Výstavu Angličáci Matchbox připravuje Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Angličáci Matchbox


Tahle výstava potěší především všechny malé i velké kluky.
Výstava odstratuje 12.12.2012 a potrvá do 1.4.2013.  Nenechte si ujít prosincové doprovodné programy a komentované prohlídky.
Fenomén Matchbox se datuje od padesátých let 20. století a zasáhl několik generací dětí i dospělých. Anglická firma Lesney začala vyrábět kovové miniaturní modely aut, strojů a různých hraček koncem čtyřicátých let. První mimořádný úspěch zaznamenala s miniaturní verzí korunovačního kočáru, kterého se v roce 1953 prodalo přes milion kusů. Značka Matchbox odkazuje na způsob balení modelů do krabiček od zápalek. Není bez zajímavosti, že obaly byly inspirovány krabičkami Norvic, jež vyráběla československá firma SOLO Sušice.
Pod značkou Matchbox vznikla série 1–75 a ta byla brzy doplněna dalšími řadami, které inovovaly a variovaly podobu aut: sérií Superfastů s vylepšenými jízdními vlastnostmi aut, sériemi větších modelů stavebních a zemědělských strojů (Major Packs a King Size) a v neposlední řadě veterány – Models of Yesteryear, jež byly prezentovány jako sběratelské artefakty pro dospělé.
V českém prostředí si tyto modely získaly velkou popularitu (o níž svědčí název „angličáky“, který se pro ně vžil) díky nevídané preciznosti a dotaženosti provedení, funkčnosti, zářivé barevnosti a vysoké odolnosti. Výstava představuje bezmála patnáct set modelů od prvních hraček z přelomu čtyřicátých a padesátých let až po modely veteránů z nedávné doby. Je určena široké veřejnosti – způsob instalace zohledňuje prezentaci autíček jako hraček pro děti i jako objekt sběratelských aktivit.
Angličáci Matchbox
12. prosince 2012-1. dubna 2014
Doprovodné programy
Vánoční výtvarná dílna „Angličáci frčí!“
Sobota 15. 12. 2012, 10—16 hod
vstup volný.
Komentované prohlídky s kurátorem
18. 12. 2012, 15. 1., 12. 2. a 12. 3. 2013-vždy v 17 hodin
výklad je zdarma k platné vstupence na výstavu.
Otevírací doba
úterý 10—19, středa — neděle 10—18, pondělí zavřeno
Uměleckoprůmyslové museum v Praze
ul. 17. listopadu 2
Praha 1

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama