REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 30.5. a svátek má Ferdinand

Velešín

[inspic=183,right,fullscreen,thumb]Osada Velešín byla založena pravděpodobně ve 13. století v souvislosti s výstavbou hradu na ostrohu nad řekou Malší. Od počátku byl Velešín osídlen obyvatelstvem hovořícím převážně česky. Hrad Velešín je poprvé zmiňován v listině z roku 1266. V první třetině 13. století byl založen jako královský hrad. Jeho výstavba měla pomoci posílit královskou moc v okrajových a málo obydlených částech říše, posádka se také podílela na ochraně důležité obchodní stezky směřující do hornorakouského Freistadtu. Původně samostatné panství, které se rozrostlo až po Benešov nad Černou, Malonty a Tichou, bylo ve druhé polovině 15. století v rámci rožmberského majetku začleněno pod novohradský velkostatek. Dnem 1. února 1996 byl Velešín ustanoven městem.
[inspic=184,right,fullscreen,thumb]Občerstvit a pobavit se můžete v řadě restaurací, kaváren a barů. Na úrovni jsou rovněž ubytovací služby. Z velešínských akcí se udržuje tradice Velešínské pouti (vždy první neděli v září). V kinosále se nejen promítá, ale probíhají zde jiná kulturní vystoupení jako divadla, koncerty a další pořady pro děti i dospělé. Velmi dobře vybavena je také městská knihovna. Na zastřešeném letním parketu v Holkově se pořádají pravidelné taneční večery s živou hudbou (country, rock, folk) a diskotéky. Čisté životní prostředí a krásná příroda láká k vycházkám i projížďkám na [inspic=192,right,fullscreen,thumb]kolech. Velešín je křižovatkou cykloturistických tras. Jsou zde tenisové a volejbalové kurty, fotbalové i hokejbalové hřiště, bowling. V současné době jsou nově vybudované turistické stezky. První vede z centra města na hrad Velešín (bylo dosaženo vyjmutí hradu z ochranného pásma nádrže Římov) a druhá, která propojila další zajímavé lokality okolí Velešína. Připravuje se městský okruh vedený historickou částí: památné domy náměstí, kostel sv. Václava, kostel sv. Filipa a Jakuba apod. Pracuje se také na otevření galerie naivních malířů manželů Šítalových v prostorách domu Altaristů, který stál již roce 1491.
[inspic=193,right,fullscreen,thumb]Velešín se svými 4 tisíci obyvateli je pro turisty zajímavý i svou polohou. Na výlety je možno vyjíždět např. do Českého Krumlova, Kaplice, Nových Hradů, Třeboně, Hluboké nad Vltavou a Českých Budějovic a blízko je i do Rakouska.
Srdečně všechny zveme.
www.velesin.cz

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA