Výstava „Pohádkový svět“ na státním zámku Sychrov

Pohádkový svět


V zámeckých sklepeních byla vytvořena nová výstava, která je zaměřena na dětské návštěvníky, ale jistě potěší i ty dospělé.
Výstava je nazvána „Pohádkový svět“ a její autorkou je spisovatelka, grafička a  ilustrátorka Vítězslava Klimtová.
Výstava je zpřístupněna každý den a shoduje se s provozem zámku – říjen: 9.00 – 15.30 hod., listopad-březen: 10.00 – 14.00 hod., duben, září: 9.00-15.30 hodin, květen-srpen: 9.00 – 16.30 hodin. Vstupné: dospělí 60,-Kč, děti 40,-Kč.
V minulosti byla v zámeckém sklepení umístěna akvária se sladkovodními rybami, ale po letech bylo třeba koncepci změnit – opět se zaměřit na dětské návštěvníky, jako alternativa pro rodiče při návštěvě Sychrova, ale nyní v jiném pojetí. Vzhledem k tomu, že se na Sychrově natáčely známé pohádky (Nejkrásnější hádanka, Nesmrtelná teta, Zlatovláska), byla vybrána výstava pohádková, kterou vytvořila paní Vítězslava Klimtová.
Ta vytvořila Pohádkový svět, do kterého můžete vstoupit několika vchody – do dnešního dne jich bylo šest (v Pičíně u Příbrami, v Dukovanech v areálu zámku, v Arboretu Šmelcovna –  severně od Boskovic, v Klášterci nad Ohří v areálu zámku, na dendrologické stezce lesního závodu Nižbor nedaleko obce Svatý Jan pod Skalou – stezka je součástí skanzenu Solvayovy lomy, a také v Plzni), sedmým vchodem do Pohádkové země se stal státní zámek Sychrov.
Kromě pohádkových bytostí, jako skřítci, elfové a drak, jsou k vidění i historické postavy spjaté s českými dějinami, jako je např. sv. Václav a jeho babička Ludmila, nebo kněžna Libuše a další. Výstava bude na Sychrově do 31.12.2013.
O AUTORCE:
Vítězslava Klimtová se narodila v Praze v roce 1941, krajem jejího dětství jsou však severní Čechy. V Jablonci nad Nisou  maturovala na Střední umělecké škole bižuterní. Ve studiu pokračovala externě na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kterou ukončila v roce 1976. Jejími profesory zde byli proslulá textilní výtvarnice Ludmila Kybalová a malíř Jaroslav Nušl.
Normalizační sedmdesátá a osmdesátá léta nebyla pro tvorbu Vítězslavy Klimtové příznivá. Tak zvané umělecké komise bránily jakékoliv tvůrčí volnosti, a tak se autorka po dlouhou řadu let živila drobnou užitou a propagační grafikou a knižními a časopiseckými ilustracemi. V týdenících a denících bylo otištěno množství jejích perokreseb jako výtvarný doprovod povídek a fejetonů. Oněch víc než tisíc publikovaných obrázků Vítězslavě Klimtové pomohlo dosáhnout obdivuhodné kreslířské suverenity a rozvinou schopnost výtvarné zkratky a koncentrovaného vyjádření na malé ploše. Později se stále více v její tvorbě uplatňovala barva. Vítězslava Klimtová se stala skutečným mistrem akvarelu. O tom ví každý, kdo zná například její lexikon strašidel. Teprve v posledních letech se autorka věnuje také olejomalbě.
LITERÁRNÍ TVORBA:
O statečném skřítku Drnovci
Další příhody rodiny statečného skřítka Drnovce
Bukvínkova kouzelná píšťalka
Obyčejný skřítek aneb z dalších příhod rodiny statečného skřítka Drnovce
Malý atlas Elfů
Ze života skřítků domácích
Milostné hry zajíců na jizerských lukách
Dvě dámy s ruksakem
Sexuální přitažlivost domácích kutilů
Jak se zbavit tchýně jednou provždy nekrvavou cestou
Pohádková země česká
Dřevěný pradědeček
Putování Pohádkovou zemí
Lexikon houbových skřítků
Kromě činnosti literární vytvořila Vítězslava Klimtová více než sedm stovek loutek od výšky několika centimetrů až po loutky v životní velikosti. Velké množství loutek lze spatřit v Pohádkových zemích, další na různých stálých výstavách nebo v Potulné pohádkové zemi, která putuje křížem krážem knihovnami po celé České republice i na Slovensku. Paní Klimtová také ilustrovala několik desítek knih, a to jak pro dětské, tak pro dospělé čtenáře. Další informace o tvorbě paní Klimtové naleznete na www.pohadkovazeme.cz

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama