Valečov – hrad v Českém Ráji

valecov1.jpgZříceniny skalního hradu Valečov se nacházejí na pískovcových skalách u vsi Boseň asi 3 km východně od města Mnichovo Hradiště v okrese Mladá Boleslav. Hrad byl založen v prvé polovině 14. století. Za husitských válek patřil známým husitským hejtmanům Bernartovi a Bartošovi z Valečova, Roku 1439 byl vypálen, avšak záhy poté byl obnoven. Od druhé poloviny 15. století střídal majitele a v 16. století byl dokonce rozdělen mezi dva držitele. Za Albrechta z Valdštejna byl připojen k Mnichovu Hradišti a postupné zpustl. Některé jeho prostory však sloužily jako nouzová obydlí chudiny až do 20. století.

Dispozice hradu, využívající skalních útvarů, je složitá. Před jádrem hradu jsou při patě skal umístěna dvě předhradí a k celku přiléhá ještě další rozsáhlá a členitá část s množstvím vytesaných skalních světniček. Jádro hradu tvořily v podstatě tři řady skalních bloků. Největší význam měla střední řada, tvořená třemi samostatnými skalními bloky a nesoucí paláce hradu. V blocích je vytesáno množství světniček a prochází jimi přístup na horní plochu, typický pro skalní hrady.
Starý palác v přední části byl kromě částí využívajících skálu převážně patrně dřevěný. Tak zvaný nový palác byl zděnou stavbou již před požárem roku 1439, jak dokládá ohořelé zdivo. Po této katastrofě byl zřejmě vystavěn v dnešní podobě jako stavba ledvinovitého půdorysu. Poslední podlaží bylo postaveno v 16. století. Mezi bloky, které na severní straně sledují hradní paláce, je i skalní věž s několika světničkami. Obvod hradu na jižní straně vymezuje skalní žebro, v němž bylo opět vysekáno několik světniček. Na východním konci z něho příkop vysekaný do skály vymezuje barbakánovitý útvar. Tudy se nejspíše vcházelo do navazujícího rozsáhlého areálu, jehož opevnění tvořily především skalní stěny s rozsedlinami přehrazenými roubením. Areál obsahuje velké množství provozních i obytných světniček a je zde nutno předpokládat i povrchové objekty. Tato část dispozice, která plochou převyšuje vlastní hrad i obě předhradí mohla pojmout velké množství lidí a poskytnout jim i v nepříznivých klimatických podmínkách dohře vybavené útočiště. Nesporně se jednalo o zimoviště husitských polních vojsk.

Poloha:

mapa_valecov.gif
Fotografie:
valecov3.jpg
valecov2.jpg
valecov1.jpg

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama