Velká událost v Punkevních jeskyních

Punkevní jeskyně čeká proměna

Punkevní jeskyně čeká proměna


Před několika dny se uzavřela jedna kapitola zpřístupnění Punkevních jeskyní a propasti Macocha.
Byla stržena původní budova se vstupem do jeskyně. Provozní budova z roku 1947 již nesplňovala potřeby cestovního ruchu, ani neposkytovala dostatečné zázemí zaměstnancům Správy jeskyní.
Byla tak zahájena výstavba nové budovy na místě stávající, což značně komplikuje návštěvní provoz.
Správa jeskyní ČR pro mimořádný zájem domácích o zahraničních návštěvníků se rozhodla nepřerušit provoz jeskyní a umožnila tak prohlídku i po dobu výstavby.
Návštěvníci nyní vstupují do jeskyní nově vybudovaným tubusem okolo staveniště. Vstupenky a upomínkové předměty jsou prodávány v mobilních buňkách, WC jsou v provozu v návaznosti na otevírací dobu, občerstvení je zajištěno pouze v minimální míře formou automatů. Stravovací kapacity na Skalním mlýně fungují bez omezení. Vlastní prohlídky uvnitř jeskyní se tato omezení nedotýkají.
V provozu je vše, na co se návštěvních našich nejnavštěvovanějších těší, včetně vodní plavby.
Je potřeba dbát zvýšené opatrnosti, neboť stavební práce zvyšují provoz po přístupové cestě od parkoviště na Skalním mlýně. Orientaci návštěvníků by měl pomoci informační systém na místě staveniště a náhradního vstupu do jeskyní.
Nová stavba návštěvníkům nabídne prostornou vstupní halu s informačními panely, které turistům poskytnou veškeré údaje o možnostech návštěv jeskyní Moravského krasu. V hale budou také skříňky na ukládání zavazadel, galerie nerostů, pokladna a dispečink. Na halu navazuje prostor pro zaměstnance, kancelář vedoucího a jednací místnost. V suterénu pak budou šatny, sklady a technické vybavení budovy. Oproti současné podobě přibudou v suterénu také prostorné veřejné toalety pro návštěvníky.
Nová hala splyne citlivě s okolní přírodou. Její střecha bude pokryta  zelení a je navržena tak, aby odolala pádu kamene z okolních skal. Nově bude vyřešen i prostor přístaviště lodiček na řece Punkvě, který částečně pokryje střecha.
Správa jeskyní doufá, že možné komplikace návštěvníci přijmou s pochopením.
Na vaši návštěvu jsou samozřejmě přichystány i ostatní jeskyně Moravského krasu – Balcarka, Sloupsko-šošůvské jeskyně s adrenalinovou trasou sestupu do Nagelovy propasti, Kateřinská jeskyně a jeskyně Výpustek, kde je zachován i vestavěný vojenský kryt československé armády a pozůstatky vojenské válečné výroby po německé armádě.
Vývoj a stav rekonstrukce budovy Punkevních jeskyní můžete sledovat na našich webových stránkách. Tam naleznete také informace o novinkách a dalších akcích – nejen v měsíci červenci – ve všech zpřístupněných jeskyních: www.caves.cz
Vizualizace nové budovy Punkevních jeskyní a demolice staré budovy.

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama