Vánoční výstava pro děti v Muzeu města Brna na hradě Špilberku

Datum konání: 25.11.2010 – 30.1.2011
Místo konání: Špilberk – hrad a pevnost

MILOŠ NESVADBA – Kamarádi z pohádek
Už po deváté zveme malé i velké diváky do Muzea města Brna na brněnský hrad Špilberk na vánoční výstavu, která představuje návštěvníkům jednoho z dalších nejpopulárnějších výtvarníků, jehož tvorba se zaměřuje na dětského diváka.
Tentokrát naše pozvání přijal spisovatel a herec, ale především malíř a ilustrátor Miloš Nesvadba (17.4.1925). Na bohatém a pestrém výběru jeho prací zaujmou malé diváky především ilustrace, se kterými se možná už setkali na stránkách časopisů Čtyřlístek, Sluníčko a Mateřídouška nebo v mnohých knížkách. Nesvadbovy kresby doprovází zábavné i poučné vlastní texty i texty známých autorů, jakými jsou na příklad Jan Susa, Jan Vodňanský a v poslední době Alena Svobodová. S těmito a mnoha dalšími Nesvadbovými kresbami se budou moci návštěvníci potěšit a také je porovnat s hotovou publikací. Jako výtvarník spolupracoval Miloš Nesvadba i s mnohými divadly – i brněnskými, v nedávné době s loutkovým Divadlem Radost.
Na výstavě nebudou chybět ani fotografie z divadelních představení (členem činohry Národního divadla je od roku 1948 a dodnes aktivně hraje) a z televizních pořadů, ve kterých Miloš Nesvadba uplatnil své herecké schopnosti a stejnou měrou zaujal malé diváky neobyčejnou kreslířskou pohotovostí.
A právě pro dětské pořady navrhovala a realizovala loutkové „spoluhráče“ Miloše Nesvadby jeho manželka, kostýmní výtvarnice Jarmila Nesvadbová (12.1.1932). Loutky, které vyšly z její dílny, obohatí expozici a možná mnohým připomenou i pořady, které sledovali před pětadvaceti lety.
Televizním pořadům pro děti zasvětil svoji práci i syn Miloše Nesvadby, herec a mim Michal Nesvadba (3.11.1957). Oblibu si u malých diváků získal nejen jako autor několika knih, ale především jako autor a hlavní protagonista televizního pořadu Kouzelná školka; na výstavě je připomenuta jeho tvorba založená na práci s lepicí páskou, kterou upoutal už v roce 1997 i japonské publikum. Zapůjčené loutky připomenou jeho hostování v jedné z Manéží Bolka Polívky.
Výtvarné nadání zdědila i vnučka Miloše Nesvadby Josefína. Ani její dva prostorové objekty nezapřou smysl pro hravost, která je vlastní všem třem generacím rodiny Nesvadbů.

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama