Vánoční akce na hradech a zámcích

Vánoce patří k nejkrásnějším obdobím v roce a portál Kudy z nudy vám poradí, kam vyrazit za tradicemi, speciálními prohlídkami nebo výrobou vánočních ozdob a pečením perníčků. Dávné tradice si připomínají na hradech i zámcích po celém Česku – vánoční trhy, koncerty, kulturní programy na nádvoří a mnoho dalších zajímavých akcí můžete zažít právě v době adventu. Nenechte si ujít romantickou atmosféru zasněženého Česka.

Valdštejnské vánoce na zámku v Mnichově Hradišti
Dobové vánoční slavnosti v rokokovém stylu z období majitele panství Vincence z Valdštejna se konají každoročně v období vánoc na zámku Mnichovo Hradiště. Těšit se můžete na dobovou hudbu, tanec, divadlo, jarmark s tradičním vánočním zbožím, projížďky v kočáře, živý betlém, stánky s řemesly, horké pochoutky a nápoje.
Termín: 17.12. 2011 od 10 do 17 hod.
Advent v babiččině údolí a knížecí Vánoce na zámku v Ratibořicích
Při návštěvě adventně a vánočně vyzdobených interiérů se seznámíte s adventními a vánočními zvyky na náchodském panství ve druhé polovině 19. století.
V Babiččině údolí budou k vidění svátečně upravené objekty Starého bělidla a Rudrova mlýna. V budově vodního mandlu se bude konat malý adventní trh, můžete posedět v hospůdce s bohatým sortimentem občerstvení.
Termín: 1.12.-4.12. 2011 9:00-16:00 hod.
Advent a Vánoce na hradě Karlštejn
Hrad i obec Karlštejn nabízejí množství zajímavých vánočních akcí. 18. prosince zazní hudba nejprve v obci, na náměstí, kde vystoupí taneční, pěvecké a hudební soubory. Pod hradem velké historické tržiště, na kterém budou k dostání hračky, dřevěné zbraně, výrobky řezbářů, šperkařů, ozdoby, korále, adventní věnce i spousta dalšího zboží. Samozřejmě nebudou chybět ani nejrůznější laskominy a karlštejnské víno. Vyvrcholením dne bude v 17. hodin Česká mše vánoční Jana Jakuba Ryby na hradě, v Rytířském sále Císařského paláce. V rámci Štěpánského koledování si 27.12. 2011 od 18. hodin můžete poslechnout vokálně instrumentální skupinu Chamre.
Termín: 18.12. 2011 11:00 –19:00 hod. a 27.12.2011 18:00 hod.
Advent na hradě Loket – vánoční trhy
Na adventním trhu pod hradem Loket se můžete seznámit se starými českými vánočními zvyklostmi, projít řemeslným trhem, poslechnout si koledy a zhlédnout hru O narození pána Krista. Vaše děti se mohou pobavit koláčovým turnajem nebo v šermířské škole. Celý hrad včetně expozice útrpného práva je otevřen a k dispozici skalním návštěvníkům památek.
Termín: 10-11. 12. 2011 10:00-18:00 hod.
Živý betlém na zámku Loučeň
Hlavním bodem adventních prohlídek zámku se stane v 15 hodin Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby v zámeckém kostele a následně živý betlém v 16 hodin. Barokní zámek ožije biblickými postavami Panenky Marie, svatého Josefa, nebo Tří králů, aby se spolu s vámi za zvuku koled poklonily čerstvě narozenému Ježíškovi.
Termín: 17.12. 2011 14.00-17.00 hod.
Adventní prohlídky zámku Lednice
Prohlídky vánočně nazdobeným zámkem, s doprovodem kostýmovaných průvodců. Návštěvníci uvidí kromě historických vánočních dekorací také ukázku knížecího vánočního stolování.
Termín: 17.12.- 18.12. 2011 10:00-15:00 hod.

Večerní prohlídky při svíčkách na hradě Rabí

Hrad Rabí pořádá na hradě Vánoční večery při svíčkách. Je to jedinečná příležitost vidět hrad osvětlený pouze ohni, dozvědět se, jak se slavily Vánoce v čase středověku, ohřát se u jednoho z velkých ohňů na nádvoří či ochutnat čaj a svařené víno. Hlavním programem večera bude vánoční koncert v hradní konírně od 18.00 hodin.
Termín: 17.12. 2011 16:00-22:00 hod.

Knížecí advent na Křivoklátě

Velký řemeslnický jarmark bude v prostorách celého dolního nádvoří, ve vnitřních prostorách dolního hradu – v lednicích a v bývalém pivovaru. Uvidíte mnoho zručných řemeslníků při práci, kováře, košíkáře, pekaře, svíčkaře, hrnčíře a mnoho dalších. Na programu jsou také adventní koncerty, divadelní a kejklířská vystoupení. K jízdě na hrad Křivoklát můžete využít historický vlak tažený parní lokomotivou Albatros, který odjíždí z Prahy-Smíchova.
Termín: 4.-12.12. 2011

Vánoce na pernštejnské sýpce

Hrad Pernštejn v době adventní otevře své nádvoří, kapli a sýpku. V přízemí sýpky si prohlédnete instalované pokoje, zejména byt klíčníka z přelomu 19. a 20. století, černou kuchyni a obytnou kuchyni služebnictva. V provozu bude rovněž kaple, prohlídky paláce se však nekonají. Součástí programu je nabídka teplého občerstvení, drobných dárků, vystoupení dětských souborů a také Ježíškova dílna pro šikovné ruce dětí i dospělých. K zahřátí poslouží hraběnčin vánoční punč.
Termín: 10.-11.12. 2011

Stříbrná neděle na zámku Valtice

Vklouzněte do správné vánoční atmosféry na valtickém zámku. Těšit se můžete mimo jiné na mimořádné prohlídky zámku, jarmark, koncerty i noční osvětlení zámku, zámeckého sklepa a  Salónu vín ČR. V 18:00 hodin se odehraje koncert v zámecké kapli, dále vás čeká večerní program, který připravili valtičtí vinaři ve vinných sklepech. V podzámčí se navíc bude konat košt archivních vín.
Termín akce: 9.12.-10.12. 2011

Vánoční výstava ve Vizovicích

Galerie Mariette ve Vizovicích otevřela svou tradiční, letos již desátou, Vánoční výstavu. Každým rokem se zde můžete dozvědět, jaké jsou nové trendy ve zdobení stromků, ukázána je zároveň klasická vánoční výzdoba. V předním sále galerie můžete spolu s dětmi obdivovat nejrůznější skleněné postavičky – baňky medvídky, kočky, domečky, Mikuláše, šišky a řadu dalších. Výstavu výhradně českých a moravských vánočních ozdob doplňuje také kuchyňský koutek plný tuzemských vykrajovátek, keramických mís a forem na bábovky, či vánočky. A každý zde najde něco, co zpříjemní současné sychravé počasí – terapeutická mýdla, bylinné a ovocné čaje, sirupy, likéry a další dobroty.
Termín: 10.10.-23.12. 2011 9:00-17:00 hod.

Další zajímavé tipy na výlety po Česku najdete na www.kudyznudy.cz.

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama