Urozená očista

Datum konání: do 31.8.2011
Místo konání: Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec
Zajímá vás, jak vypadala hygiena na šlechtických dvorech? Výstava na státním hradu v Jindřichově Hradci vám představí předměty denní očisty užívané zámeckými pány či dámami a toto téma vám do detailu osvětlí.
Výstava představí rozmanité nočníky, bidety, přenosné záchody, koupelnový teploměr, nástroj na provádění klystýru, porcelánové nebo kameninové mycí soupravy, vaničku na nohy, krásnou secesní záchodovou mísu a mnoho dalších exponátů. Nebudou chybět ani předměty používané při kosmetice či péči o tělo. Kromě toho uvidíte část holičského vybavení nebo historickou lékárničku. Jedním z nejvzácnějších předmětů je cínové lavabo (umyvadlo) ze 17. století ze zámku Jaroměřice, které se dochovalo v kompletním stavu. Kopii gotického záchodu vyrobil podle originálu umístěného v anglickém Toweru Zdeněk Havel, který je autorem i kopie renesanční záchodové stolice.
Kuriozitou je tzv. bourdaloue, dámský nočník ve tvaru omáčníku, který dostal své jméno po francouzském jezuitovi Louisi Bourdaloue ze 17. století. Ten se proslavil svým sice poutavými ale velmi dlouhými projevy. Aby jeho obdivovatelky nemusely odcházet na toaletu, začaly pod sukněmi nosit nočník, do kterého mohly vykonat potřebu i ve stoje. Prohlédnout si můžete také záhadný krém jantarové barvy, který se dochoval na zámku Hluboká ve flakonu z 19. století. Jedním z nejmladších ovšem neméně zajímavých exponátů je sprchový kout z 30. let 20. století zapůjčený ze zámku Dačice.
Více na www.zamek-jindrichuvhradec.eu

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama