Výstava Barbie a její svět

Datum konání : 1. 5. – 31. 8.2010
Místo konání : Regionální muzeum Litomyšl

Doprovodný program:
Pro školy, školky, školní výlety, mateřská a rodinná centra lze každou středu od 9-12 hodin a každý víkend od 9-12, 13 -17 hodin využít možnosti hraní s lektorem. Mimo uvedené dny lze objednat na kmoskova@rml.cz, tel.: 461 615 287. Pro ostatní návštěvníky je herna k dispozici kdykoliv dle otvírací doby.
A co v naší herně mohou zažít Vaše děti?
Vyzkoušet si kostýmy princezen a princů, baletky, čaroděje a další. Zkrášlit se v naší „fintírně“. Vytvořit šperk v „tvořírně“, a to nejen pro panenku. Pohrát si v domečku ve které holčičky mohou „uvařit“ oběd a kluci „pracovat“ v dílně. Po inspiraci modely vystavených panenek si v „ateliéru módního návrháře“ zkusit navrhnout vlastní oblečení a ještě mnoho dalšího. Program je připraven pro holčičky i pro kluky.
O sbírce a historii panenk Barbie
Sbírka je vlastnictvím pí. Miluše Lublinerové, rodačky z Krnova, která v současné době žije v zahraničí. Paní Lublinerová sbírá panenky Barbie od roku 1999, kdy ji na myšlenku sbírat tyto panny přivedl manžel. Ten ji velmi barvitě vylíčil televizní pořad o paní Bettině Dorfmann z Düsseldorfu, která je majitelkou největší sbírky těchto panenek. Vyprávění budoucí sběratelku velmi zaujalo, již z toho důvodu, že s pannou Barbie si sama nikdy nehrála a její dcera ji mezi hračkami také neměla. Pannu znala pouze z fotek a obrázků. Víceméně byl to „HEC“.
S nadšením se pustila na blešácích do nakupování „nohatých panen“, o kterých si myslela, že jsou pravé Barbie. Záhy zjistila, že to pro ni, jako začátečnici nebude tak jednoduché, jak si představovala. Uvědomila si, že bez odborné rady to ani nepůjde. Začala se pídit po odborné literatuře. A jak se říká, „náhoda je blbec“, dostal se jí do ruky článek o paní B. Dorfmann i s kontaktem na ni. Neváhala, zatelefonovala a jela se svým mužem navštívit paní Dorfmann. S sebou si vezla své první „poklady“ a kopii knihy o Barbie. Za získané rady je do dnes paní Bettině Dorfmann vděčná. Od té doby se její sbírka panenek, odborných knih značně rozrostla.
Na výstavě paní Lublinerová představí pouhý zlomek své sbírky. K vidění budou nejstarší panny, které vlastní a dále zástupkyně téměř všech kategorií. Od panen určených k hraní, po panny sběratelské a porcelánové. Z těch prvních panenek bude vystavena Hong Kong Lilli a Mis Sewenteen, které zastupují pannu jménem Lilli – předchůdkyni panny Barbie. Jen málo kdo ví, že Lilli je předchůdkyně Barbie a zrodila se v Německu. Panna Lilli byla původně kreslená, propagační postavička deníku Bild. Jako panna se začala vyrábět v roce 1955, její výroba byla počátkem šedesátých let ukončena a zbytky oblečení a panenek se doprodávaly do konce roku 1964. Hong Kong Lilli byla v licenci vyráběna pouze krátce (1960-1961) panen Marxem v Hong Kongu. Od místa výroby pochází i její jméno HONG KONG LILLI. Tato panna není tak detailně propracovaná jako originál německá Lilli.
První Barbie vyrobena americkou firmou Mattel byla veřejnosti představena v březnu roku 1959 na světové výstavě hraček New Yorku. Byla dokonalou kopií Bild Lilli, pouze s malými odchylkami. Jméno Barbie je chráněno autorským právem již od roku 1958. První Barbie však na výstavě neuvidíte (pouze její repliky), jelikož tuto pannu majitelka ve sbírce nemá. Její nestarší panny jsou z přelomu 1960 a 1961, které jsou na výstavě zastoupeny. Jsou to panny, u kterých mají obličeje olejový nádech. Ten je způsoben nevhodným materiálem, který byl při výrobě panny použit. Mimo pár výjimek, které neustále ve sbírce schází, jsou zde zastoupeny všechny „důležité“ panny z hlediska vývoje panny od roku 1962 až po rok 1979. V tomto období bylo pro Barbie vymyšleno nejvíce novinek jak v konstrukci těla, tak ve tvaru obličeje.
Nejkrásnější pro sběratelku jsou panny porcelánové, panny limitní a ediční. Na výstavě budete moci nejkrásnější zástupkyně těchto kategorií zhlédnout. Zde se majitelka návštěvníkům musí omluvit, že panny budou vystavované v originál kartonech. Ale nejvíce sběratelsky hodnoceny jsou právě panny nevybalené, v původních kartonech. Již při otevření kartonu ztrácí svou sběratelskou hodnotu. Je neuvěřitelné, že panna původně určena na hraní se stala sběratelským kultem, a to se netýká pouze panen limitních a edičních, týká se to i panen, které jsou vyráběny v miliónových nákladech a jsou určeny pro děti na hraní.
A co ještě uvidíte? Hračky a doplňky k Barbie. Panny jsou umístěny do domečků, aut, lodí, hradů atd., které byly pro Barbie vyrobeny. Vystaven bude první, ještě papírový dům a módní salon, v kterém jsou umístěny ty nejstarší panny. Dále dům a panny z let sedmdesátých, osmdesátých a nové domy. U každého domu jsou umístěny panny z daných let. Tak se zde bude prezentovat celý vývoj panny. Návštěvníci mohou posuzovat vzhled panny od roku 1961 až po současnost. Módní ukázky, protože Barbie je manekýna a předvádí módu od šedesátých let do současnosti. Jeden celek ukazuje svatební šaty a druhý celek předvádí šaty plesové, společenské.
Na výstavě budou zastoupeny i Barbie velké 40 cm z roku 1979, které se moc neujaly a nebyly více vyráběny. Až v roce 2005 byl učiněn další pokus dát na trh pannu velkou 40 cm. Bohužel se také neujala. Dále jsou zde i panny velké 90 cm z roku 1992. Vystavovatelka nebude prezentovat pouze pannu Barbie, najdete zde i její sestru Skipper, přítele Kena, přítelkyni Midge, jejího přítele Allana a mnoho jiných přátel.
Kontakt:
Regionální muzeum v Litomyšli
Jiráskova č.p. 9
570 01 Litomyšl
Česká republika
info@rml.cz
www.rml.cz

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama