REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 4.10. a svátek má František

Vysočina žije první republikou

Žďár nad Sázavou
Věděli jste, že slavná taška síťovka pochází ze Žďáru nad Sázavou nebo že už desítky let je oblíbená ALPA doma ve Velkém Meziříčí? Vysočina se pyšní řadou výjimečných prvorepublikových osobností, politiků, umělců, ale také významnými průmyslovými firmami, z nichž některé fungují dodnes. Téměř zapomenuté příběhy jsme pro vás oprášili, spustili jsme tematický web www.vysocina100let.cz a vydali tištěnou brožuru s názvem Sto let příběhů, lidských osudů, architektury i sportu a kultury na Vysočině.
S tématem stoletého výročí jsou spojeny oslavy 130 let vzniku Klubu českých turistů. Je to ideální příležitost si připomenout, že Vysočina může být právem hrdá na krásnou přírodu – Žďárské vrchy, Železné hory, údolí řek Doubravy, Jihlavy nebo Rokytné, ale také na Javořici, Čeřínek nebo Křemešník, a to je jen malý výčet krásné čisté přírody a míst, která potěší pěší, cyklisty, mladé, starší i rodiny s dětmi.
 

První republika v zákoutích vysočinských hradů a zámků

Kraj Vysočina, ale i další města, obce nebo památky na Vysočině prostřednictvím tematických výstav nebo nových prohlídkových tras připomínají stoletou historii měst i obcí na dnešním území Vysočiny.
Například na Státním zámku v Náměšti nad Oslavou mají výstavu k výročí 100 let od vzniku Československé republiky, která nově představuje instalované interiéry, život na zámku v době první republiky i život posledních majitelů náměšťského zámku v meziválečném období.
Zámek Náměšť nad Oslavou, foto: Vladimír Kunc
Na zámku ve Světlé nad Sázavou otevřeli novou prohlídkovou trasu se sto let starým nábytkem, šperky nebo prvorepublikovou módou. Součástí prohlídkové trasy je také zhruba dvacítka bannerů, které představují průřez stoletím republiky.
To hrad Kámen rozšířil expozici jednostopých vozidel o další výstavní prostor a mezi exponáty se nově objevuje raritní motocykl ČZ 500 z roku 1938 nebo motokolo ČZ Orion City z roku 1996. „Největším tahákem však je unikátní Čechie z roku 1928, což byl nejdelší sériově vyráběný motocykl na světě,“ prozradil Ondřej Hájek, ředitel Muzea Vysočiny Pelhřimov, které krajskou památku spravuje.

Stoleté události očima krajských muzeí a galerií

Muzea a galerie na Vysočině chystají na následující týdny zábavu, ale také lákají za poznáním. To se pro tentokrát, vzhledem k oslavám stoletého výročí založení ČSR, logicky zaměřuje na toto téma. Například Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě chystá na říjen originální výstavu Zlomové osmičky Československa v komiksu a Muzeum Vysočiny Třebíč nás vynáší až do oblak. Do 14. října zve na výstavu Vzduch je naše moře, která dokumentuje 100 let historie letectví na Třebíčsku. Další akce najdete na www.vysocina-fandi-kulture.cz.
Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod a Galerie výtvarného umění, foto: Vladimír Kunc

REKLAMA

„Stoleté“ akce na Vysočině

1.-2. září Historické slavnosti na téma První republika, Velké Meziříčí, zámek, www.muzeumvm.cz
7. září Dny evropského dědictví a oslava 100 let republiky na Vysočině Proletí 100letí, Havlíčkův Brod, mic.muhb.cz/
15. září Velká oslava 100 let republiky Proletí 100letí, Jihlava, Masarykovo náměstí, www.kr-vysocina.cz
28. října Český den s českými vlajkami – pokus o rekord v počtu vyvěšených vlajek, Pelhřimov město rekordů a celá ČR, www.dobryden.cz
28. října Slavnostní vyhlášení republiky strážníkem Františkem Křížem – rekonstrukce vyhlášení samostatnosti, Humpolec, Horní náměstí, www.infohumpolec.cz
28. října 100. výročí založení ČSR v ZOO Jihlava, Jihlava, www.zoojihlava.cz
28. října Jak vypadal 28. říjen 1918 na náměstí v Německé Brodě?, Havlíčkův Brod, www.muzeumhb.cz


 
 
 
www.region-vysocina.cz, www.vysocina100let.cz, www.filmvysocina.cz
Zámek a sídlo Muzea Vysočiny Třebíč, foto: Vladimír Kunc
 
 

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA