REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 8.6. a svátek má Medard

Výstava Za svobodu

Datum konání : 17.11.2009–6.7.2010
Místo konání : Nová budova Národního muzea


Výstava k 20. výročí pádu komunistického režimu v Československu.

Již druhá výstava v Nové budově Národního muzea přibližuje atmosféru v Československu v 50., 70. a 80. letech 20. století a lehce se dotýká také let 60. Pojednává o šíření svobodných informací a propagandě, prezentuje různé pohledy na jednotlivé události, atmosféru doby a problematiku informací a přístupu k nim obecně.
Více o budově Nového Národního muzea
Výstava, která potrvá od 17. 11. 2009 do 6. 7. 2010, je rozdělena do dvou velkých částí. První je věnována 50. létům – jejich temnějším stránkám, jakými byly např. politické procesy, neprostupnost hranice či změny ve struktuře společnosti. Představuje pronikání informací zvenčí prostřednictvím poslechu zahraničního rozhlasu, který je symbolizován balonem, z něhož se na území republiky shazovaly letáky Rádia Svobodná Evropa. K vidění je zde také soudní ohrádka z politických procesů a dopisy Milady Horákové z vězení.
Druhá část je věnována druhému dvacetiletí komunistické totality v Československu, které se na jednu stranu vyznačuje propagandou normalizátorů na druhou stranu postupně se rozšiřujícím prostorem svobody. Doba je symbolizována uzavřením se do soukromí. Zahraniční vlivy se projevují nejen rozhlasovým vysíláním, ale také rostoucím přílivem exilové literatury. Narůstá i domácí skrytý nezávislý kulturní život a tvorba nezávislé literatury samizdatu. Připomíná se zde také stylizovaná samizdatová dílna, cesty exilové literatury do Československa a vysílání Rádia Svobodná Evropa. Nově jsou vystaveny stroje k výrobě samizdatu a návštěvníci mají možnost vyslechnout i unikátní nahrávky telefonátů z Československa pro Rádio Svobodná Evropa.
Výstavu uzavírá Sametová revoluce a pád Berlínské zdi. Ve stylizovaném prostoru semknutém Berlínskou zdí mají návštěvníci možnost seznámit se z dobovým tiskem, samizdatem a činností Občanského fóra.
Výstavu Národní muzeum připravuje společně s Vojenským historickým ústavem Praha a Senátem Parlamentu České republiky.
Ve foyer nové budovy Národního muzea se zároveň pod záštitou Velvyslanectví Lotyšské republiky v ČR; její exelence Argity Daudzeové koná doprovodná panelová výstava Ohlas Pražského jara a Charty 77 v Lotyšsku a Pobaltí. Na ní se organizačně a mediálně se spolupodílí Středisko společných činností v. v. i. AV ČR a Klub slovenské kultury v ČR.
Kontakt:
Vinohradská 1
Praha 1
www.nm.cz

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA