REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 8.6. a svátek má Medard

Významné osobnosti českého olympismu

Významné osobnosti olympionismuDatum konání : 3.12.2009 – 4.4.2010
Místo konání : Nová budova Národního muzea

Výstava ku příležitosti 110. výročí založení Českého olympijského výboru.
Výstava představuje předsedy a generální tajemníky Českého a Československého olympijského výboru, české členy Mezinárodního olympijského výboru a další činovníky českého olympijského hnutí.
Návštěvníci si mohou prohlédnout více jak 300 exponátů ze sbírek Oddělení dějin tělesné výchovy a sportu, ale i zapůjčené předměty Věry Čáslavské, Jana Železného, Emanuela Bosáka a dalších. Vystavena je stříbrná Putovní cena dr. Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského od Otakara Španiela, zlaté olympijské medaile Věry Čáslavské a Jana Železného, stříbrný olympijský řád Mezinárodního olympijského výboru udělený Ludvíku Daňkovi, slavnostní stejnokroje českých olympioniků, ale také obrazy Věry Čáslavské nebo Josefa Rösslera Ořovského. Nechybí ani medaile našich olympioniků ze sbírky Oddělení dějin tělesné výchovy a sportu, např. zlaté medaile Bedřicha Šupčíka za šplh na laně z OH 1924 či medaile olympijských vítězů Ventury a Váchy z roku 1928. K historicky nejvzácnějším exponátům patří kašmírový praporek s českým zemským znakem, s nímž cestovala česká výprava na V. olympijské hry do Stockholmu v roce 1912. Pozornost upoutá nádherné kimono – osobní dar japonského císaře paní Věře Čáslavské.
Na výstavě je k vidění i oblečení, které bude mít svou premiéru na zimních olympijských hrách ve Vancouveru v příštím roce. Historické brusle, lyže i sportovní olympijské oblečení vytváří improvizovanou šatnu zimních olympijských her.

Kontakt:

Nová budova Národního muzea
Vinohradská 1, Praha 1
Součástí výstavy je statistický přehled umístění našich sportovců na všech OH a ZOH i malá fotografická galerie našich olympijských vítězů.

www

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA