REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 4.10. a svátek má František

Za tajemnými pověstmi Voticka: vydejte se po nové naučné stezce

Devítikilometrová naučná stezka Za tajemnými pověstmi Voticka je obnovenou a vylepšenou novinkou letošního roku, která návštěvníkům přiblíží nejzajímavější místa a pověsti daného kraje. Děti mohou putování spojit i se soutěžením, stačí si v infocentru vyzvednout hrací kartu. A co na stezce (a v samotném městě na Benešovsku) čeká?  

V první řadě si užijete nádhernou přírodu a seznámíte se s pověstmi, které se tu po generace vyprávějí. Dozvíte se, kde jsou ukryty pohádkové poklady, na jakých místech straší nebo kde hledat pramen s léčivou vodou.

Klášter sv. Františka, Foto: © Středočeská centrála cestovního ruchu
Klášter sv. Františka, Foto: © Středočeská centrála cestovního ruchu

Stezka začíná i končí ve Voticích, kde k návštěvě vybízí také Vlastivědné muzeum v západním křídle bývalého kláštera sv. Františka z Assisi. Prostřednictvím starých kronik předává informace z historie města, ukazuje galerii místních malířů, geologickou expozici hornin i expozici místních středověkých archeologických nálezů. Zároveň je v klášteře umístěna výstava historických autíček, vláčků, kočárků a dalších hraček od roku 1970 po současnost. Za pěknou vyhlídkou i prohlídkou funkčního hodinového stroje a zvonů se dá vystoupat do věže kostela sv. Václava, známého jako rozhledna Václavka.

REKLAMA

Na Komenského náměstí v Turistickém informačním centru si nezapomeňte vyzvednout hrací kartu pro děti, na které u každé z devíti zastávek na stezce čeká zvídavá otázka nebo malý úkol. Za vyluštěnou tajenku nakonec získají v klášteře sv. Františka z Assisi zaslouženou odměnu.

Foto: © Vít Švajcr
Foto: © Vít Švajcr

Naučná stezka je souběžná se žlutou turistickou trasou a návštěvníky zavede i na vrch Větrov s poutní kaplí sv. Vojtěcha. Prochází přes osady a obce Lysou, Ameriku, Mysletice, Hory a Hostišov. Ten je spjat se spisovatelem a novinářem Janem Herbenem, který v něm od roku 1897 měl své stálé letní sídlo. Podle plánů významného českého architekta Jana Kořěry si v Hostišově nechal vybudovat vilku se zahradou, která tu stojí dodnes. Cestou zpět k Voticím turisty stezka zavede i na bývalý šibeniční vrch.

REKLAMA

Součástí naučné stezky je mobilní průvodce. Po načtení QR kódu z informačních tabulí se lze zaposlouchat do audio verze pověstí. Některé z nich namluvil Jan Čenský. V mobilním průvodci jsou k vidění i historické fotografie příslušných míst.

Další inspiraci k výletům hledejte na www.strednicechy.cz

REKLAMA

Pohled na městečko, Foto: © Středočeská centrála cestovního ruchu
Pohled na městečko, Foto: © Středočeská centrála cestovního ruchu
Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA