvarteta na II. nádvoří zámku. Na Hradozámeckou noc opředenou mýty a legendami z Opočna se budete moci těšit v září. Ve dnech evropského kulturního dědictví v rámci prohlídky budou mimořádně zpřístupněné pokoje Kinských. V srpnu se zde bude konat 45. Mezinárodní setkání sokolníků, je to největší sokolnická akce v Čechách, kde můžete vidět slavnostní nástupy s loveckými fanfárami a ukázkami dravých ptáků.
V Hospitalu Kuks budou Mezinárodní dny památek probíhat 18., 21. a 22. dubna, kdy se můžete seznámit s plánovanými změnami Hospitalu. V květnu zde přivítáme jaro a k tomuto měsíci neodmyslitelně patří  také Muzejní noc, kde se návštěvníci seznámí s vývojem lékárenství i dalších odvětví farmacie – farmaceutickou kontrolou, výzkumem, školstvím i výrobou. Návštěva Muzejní noci v Českém farmaceutickém muzeu tak nabízí jedinečnou možnost nahlédnout do „zákulisí“ lékáren minulosti i dneška. V červnu bude zase Noc kostelů v rámci oživlých památek – tajemství hradních kaplí. Hudební léto Kuks na měsíce červenec a srpen nabídne čtyři hudební koncerty. Na konci srpna bude festival barokního divadla, opery a hudby Theatrum Kuks. Návštěvníci se v září mohou těšit na oblíbené vinobraní, kde mohou ochutnat různé druhy vín. A na konec roku je připravena tradiční Česká mše od Jakuba Jana Ryby „Hej mistře“.
Bližší informace k jednotlivým připravovaným akcím mohou zájemci nalézt na webových stránkách našich objektů.
Komerční sdělení
REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA