REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 4.6. a svátek má Dalibor

Výstava Umění komiksu, komiksovost v umění v Českém centru

Výstava UMĚNÍ KOMIKSU, KOMIKSOVOST V UMĚNÍ je výstavou, která představuje deset autorů (autorských dvojic), byla premiérována na podzim 2009 v Českém centru ve Varšavě a od té doby oběhla dalších šest destinací po celém světě (Chorzów, Poznaň, Tel Aviv, Budapešť, Košice, Sofie); v Českém centru Praha má tento výstavní projekt svoji derniéru.

4.11.2011 – 26.11.2011
Rytířská 31, 110 00 Praha 1, Česká republika

Pestrou přehlídku současného českého komiksu a výtvarného umění, které s prvky a postupy komiksu pracuje, připravili Radim Kopáč a Eva Janáčová.
Součástí expozice je interaktivní prostor ZLOČIN V PŘÍSTAVU vytvořený přímo pro prostor galerie Českého centra Praha autorskou dvojicí Lukášková – Jerie.
Výstava, která představuje deset autorů (autorských dvojic), byla premiérována na podzim 2009 v Českém centru ve Varšavě a od té doby oběhla dalších šest destinací po celém světě (Chorzów, Poznaň, Tel Aviv, Budapešť, Košice, Sofie); v Českém centru Praha má tento výstavní projekt svoji derniéru.
Komiks se stal po roce 2000 v České republice fenoménem: zbavil se nálepky pokleslé zábavy a stal se plnohodnotnou uměleckou kategorií, kterou berou v potaz masová média, odborné kruhy i široká čtenářská obec. Zásluhu na tom mají zejména průkopnické práce Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99 (Alois Nebel), Vojtěcha Maška a Džiana Babana (Monstrkabaret Freda Brunolda), Lucie Lomové (Anna chce skočit) nebo Jiřího Gruse (Voleman). Jde o díla, která suverénním výtvarným i literárním jazykem pracují s náměty z moderních českých dějin stejně jako ze všednodenního života ve velkoměstě.
Výstava UMĚNÍ KOMIKSU, KOMIKSOVOST V UMĚNÍ sleduje komiks a výtvarné umění v těch bodech, kde spolu souvisejí, ovlivňují se a prolínají. Přitom se snaží předvést výrazovou šíři – od Martina Velíška a Michala Machata přes Josefa Bolfa, Karla Jerieho, Adolfa Lachmana nebo Petra Nikla po výše jmenované autory. Cílem výstavy není komplexnost, ale o ukázka možností jedinečného média.
DOPROVODNÝ PROGRAM:
22. 11. 2011, 17:00 / KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA S KURÁTOREM VÝSTAVY RADIMEM KOPÁČEM
KURÁTOŘI VÝSTAVY:
Radim Kopáč pracuje jako redaktor, editor, literární a výtvarný kritik. Publikuje v novinách (Mf Dnes) i odborném tisku (Dějiny a současnost). Napsal několik knižních rozhovorů (mj. s B. Grögerovou, J. Kovandou, P. Králem a B. Nuskou). Naposledy vydal tituly Vrchlický erotický. Rytíř Smil a další erotika připisovaná Jaroslavu Vrchlickému (s J. Schwarzem, 2011), Létavice touhy. Erotismus v dílech Zbyňka Havlíčka, Jany Krejcarové a Egona Bondyho (2011) a Pohlavní sklony v pořádku? Erotika v kultuře, kultura v erotice (v českém kontextu po roce 1989) (s J. Schwarzem, 2011). Od roku 2010 zaměstnanec Ministerstva kultury ČR a editor časopisu Živel.
Eva Janáčová  vystudovala dějiny umění a religionistiku, vedle odborné uměleckohistorické činnosti se věnuje kurátorství, psaní výtvarných recenzí a lektorské práci. Publikuje v novinách (Literární noviny) i v odborném tisku (Religio, Nový Orient aj.). Specializuje se na dějiny židovské a izraelské výtvarné kultury. Je řešitelkou několika výzkumných grantů, profesně spolupracuje především s FF UK a FAMU. Naposledy kurátorsky připravila výstavy Lola Beer Ebner – první dáma izraelské módy (Olomouc, 2010), Původ, místo, krajina. Pojetí prostoru v dílech česko-izraelských fotografů (Praha, 2011), Tomáš Ungár – Ve slovech se žije (Olomouc, 2011). Pro Česká centra přichystala putovní výstavní projekt Zrcadlení – současný český autoportrét. Poslední tři léta žije mezi Prahou a Jeruzalémem.
Vystavující autoři: Josef Bolf, Jiří Grus, Karel Jerie, Adolf Lachman, Lucie Lomová, Michal Machat, Vojtěch Mašek / Džian Baban, Petr Nikl,  Jaromír 99 / Jaroslav Rudiš, Martin Velíšek
Více info na www.umenikomiksu.cz.
Adresa: Rytířská 31, 110 00 Praha 1, Česká republika
VSTUP ZDARMA.
 Komerční sdělení
 

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA