Zahájení sezony 2010 na středočeských památkách

Středočeské hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu otevírají v dubnu své brány veřejnosti, zahajuje se tak hlavní návštěvnická sezona, v rámci které zveme návštěvníky nejen na běžné prohlídky, ale i na řadu dalších zajímavých akcí.
Po loňském úspěšném projektu Oživlé památky, ve kterém byly památky představované prostřednictvím tematických měsíců jako živá místa, kde se stále děje něco zajímavého, letos pokračuje další ročník s novými tématy. Květen bude patřit prohlídkám „hradem zámkem s kastelánem“. V červnu budeme návštěvníkům představovat parky a zahrady. V červenci a v srpnu se seznámíte s životem šlechty a v září budeme představovat práci restaurátorů, která běžně zůstává návštěvníkům skryta, ale bez které se žádná památka neobejde.
Pro sezonu 2010 jsme připravili také zcela nový projekt Živá legenda. K hradům, zámkům a dalším památkám se váže řada zajímavých a poutavých příběhů, které se zde odehrály. Památky nejsou jenom mrtvá místa plná strohých historických faktů, ale především místa, kde se v průběhu historie odehrávaly často dramatické lidské osudy, které mnohdy ovlivnily i chod dějin. Právě tyto příběhy necháme letos k návštěvníkům promlouvat. Každou památkou nás provede vybraná postava, která je historicky nebo legendou s konkrétním místem svázaná. K projektu budou vytvořeny internetové stránky, kde se návštěvník seznámí s památkou, jejím příběhem, zahraje si jednoduchou hru a bude moct také soutěžit o zážitkovou cenu večeře s Františkem Ferdinandem a zároveň si tak prověří, jak dobře danou památku zná. V průběhu sezony budou na jednotlivých památkách probíhat kulturní akce, tematicky zaměřené k jednotlivým příběhům. Návštěvníci se tedy mají letos skutečně na co těšit. Na Březnici je pozve krásná paní Filipína, mohou navštívit místo, kde se odehrál příběh lásky Františka Ferdinanda a Žofie Chotkové nebo poznat zámek, který získal neurozený obchodník za své hrdinské činy při obraně Prahy.
Na zámku Březnice se bude konat cyklus zámeckých hudebních večerů, které zahrnují hudbu nejrůznějších žánrů, Těšit se můžete také na oživené prohlídky, ale i na besedy s odborníky, např. s botanikem prof. Větvičkou. při mimořádných prohlídkách se návštěvníci budou moct podívat do prostor, které nejsou součástí běžných prohlídkových tras.
Na zámku v Hořovicích uvedou 4 zámecká nokturna spojené s noční procházkou zámkem. V červnu se budou konat zámecké zahradní slavnosti s Fondem ohrožených dětí. V roce 2010 bude zahájeno restaurování Sluneční brány, postup prací budete moct sledovat prostřednictvím fotodokumentace a pravidelných zpráv na oficiálních stránkách zámku.
Hrad Karlštejn zahájil svojí sezonu již 27. 2. a od té doby přijímá ve svých zdech řadu návštěvníků. Na Karlštejně si budeme připomínat 200. výročí od narození romantického básníka Karla Hynka Máchy hudebně dramatickým zpracováním básně „Máj“ v doprovodu jazzrockové hudby v představení karlovarského hudebního divadla. 4. června vystoupí na nádvoří hradu Vladimír Mišík. Počátkem červena poveze Karel IV. korunovační klenoty na hrad, doprovázen královským průvodem. Na Karlštejně si připomeneme také 700. výročí nástupu dynastie Lucemburků na český trůn koncertem souboru Musica Bohemica. V rámci karlštejnského kulturního léta se návštěvníci mohou těšit na divadelní představení, koncerty i noční prohlídky. A v září se tradičně bude konat karlštejnské vinobraní.
Na zámku Konopiště budete moct oslavit svátek sv. Jiří návštěvou svatojiřské sbírky Františka Ferdinanda d’Este. 1. května zavítá na Konopiště císař Vilém II. a bude doprovázet návštěvníky při odpoledních a večerních prohlídkách. V srpnu se budou konat letní slavnosti s ovocnými knedlíky Františka Ferdinanda. Od dubna do listopadu probíhají každý poslední čtvrtek v měsíci přednášky na témata spojená se zámkem Konopiště a jeho rozsáhlými sbírkami. Letos si navíc budete moct obohatit návštěvu zámku posezením v nové zámecké restauraci.
Hrad Krakovec se návštěvníkům otevřel již 20. března. V létě bude na Krakovci probíhat festival Letní hodiny na hradě Krakovci, v rámci něhož vystoupí např. Jaroslav Hutka, Oldřich Janota, divadelní společnost Orfeus, proběhne také mezinárodní setkání básníků a na podzim beseda na téma restaurování kleneb. 5. července se bude konat na Krakovci, který byl posledním útočištěm mistra Jana Husa před odjezdem na Kostnický koncil, bohoslužba Československé církve husitské.
Hrad Křivoklát si letos připomíná 900. výročí od první písemné zmínky, kterou o hradě zaznamenal kronikář Kosmas. Slavnostní zahájení sezony zde proběhne 27. března spolu s vernisáží výstavy Přemyslovské Křivoklátsko. Výstava představuje výsledky bádání historie, archeologie, dějin umění, památkové péče a dalších oborů věnující se Křivoklátu a jeho okolí v době přemyslovské, kdy se stal Křivoklát jedním z předních nositelů české státnosti. Výstava bude trvat až do konce letošního září. Kromě výstavy můžete na Křivoklátě navštívit také novou prohlídkovou trasu Krovy královského křídla. Hned víkend na to se můžete vydat na Křivoklát parním vlakem na knížecí Velikonoce. Během léta proběhnou tradiční akce jako Křivoklání, Křivořezání a Křivoklátské panování. Návštěvníci se mohou také těšit na jednu zcela novou akci a to 11. a 12. září Královský vzorkový veletrh pivovarnictví.
Zámek Mníšek pod Brdy chce být opět místem zážitků pro všechny. Hlavní sezona bude zahájena na Neděli Velkonoční tradiční Velikonoční veselicí s Kuřetem. Od 22. května otevírá III. Prohlídkový okruh loutek v severním křídle zámku, který představí tajemný svět víl, vodníků, hejkalů, čarodějnic, čertů v podobě loutek v životní velikosti podle Dagmar Renertové. 3. července uvidíte Obléhání mníšeckého zámku. Vojenské ležení a zjistíte, jak to tenkrát v polovině 17. století bylo doopravdy, když švédská vojska vyplenila mníšecké panství. Vždy první a třetí víkend v měsíci jsou připraveny prohlídky pro děti.
Na zámku v Mnichově Hradišti se v dubnu otevře k nahlédnutí návštěvníkům zlatý salonek 5. dubna a 17.-18. dubna. Koncem července se bude konat sv. Annenská a sv. Jakubská pouť a zahradní slavnost k poctě Albrechta z Valdštejna. V létě budou na zámku probíhat pohádkové prohlídky pro nejmenší návštěvníky.
Prohlídka sázavského kláštera bude letos obohacena o nově odkrytou a zrestaurovanou fresku v ambitu kláštera, znázorňující výjev ze svatoprokopské legendy. Na mezinárodní den památek 17. a 18. dubna bude zpřístupněna gotická věž kláštera. 4. července se můžete do Sázavy vydat na Svatoprokopskou pouť. Řada koncertů, představení i vzdělávacích akcí bude probíhat v průběhu celého roku. Klášter v Sázavě bude v letošní sezoně opět místem, kde se dokonale skloubí liturgický program s laickými kulturními akcemi, kam můžete vyrazit za poznáním, zábavou i rozjímáním.
Hrady Točník a Žebrák zahájí sezonu Moravskými pašijemi 14. dubna. V květnu si na Točníku připomeneme 200. výročí od narození Karla Hynka Máchy. Děti se mohou těšit na pravidelnou akci hrad zvířat a v červenci obsadí Točník středověcí rytíři. Hudební festivaly „Slunkatoč“ a České hrady se staly pro Točník již tradici. 7. a 8. srpna se bude konat ojedinělé „koňské divadlo“ a koncem srpna se na sovím a netopýřím večírku vypravíme za nočními obyvateli hradu.
Zámek Veltrusy zve všechny návštěvníky 3. dubna na velikonoční jarmark. Od května se v hlavní zámecké budově dozvíte, jak probíhá obnova památky a romantické pavilonky v rozsáhlém zámeckém parku můžete navštívit na cykloprohlídce s průvodcem. V tomto roce se začne s realizací rozsáhlého projektu Schola naturalis, jehož cílem je revitalizace zámeckého areálu a vytvoření vzdělávacího centra.
Zámek Žleby se návštěvníkům otvírá 3. dubna. Hned o Velikonocích se v rámci prohlídek dozvíte, jak se hrávalo v hudebním salonku, v červenci se pak můžete těšit na noční prohlídky zámku spojené s živými obrazy z historie zámku. Na srpen bude připraveno večerní komponované představení z doby, kdy se Žleby staly hradem královským a v září se dozvíte, jak se v průběhu staletí tančívalo a to od tanců gotických až po dobu secesní.
K zakoupení vstupenek na prohlídky a vybrané kulturní akce můžete využít prodej přes internet, vyhnete se tak případným frontám a čekáním na prohlídky rezervace.
V roce 2010 bude pokračovat veřejná sbírka na obnovu středočeských hradů a zámků ve správě NPÚ, která má za cíl podporovat akce menšího rozsahu, na které se z rozpočtu NPÚ nedostává, ale které jsou neméně důležité. Podpořit tak můžete například obnovu zámeckých parků, odkrývání fresek v Sázavě nebo restaurování mobiliáře. Přispívat je možné do sbírkových kasiček umístěných na hradech a zámcích nebo na sbírkový účet: 43-4063660207/0100. Více podrobností o veřejné sbírce se dozvíte na verejna-sbirka.
Národní památkový ústav
Jablonecká 642/23, Liberec, 46001
+ 420 482 360 001
www.npu.cz

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama