Vzdělávací programy pro školy 2009

studijní programyDatum konání : od 16.10. 2009 do 30.6. 2010
Místo konání :Chvalská tvrz (Horní Počernice)

Nabídka vzdělávacích programů pro školy
Chvalský zámek jako kulturní centrum MČ Prahy 20 nabízí školským zařízením vhodné doplnění výchovy a vzdělávání probíhající ve škole. Může obohatit žákům výuku, stát se její příjemnou součástí a zároveň rozvíjet kulturní vzdělanost dětí školního věku. To vše tak, aby dokázaly ocenit hodnoty odkazu našich předků, naučily se je vnímat a poučit se z nich. Naše programy jsou zaměřeny převážně na výtvarné umění, které Chvalský zámek jako galerie zastřešuje, a na lokalitu Horních Počernic a okolí Prahy-východ, na kterou nahlíží jak z hlediska historického tak z hlediska přírodních věd.
Není socha jako socha, není obraz jako obraz
– výlet do světa výtvarných technik
Základní exkurz do pestrobarevné škály výtvarných technik s důrazem na praktické ukázky, při nichž bude čerpáno ze stálé výstavy L. Jiřincové. Náplň bude dále přizpůsobena právě probíhajícím krátkodobým výstavám a věku účastníků. Projekt klade důraz na rozpoznání základních výtvarných technik v praxi. Práce bude probíhat v malých skupinkách přímo v prostorách galerie. Součástí programu bude i praktická práce s vybranou výtvarnu technikou (např.: koláž, modelování a odlévání ze sádry, linoryt). Cílem projektu je základní orientace ve výtvarných technikách.
Program je určen převážně pro 2.-6. ročník ZŠ. Po dohodě jej však lze aplikovat i pro vyšší stupeň ZŠ.
Délka trvání: 2 hod.
Max. počet účastníků: 35-40
Heraldika (Putování za počernickým koníkem)
K čemu všemu sloužily erby a jak erby doputovaly až do dnešní doby? Program nabízí základní náhled do světa heraldiky s důrazem na erby objevující se v souvislosti s historií Chvalského zámku a s Horními Počernicemi. Program je přizpůsoben věku dětí a probíhá v prostorách Chvalského zámku. Cílem projektu je seznámit účastníky se základními pojmy heraldiky, základními principy čtení v erbech a tyto znalosti následně aplikovat na erby spojené s historií Horních Počernic, a tím částečně nahlédnout do historie naší městské části. Součástí programu je i práce s pracovními listy a pracovní dílna.
Program je určen převážně pro 1. stupeň ZŠ . Po dohodě jej však lze aplikovat i pro vyšší stupeň ZŠ.
Délka trvání: 1,5 hod.
Max. počet účastníků: 35
Kdepak ty ptáčku hnízdo máš?
Zdá se Vám, že Horní Počernice a okolí Prahy Vás již nemůže v oblasti přírody ničím překvapit? Myslíte, že zde nemůžete nalézt nic zajímavého? Možná Vás překvapí, že i naše městská část a okolí je domovem řady unikátních rostlin a živočichů. O tom Vás přesvědčí náš program, který má za cíl seznámit účastníky s přírodními zajímavostmi našeho regionu. Součástí programu je práce s pracovními listy, hry a soutěže.
Program je určen pro 2.-6.ročník ZŠ.
Délka trvání:1,5 hod.
Max. počet účastníků: 35
Horní Počernice – jak šel čas
Průřez historií Horních Počernic a Chvalského zámku s důrazem na výrazné historické mezníky našeho regionu na podkladu ukázek z historických pramenů. Program přiblíží účastníkům známé i neznámé epizody z historie naší obce s důrazem na reálie spojené s Chvalským zámkem. Součástí je podrobná komentovaná prohlídka tohoto objektu včetně všech expozic zámku a soutěž v poznávání našeho města.
Program je určen pro 2.stupeň ZŠ.
Délka trvání:1,5 hod.
Max. počet účastníků: 35

Středověký den

Chcete zažít den ve středověku? Chcete se dozvědět, jak se bydlelo, jedlo, oblékalo v 15. století? Tento program Vás na vlastní kůži provede světem rytířských klání a zápasů. Účastníci si budou moci v praxi osahat rytířské zbroje a zbraně a možná se jim i podaří účastnit se neklamně známé epizody císařského rady Jana Daniela Kappera z Kappersteina, který vlastnil Chvalský zámek. Cílem projektu je seznámit účastníky na základě praktických ukázek s životem a kulturou středověku a přiblížit jim život na Chvalském zámku té doby.
Program je určen pro 1. i 2. stupeň ZŠ.
Délka trvání: 2 hod.
Max. počet účastníků: 50

Hudební úsměvy s trombónovým kvartetem

Což takhle stát se na chvíli králem nebo panem prezidentem? Strávit noc na břehu kouzelného žabího rybníka nebo být na závodě motorek? To vše a ještě mnohom víc se Vám může splnit. Že nevěříte? Tak tedy pojďte s námi do pohádky… . Společně s novým kamarádem Trombonem pojedeme napříč pohádkovou říší a možná se zastavíme i u Večerníčka!
Program bude metodicky zaměřen na otázku, co jsou žesťové nástroje a k čemu všemu je lze využít. Na závěr programu budou mít děti možnost sami si na trombon „zatroubit“.
koncert pro školy
– program probíhá v koncertním sále Chvalského zámku
účinkující – Trombonetta quartet (Vít Kořínek, Lukáš Čermák, Jiří Břicháč, Petr Peremský)
Program je určen pro žáky 1. stupně ZŠ
Délka programu: 45 min.
Max počet účastníků: 80
Termíny realizace všech těchto programů je nutné dopředu konzultovat s vedením Chvalského zámku!
cena za program (kromě Středověkého dne) je 600,- Kč.
cena za program Středověký den je 1.000,- Kč
Cena zahrnuje veškeré náklady na použitý materiál při pracovních dílnách včetně pracovních listů.
Cena za výchovný koncert 3.000,- Kč
Kontakt:
Na Chvalské tvrzi,
193 21 Praha 9 – Horní Počernice,
+420 281 860 130,
schmidtova@pocernice.cz
www.chvalskyzamek.cz

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama