REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 8.6. a svátek má Medard

Výtvarnice Renata Fučíková vystavuje ilustrace ke knize HISTORIE EVROPY

14. 11. 2012

Historie Evropy

Příbramská Galerie Františka Drtikola  hostí výstavu ilustrátorky Renaty Fučíkové HISTORIE EVROPY. 
Tu můžete se svými dětmi navštívit do 25.11. 2012, denně kromě pondělí od 9.00 do 17.00h.
 
Před čtyřmi lety jsem dostala nápad vytvořit obrazovou naučnou knihu o dějinách Evropy.
Inspiroval mě můj syn. Na prvním stupni základní školy se učil – možná až příliš podrobně – jen české dějiny, a širší souvislosti mu unikaly.
Začaly tři roky náročné týmové práce na textech i ilustracích. Výsledná podoba vyprávění ale byla už jen na mně. Od samého začátku jsem totiž každou ze 140 dvoustranných ilustrací viděla před očima jako celek obrazu a textu. Číslice dat a událostí proto nijak neruší volně plynoucí vyprávění, jsou totiž záměrně zavěšené na časové ose jako drobné ozdůbky na řetízku času.
Malovala jsem na barevné papíry, a tak každá kapitola dostala svou příznačnou barvu, aby vyjádřila charakter daného období. Díky tomu děti hned na první pohled pochopí, jak by měly vyprávěnou událost vnímat.
Komiksové bubliny mi dovolily vsunout historickým postavám do úst jejich výroky, takže hybatelé dějin mluví k dětem přímo, bez uvozovek a bez zdlouhavých popisů. Součástí původního záměru byly i dovětky kapitol. Do nich jsem umístila údaje, které se do obrázků nevešly. Leckdy se do nich vměstnalo i výraznější poselství. Pokusila jsem se nejen děti, ale i dospělé mnohokrát vybídnout k zamyšlení: jakou důležitost má pro nás dané období? Jak se z něj poučit? Chtěli bychom v té době žít? Jsme ostrovem uprostřed kontinentu anebo jeho součástí?
Naše kniha nevypráví dějiny jako nudnou školní nauku, ale jako příběh, který stojí za to být čten a vnímán očima i srdcem.
Renáta Fučíková
Narozena v roce 1964, studovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze obor Ilustrace a užitá grafika. Od roku 1988 se zabývá ilustrováním knih, časopisů, divadelních programů a muzejních průvodců pro děti. Navrhuje poštovní známky. Na začátku své výtvarné a literární dráhy autorsky adaptovala klasické příběhy pro komiks.
Za svou tvorbu získala mnoho národních i zahraničních ocenění (několikrát „Zlatá stuha“ za ilustrace i text, „Nejkrásnější kniha””, „Cena učitelů a knihovníků za přínos dětskému čtenářství“, cena „White Raven“ od Internationale Jugendbibliothek, nominace na cenu „Magnesia litera“). Je zapsána na čestnou listinu IBBY a nominována na Astrid Lindgren Memorial Award.
Ilustrovala pohádky (bratři Grimmové, H. Ch. Andersen, Oscar Wilde, čínské, keltské, arabské), knihy Letopisy Narnie (C. S. Lewis), Staré pověsti české a moravské (A. Ježková), Růže a krokvice (R. Štulcová), Vánoce (J. Krček) a mnoho dalších.
V posledních letech vytváří autorské obrázkové knihy o historii a životních osudech významných osobností. Napsala knihy Vyprávění ze Starého zákona, Vyprávění z Nového zákona, T. G. Masaryk, J. A. Komenský, Historie Evropy – Obrazové putování (s Danielou Krolupperovou). Všechny tyto tituly i ilustrovala.
Galerie Františka Drtikola Příbram
Příspěvková organizace města Příbrami
Tyršova 106
261 01 Příbram I.
Ředitelka GFD: Hana Ročňáková
Telefon kancelář: 318 632 628
Průvodci:732 125 428
REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA