Vesničky jako z "Babičky"

soubor lidovych staveb vysocina 1.jpgŽe jste Němcovou nečetli? Nevadí. Romantickou chalupu oné babičky s velkým B, zasazenou mezi malebné lesy a louky, si jistě představit dovedete. Pokud ne (ale nejen tehdy), vydejte se na Hlinecko. Nachází se zde turisticky vděčný Soubor lidových staveb Vysočina, který tvoří skanzen Veselý kopec, hlinecký Betlém a Svobodné Hamry. Zdejší roubenky jsou jako malované.
Pohádkový kraj, o kterém vám budeme na následujících řádcích vyprávět, není výplodem spisovatelovy fantazie. Mikroregion Hlinecko se nachází v Pardubickém kraji na rozhraní Žďárských vrchů a Železných hor. Centrem regionu je město Hlinsko, vzdálené od skanzenu na Veselém kopci asi sedm kilometrů. Obec Svobodné Hamry leží asi na půli cesty. Hlinecko si zamilují především příznivci lidové architektury, nicméně ani aktivní výletníci nepřijdou zkrátka. Region je protkán sítí turistických tras, nachází se zde sjezdovka, bazén a zimní stadion.
Skanzen na Veselém kopci
Historie osady Veselý kopec sahá do poloviny 16. století, kdy sem zavítali první rolníci. Prostí zemědělci osídlovali zalesněnou výšinu a hospodařili na okolních lukách a drobných polích. Jejich životy byly tvrdé, ale poklidné – a tak to zůstávalo po staletí. Z těch dob se dodneška zachovala skromná bezzemkova chaloupka s hliněnou podlahou a malými okny. Téměř tři desítky dalších objektů ve skanzenu nejsou původní; byly svezeny z okolních vesnic.
Za vznikem muzea v přírodě stojí skupina nadšených dobrovolníků, díky nimž byla památka roku 1972 zpřístupněna veřejnosti. Dnes tu mezi stromy najdete mnoho historických staveb lidové architektury (kromě obytných domů je zde ovčín, hájenka, zvonička i včelín). Na místě někdejšího mlýna z 16. století, který roku 1909 vyhořel, dnes stojí mlýn z Oldřetic. Nenechte si ujít ani jednu z největších budov skanzenu, jež už zdálky září modrou fasádou – statek z Mokré Lhoty.
Hlinsko a Betlém
Malebné městečko Hlinsko, choulící se mezi svahy Českomoravské vrchoviny, vzniklo patrně roku 1349. Své jméno si vysloužilo podle hrnčířů, kteří jej prý založili. V první polovině 18. století si nedaleko dnešního městského centra vystavěli své domky drobní řemeslníci. Ojedinělý soubor lidové architektury se zachoval, roku 1993 byl zpřístupněn veřejnosti a o dva roky později vyhlášen památkovou rezervací. Hlinecký Betlém není jen statickou ukázkou života někdejších obyvatel města. Několikrát do roka ožívá při kulturních akcích a lidových veselkách. Navíc tu v Modré chaloupce mají útulnou čajovnu 😉
Svobodné Hamry
Chceme-li být upřímní, musíme přiznat, že asi málokdo pojme Svobodné Hamry za cíl celodenního výletu. Nicméně když už si to štrádujete nejkratší cestou z Veselého kopce do Hlinska, byla by škoda se tu nezastavit. Malebné vesničce dal jméno vodní kovací hamr, který výmluvně dokládá její železářskou minulost. Budova, v níž je hamr umístěn, je dnes veřejně přístupná. A až vás celý ten výlet za historickými památkami unaví, odpočiňte si v protější hospodě (mimochodem, je roubená a pochází z roku 1794).
Fotografie
soubor lidovych staveb vysocina 3.jpg soubor lidovych staveb vysocina 2.jpg soubor lidovych staveb vysocina 1.jpg
text: Michaela „Mysha“ Košťálová (www.myshaweb.cz), foto: Jana Poledniková

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama