Vyrazte s rodinou za poznáním přírodních krás Eurasie

S létem přichází i doba rodinných výletů, a tak se oblíbeným cílem rodičů i dětí stávají zoologické zahrady. Možná vůbec nejrodinnější zoologickou zahradou je Podkrušnohorský zoopark v Chomutově, který se v současnosti pyšní nejen největší rozlohou, ale také podařenými odchovy neobvyklých druhů zvěře, Eurosafari či skanzenem přibližujícím atmosféru staročeské vsi. V zooparku si každý člen rodiny něco najde. 
Podkrušnohorský zoopark byl založen v roce 1975 a už v původní koncepci parku nebyla jen zoologická zahrada, ale také nedávno dokončený skanzen a rekreační zóna kolem otvických rybníků. Jen málokdo tuší, že chomutovský zoopark měl svého předchůdce v pavilonu s akvárii a terárii v městském parku. Omezená plocha pavilonu však komplikovala další rozšiřování expozice, a tak bylo rozhodnuto o založení nového areálu u Kamencového jezera.
Ve své současné podobě Podkrušnohorský zoopark zabírá sto dvacet hektarů a návštěvníci se mohou těšit na více než sto šedesát druhů zvířat, z nichž čtrnáct patří mezi ohrožené. Díky svému zaměření na faunu Eurasie nabízí zoopark pohled na zvířata, která nepatří mezi obvyklé druhy chované v zoologických zahradách. K velice zajímavým exponátům můžeme rozhodně počítat například takina indického. Tato stvoření, která jako by vystoupila z řeckých bájí, chovají jen tři zoo v České republice a zooparku se tento rok podařilo odchovat dvě mláďata. Jen pár dní starý je další chovatelský úspěch chomutovských zoologů. V polovině května se v zooparku narodila vůbec první mláďata arkala – ovce stepní v České republice.
Samozřejmě s přestěhováním zooparku nezmizela ani terária, naopak expozice se v novém areálu nadále úspěšně rozrůstá. Návštěvníci mohou v nových interiérech vysypaných kůrou spatřit uchvacující svět velkého množství obojživelníků a plazů volně žijících v různých oblastech Evropy, Asie i severní Afriky.
Zoopark kromě běžných výběhů a terárií nabízí i expozici Eurosafari. Do této části zooparku nemohou návštěvníci pěšky, protože ve výběhu o velikosti třicet hektarů se zvířata pohybují zcela volně. Od dubna do října projíždí výběhem několikrát denně Safari expres, z jehož otevřených vozů můžete sledovat zubry, skotský náhorní skot, vodní buvoly, koně Převalského, jeleny evropské a další druhy z bezprostřední blízkosti. Další informace o jízdách Safari expresu naleznete na stránkách eChomutov.cz.
Protože zoo jsou oblíbené především u dětí, nezapomínají v zooparku ani na ty nejmenší, a tak se nemusíte bát, že by se vaše děti během výletu nudily. V části nazvané Dětské zoo je pro ně připraveno mnoho zajímavě řešených atrakcí či prolézaček a také klidná zvířata, která si děti mohou bez obav pohladit a prohloubit tak svůj pozitivní vztah k živé přírodě. Když vaše děti omrzí procházet největší zoologickou zahradu v České republice pěšky, můžete společně usednout do motorového vláčku s názvem Lokálka Amálka. Během půlhodinové projížďky si vaše nohy odpočinou a vy se od průvodce dozvíte mnoho zajímavostí o zooparku i jednotlivých zvířatech. Během víkendů či svátků se mohou vaše ratolesti oddat hrám v lanovém centru, kde na ne bude dohlížet zkušený personál.
Zatím poslední novinkou je expozice skanzen Stará Ves, který čítá několik zajímavých budov včetně originální roubenky ze Soběšic u Úštěka. K minulosti odkazuje také expozice Hřbitov vyhubených zvířat, kde se návštěvníci dozvědí více o osudech zvířat, s nimiž už nemáme šanci se naživo setkat. Pokud vás při všem tom procházení přepadne hlad, je pro vás v zooparku připraveno hned několik stánků s nejrůznějšími dobrotami a příjemné restaurace Tajga a U Pratura. Únavu můžete společně s rodinou po odchodu smýt ve vodách Kamencového jezera, jehož areál sousedí se zooparkem. O dalších výletních místech blízko zooparku se dočtete více na stránkách eChomutov.cz
 

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama