Vlašim – výprava za pokladem

V malebném městečku Vlašim, ležícím asi 50 km jihovýchodně od Prahy, vás uvítají tři věže. Jedna zdobí gotický kostel sv. Jiljí, jehož interiéru dominuje monstrózní lustr, původně umístěný v paláci na Valdštejnském náměstí v Praze. Druhá věž patří kostelu československých husitů, v němž prý kázal Mistr Jan Hus. Útroby svatostánku údajně ukrývají cenný zvon z roku 1433. Poslední vlašimská věž náleží zámku.
Do Vlašimi se turisti vydávají z různých důvodů. Jedni odsud směřují do nedaleké CHKO Blaník vyrušit ze spánku známé rytíře, jiní si vychutnávají atmosféru historického městečka v jedné z příjemných kaváren na náměstí. Většina návštěvníků si však neodpustí prohlídku zámku, v němž sídlí Muzeum Podblanicka, a procházku přilehlým parkem.
Historie zámku sahá asi do roku 1303, kdy byl na jeho dnešním místě vybudován gotický hrad. V 16. století získali zdejší panství rytíři Vostrovcové z Královic. Jan Vostrovec, velmi bohatý a významný šlechtic, však po bitvě na Bílé hoře stanul na straně poražených, byl připraven o veškerý majetek a uvězněn. Nicméně povídá se, že ještě před zatčením ukryl na vlašimském zámku pohádkový poklad.
Páni z Talmberka, kteří se stali dalšími majiteli panství, se pokoušeli poklad hledat. O tom, že je na zámku skryto velké bohatství, byli natolik přesvědčeni, že ho při prodeji stavby zmínili ve smlouvě: „Kdyby se měl nalézt na panství vlašimském ukrytý poklad, má třetí dílo toho pokladu panu prodavači nebo jeho dědicům připadnouti.“ O dělení ještě nenalezeného pokladu nakonec rozhodl sám císař Leopold. Třetina měla propadnout státu a o zbytek se měl rozdělit majitel panství se zmiňovaným pánem z Talmberka.
Nezůstalo u řečí. Do Vlašimi se sjela komise šlechticů a na práci byli povoláni havíři z Kutné Hory. Společnost se za sborového zpěvu vydala do zámeckého sklepení, kde po pokladu pátrala následující dva dny. Nakonec byla tajná skrýš objevena – avšak už prázdná. Byla narychlo zazděná stále ještě čerstvým vápnem. Pochopitelně prohledali okolí, celou Vlašim obrátili vzhůru nohama, ale marně. Kdoví, třeba je velký poklad stále ve městě.
Ocitnete-li se ve Vlašimi a nebudete-li zrovna zaneprázdněni hledáním pokladu, vydejte se romantickými uličkami na procházku, navštivte místní hvězdárnu či zažeňte hlad a žízeň v jedné z četných restaurací. Historie města je stejně spletitá a zajímavá jako dějiny zámku. Například Velký rynek toho pamatuje spoustu! Roku 1746 zde jezuité pálili knihy, byl zde ubit dezertér z místní posádky a od velkého požáru, jež roku 1808 zničil takřka celou Vlašim, sem každoročně směřovala prosebná procesí.
Příznivci aktivní dovolené budou okolím Vlašimi nadšeni. Síť turistických tras a značených cyklostezek zaručuje, že se zde prakticky nemůžete ztratit, ať už se vydáte na výlet pěšky či na kole. Cílem výletů se mohou stát zámky Konopiště a Jemniště nebo hrad Český Šternberk.
text: Michaela „Mysha“ Košťálová (www.myshaweb.cz), foto: Kateřina Davidová

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama