Vinné sklepy Valtice

Nejstarší vinařství Lednicko-valtického areálu
Vinné sklepy Valtice, a. s.
Když se řekne Valtice a vinařství, každému kdo alespoň trochu rozumí vínu, se určitě vybaví nejstarší tradiční a vysoce prestižní vinařství Česka i Československa – společnost Vinné sklepy Valtice. Toto vinařství stálo u zrodu vinařství ve Valticích. Vinařské město Valtice leží v jednom z nejmalebnějších koutů Jižní Moravy, na samé hranici s Rakouskem. Poprvé se Valtice připomínají roku 1192, kdy tehdejší pasovský biskup Wolker vyměnil Valtice i s vinicemi Widdardovi se Seefeldu za jiné panství. Opevněné město pak vlastnilo více šlechtických rodů, až se stalo ve XIV. století vlastnictvím významného knížecího rodu Lichtenšteinů. Na začátku 15. století Lichtenštejnové poznali, že na jižní Moravě jsou vynikající podmínky pro pěstování révy vinné a výrobu vína. O rozsahu vinic se dovídáme z Lichtenšteinského urbáře z roku 1414, kde jsou taktéž sepsány zvyklosti v horenském – viničním řádu. Vinařství bylo postaveno po vzoru francouzského vinařského dominia typu „Château“. Svým charakterem, zaměřením i velikostí vybudoval jeden z nejvýznamnějších rakouských šlechtických rodů Lichtenštějnů unikátní vinařský celek evropského formátu. Valtická vína si brzy našla cestu na dvory šlechtické i panovnické a dodávala se hlavně do Vídně, Slezska – Vratislavi a do Prahy.
Rozvoj VINAŘSKÉHO DOMINIA si vyžádal výstavbu dvou unikátních sklepů. Více než půl století před tím, než Kryštof Kolumbus objevil Ameriku nebo než Leonardo da Vinci poznal ve Florencii Monu Lisu, byl postaven Zámecký sklep A.D. 1430 s kapacitou téměř 700 tisíc litrů. V roce 1640 byl pak vystavěn Velký křížový sklep A.D. 1640 s kapacitou přes jeden milion litrů vína. Tak jako v minulosti i dnes jsou oba sklepy využívány k ležení a zrání těch nejlepších vín označujících nejvyšší kvalitu valtických vín – CHÂTEAU VALTICE. Zámecký sklep je zpřístupněn i pro turisty.
Po roce 1945 vznikl z Lichtenšteinského majetku Státní statek Valtice, který se silně orientoval na výsadby vinic (největší pěstitelský podnik v ČR) a výrobu kvalitních odrůdových vín. Vinice jsou vysázeny na nejlepších viničních tratích podél státní hranice s Rakouskem od Valtic přes katastrální území Mikulov, Dolní Dunajovice až po Drnholec.
Znovuvzkříšení a sjednocení VINAŘSKÉHO DOMINIA ve světově nezanedbatelný fungující celek se podařilo společnosti Vinné sklepy Valtice. Dlouhodobá strategie společnosti je postavená na trvale vysoké kvalitě svých vín. Společnost je největším pěstitelem révy vinné v ČR a dnes funguje jako středně velké vinařství rodinného typu a víno značky CHÂTEAU VALTICE, které se tak stalo synonymem pro nejkvalitnější vína nejen v Čechách, ale i ve světě. O tom svědčí mnohá významná ocenění kvality na vysoce prestižních domácích i světových výstavách vín.

Zámecké sklepy – prohlídka, ochutnávka a prodej špičkových vín
1. Prohlídka s ochutnávkou – klasik
• prohlídka Zámeckého sklepa s výkladem
• degustace tří vzorků vína
• degustační koštovačka
• Cena: 60 Kč / osoba
2. Prohlídka s ochutnávkou – exkluziv
• prohlídka Zámeckého sklepa s výkladem
• degustace 7 vzorků vína (vína s přívlastkem)
• degustační sklenička
• Cena: 190 Kč / osoba
Možnost prohlídky
Květen, červen každou sobotu a neděli 10:00 – 18:00 hod
Červenec, srpen denně mimo pondělí 10:00 – 18:00 hod
Září každou sobotu a neděli 10:00 – 18:00 hod
Na objednávku lze zajistit prohlídku i v jiné než uvedené termíny (tel. 519 361 316 Ing. Matocha)
Večerní řízená ochutnávka nejlepších vín
V areálu společnosti Vinné sklepy Valtice, a. s., Vinařská č. 407, Valtice.
Červenec, srpen každý pátek od 20:00 hod
Posezení pod pergolami
V areálu společnosti Vinné sklepy Valtice, a. s., Vinařská č. 407, Valtice.
Červenec, srpen denně 10:00 – 22:00 hod

Otevírací doba podnikové prodejny

V areálu společnosti Vinné sklepy Valtice, a. s., Vinařská č. 407, Valtice.
Každý pracovní den 7:00 – 15:30 h
Otevírací doba Kolonády – Reistna Valtice
Květen pátek až neděle 10:00 – 17:00 hod
Červen, červenec, srpen denně mimo pondělí 10:00 – 17:00 hod
Září pátek až neděle 10:00 – 17:00 hod
Říjen pátek až neděle, pouze za předpokladu příznivého počasí 10:00 – 17:00 hod
V případě špatného počasí (déšť, kroupy apod.) si nájemce vyhrazuje právo, aby Reistna zůstala zavřená. Tuto skutečnost je nájemce vždy povinen nahlásit na Státním zámku Valtice.
Ceny vstupného
• plné – 25 Kč
• důchodci, děti do 10 let a občané města Valtice – 15 Kč
Nájemce je při prodeji oprávněn požadovat příslušný doklad.
Spolek přátel valtických vín
Staňte se členy Spolku přátel valtických vín a užijte si s námi spoustu legrace a neopakovatelných kulinářských zážitků. Členství je zdarma a účast na našich akcích je dobrovolná. Navíc noví členové získají na první akci od nás jako dárek DVD dle výběru zdarma.
Stačí zaslat SMS se svou e-mailovou adresou a heslem VSV na tel.: 720 476 596 nebo se přihlásit přes www.valtice.cz – viz. Spolek přátel. Vaše SMS budou navíc každý měsíc slosovatelné o hodnotné „vinařské“ ceny – více na www.vsvaltice.cz
Členství ve spolku je zdarma a plynou z něj jenom samé výhody:
• každý člen Spolku je oprávněn se účastnit všech kulinářských i jiných akcí za zvýhodněných podmínek, které jsou připravovány pro členy Spolku,
• každý člen Spolku od nás získá při nákupu vína slevu min. 5 %,
• každý člen Spolku bude elektronickou poštou dostávat informace o mimořádných slevových akcích na naše vína,
• při objednávce nad 18 lahví má každý člen Spolku náklady na dopravu zdarma,
• každý člen Spolku má právo si uspořádat vlastní degustaci z našich vín v našich speciálních degustačních prostorách – nájem těchto prostor má zdarma.
Na dalších výhodách pro členy Spolku budeme dále pracovat.
Podrobnosti na: www.vsvaltice.cz
Komerční sdělení
 
 

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama