Vynálezci a vynálezy v Technickém muzeu v Brně

Akce pro děti

Vynálezci a vynálezy


Víte, kdo vynalezl bleskosvod? A co je to dálník?
Odpovědi na tyto a mnohé jiné otázky se dozvíte na nové výstavě Vynálezci a vynálezy, která se pro veřejnost otevírá už v úterý 18. prosince 2012 v hlavní budově Technického muzea v Brně v Králově Poli.
Výstava  je společným projektem Národního muzea, Národního technického muzea a Technického muzea v Brně. V Praze, kde slavila obrovský úspěch ji až do září letošního roku navštívilo více než sto tisíc lidí. Jako podobně úspěšný projekt Play, který jsme přivezli do Brna v loňském roce, i tato výstava snad potěší nejen regionální veřejnost z Moravy, ale i ze Slovenska.
Interaktivní projekt, který představuje významné i opomíjené vynálezce a objevitele s úzkou vazbou na české země, se zařadil mezi nejúspěšnější výstavní akce Národního muzea v nové budově. Úspěchy slavil také ziskem 1. místa v kategorii expozice na soutěžní přehlídce popularizace vědy SCIAP.  I to byly důvody, proč jsme se rozhodli výstavu představit v Brně.
Vynálezy a vynálezci prezentují pestré osudy více než 20 osobností, které po sobě zanechaly nesmazatelná díla světového či evropského významu v mnoha oborech lidské činnosti – v technice, lékařství, zemědělství, biologii, chemii, ale i v humanitních vědách. Na své si přijdou i milovníci kuriózních a absurdních výtvorů. Také vás možná překvapí, kolik předmětů z běžného života je českého původu. Některé vynálezy si můžete prohlédnout v originále, u jiných zase pomocí různých interaktivních modelů a her vyzkoušet princip, na kterém fungují.
Pro děti i hravé a zvídavé dospělé návštěvníky jsou připraveny životopisné komiksy třinácti osobností a hra na vědce – jak jinak se lépe vcítit do života vynálezce, než si osobně zakusit všechny nástrahy osudu, které vědci jeho bádání znepříjemňovaly, nebo naopak přispěly ke zdárnému konci.
Kdoví, třeba i vám se podaří získat Nobelovu cenu…
Součástí projektu je v Brně navíc interaktivní hra pro děti a dospělé Dobrodužství vědy, která vznikla v spolupráci šesti zemí v rámci projektu Evropské unie, a která byla v krátké době představena v České republice v březnu 2011 právě v Technickém muzeu v Brně. Podařilo se nám ji získat zpět díky Středoevropské unii technických muzeí a tato hra bude prezentována jako součást výstavy Vynálezy a vynálezci.
Otevírací doba Technického muzea v Brně v období Vánoc a Nového roku
24. – 25. 12. 2012: zavřeno
26. – 30. 12. 2012: otevřeno
31. 12. 2012 (pondělí): zavřeno
1. 1. 2013 (úterý): zavřeno
Otevírací doba
Expozice Technického muzea v Brně
pondělí – zavřeno
úterý–neděle – 9–17 hodin
Technické muzeum v Brně
Purkyňova 105
Brno – Královo Pole
Program pro děti

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama