Z historie loutek

Datu konání : 26.01. – 02.05. 2010
Místo konání : Muzeum Nymburk

Nenechte si ujít novou výstavu nymburského muzea, nastiňující vývoj divadelní i filmové loutky. Návštěvník bude moci shlédnout různé druhy loutek: maňásky, Javajky, marionety i loutky filmové. Pamětníci starého nymburského loutkového divadla uvidí hrdiny svých dětských let, například kompletní soubor loutek z pohádky Dlouhý, Široký a Bystrozraký. Výstavu klasických marionet budou doplňovat ojedinělé kulisy rodinných divadélek. Na své si přijde i ten, koho zajímá restaurování loutek. V muzeu budou vystaveny i čerstvě restaurované Javajky ze sbírek Národního muzea a kolekce fotografií z průběhu jejich restaurování rukou uměleckého řezbáře Mikuláše Havlíka.
Prezentaci loutek filmových uvede loutka Červené karkulky z filmu Jiřího Trnky, Kybernetická babička. Blíže bude možno spatřit i loutky z novější filmové tvorby, například od Jana Baleje a snad i Aurela Klimta. Oba spolupracovali mimo jiné i na loutkových pohádkách Jana Wericha, Fimfárum I. a II. Jelikož filmový producent Fimfára (mimo jiné), Martin Vandas, bydlí v Nymburce, bude jeho kulisám i loutkám věnován širší prostor.
Neopomeneme ani loutkáře a loutkoherce regionální. Na své si přijdou obdivovatelé loutek nedávno zesnulého poděbradského řezbáře Jaroslava Koloděje, dále uvidíte loutky Petra a Pavly Říhových a loutky a scény loutkoherce Petra Pištěka.
Výstava je uspořádána ze sbírek Polabského muzea, ve spolupráci s Národním muzeem, Vysokou školou umělecko-průmyslovou a soukromými sběrateli.
Nabídka dobrovolného programu
Od poloviny února bude výstavu doplňovat edukativní program pro děti MŠ a ZŠ i SŠ. Jeho součástí bude interaktivní prohlídka expozice, soutěžní pracovní listy a výtvarné dílny. Včas přihlášené kolektivy dětí budou mít šanci zúčastnit se i tematických besed s uměleckým řezbářem a loutkářem, loutkohercem, producentem či scénáristou, či se podívat na loutkové představení loutkoherců Pavly Říhové či Petra Pištěka přímo u nás v muzeu. Dále připravujeme ve spolupráci s odborníky i studenty z Vysoké školy umělecko-průmyslové animační dílny, kde si žáci i studenti budou moci vyzkoušet, kolik trpělivé práce se za loutkovým filmem skrývá.
Pro rodiče s dětmi budou taktéž od poloviny února připraveny pracovní listy a malý hrací koutek, včetně kulis pro sehrání loutkového divadla.
Kontakt
vmnymburk@pmpodebrady.cz
www

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama