Výstava Svět Krušných hor zaujme malé i velké návštěvníky

Téměř pohádková atmosféra vyzařuje z expozice chomutovského muzea, která mapuje minulost života obyvatel Krušných hor.

Výstava neslibuje jen cenné informace o historii tohoto specifického regionu, ale také dobrou zábavu pro děti i dospělé. Vždyť jedním z hlavních artiklů z Krušných hor byly nádherné dřevěné hračky. Navštivte s celou rodinou kouzelný Svět Krušných hor.

Výstava Svět Krušných hor byla v chomutovském muzeu zkušebně otevřena již v zimě, ale teprve o tomto víkendu se jedinečná sbírka artefaktů z Krušných hor dočkala slavnostního zahájení. „Těžištěm celé expozice jsou předměty z takzvané Ströherské sbírky, tedy sbírky doktorky Eriky Pohl-Ströher, sběratelky lidového umění původem z Krušných hor,“ vysvětluje Stanislav Děd, ředitel Oblastního muzea v Chomutově. Expozice zahrnuje více něž čtyři sta předmětů z celkového počtu patnácti set kusů Ströherské sbírky a je doplněna o předměty ze sbírek chomutovského muzea. „Návštěvníci si zde mohou prohlédnout předměty lidového umění s hornickou, vánoční či náboženskou tématikou, hračky i miniatury. Muzeum přispělo doplňky do domácnosti či exponáty lidové zbožnosti,“ doplnil Děd.

Expozice je koncipována jako iluzivní krušnohorská vesnice. „Snažili jsme se ji přiblížit především dětským očím, které svým milým pojetím jistě zaujme,“ vysvětlil Děd. Pohádkový je již vstup do expozice připomínající hornickou štolu s výdřevou a sníženým stropem. „Zde si můžete prohlédnout předměty s hornickou tématikou – například mechanické hornické verky, figurky horníků a dřevěné horníky světlonoše, ale i některé užitné předměty, které dokumentují složitou a nebezpečnou práci v dolech,“ nastínil Děd.

V hlavním sále výstavy se před návštěvníky otevře pohled na náves s typickými prvky krušnohorské lidové architektury, kterou tvoří malby na dělících panelech a zdech. Výstava je rozdělena do několika tématických celků, mezi nimiž nechybí téma opracování dřeva, vnitřek typické krušnohorské chaloupky a samozřejmě ani domácí výrobna hraček. „Následující tématický celek tvoří jednu ze dvou stěžejních oblastí celé expozice. Jsou jím dřevěné hračky a miniatury, jejichž výroba nabývala na saské i české straně postupně od konce 18. století stále většího rozmachu a věhlasu,“ zavzpomínal Děd. Další dvě tématické části jsou věnovány lidové zbožnosti a vánocům v Krušnohoří. „Celá expozice je doplněná odbornými texty i popiskami, které návštěvníkům poskytnou základní informace k jednotlivým tématickým celkům i předmětům,“ doplnil Děd.

Výstava zahrnuje předměty, které vznikly v rozmezí od 18. do 21. století. „Největší část však tvoří předměty z druhé poloviny 19. a první poloviny 20. století. Drtivá většina předmětů pochází ze saské či české strany Krušných hor, jsou zde však i objekty ze vzdálenějších lokalit, jako je Durynsko, Harz, Lužice. Vogtland a zbylé Čechy a Morava,“ přiblížil obsah výstavy Děd.

Výstava Svět Krušných hor však není pouze samostatnou expozicí chomutovského muzea, další části této jedinečné sbírky lidového umění a tvořivosti z Krušnohorského regionu si mohou zájemci prohlédnout také v Annabergu, Oblastním muzeu v Mostě, ve Frohnau nebo v Podkrušnohorském zooparku. „Zajímavou novinkou v rámci projektu Centrum krušnohorského lidového umění je možnost zakoupení kombinované vstupenky s platností šest měsíců, která za sníženou cenu umožňuje vstup do všech institucí, které se projektu účastní,“ doplnil Děd. Bližší informace o výstavě naleznete na internetových stránkách muzea nebo na stránkách eChomutov.cz

 

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama