REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 2.10. a svátek má Olívie a Oliver

Určování ovocných stromů v našich zahradách

6. 9. 2023

Ovocné stromy jsou nedílnou součástí polské krajiny. Po mnoho let se stávají nedílnou součástí našich zahrad a svými nádhernými květy a chutnými plody lahodí oku i chuti mnoha z nás. Poznáváme je od útlého věku – jabloně, hrušně nebo švestky jsou běžnými druhy na zahradě. Ale položili jsme si někdy otázku: „Umím rozlišit jednotlivé ovocné stromy?“.

Ovocné stromy jsou nedílnou součástí polské krajiny. Po mnoho let se stávají nedílnou součástí našich zahrad a svými nádhernými květy a chutnými plody lahodí oku i chuti mnoha z nás. Poznáváme je od útlého věku – jabloně, hrušně nebo švestky jsou běžnými druhy na zahradě. Ale položili jsme si někdy otázku: „Umím rozlišit jednotlivé ovocné stromy?“.

Můžete se je pokusit rozlišit podle listů – tlustá lepenka kaštanovníků je snadno rozpoznatelná. Stromy je možné určit také podle tvaru nebo struktury kůry, což může být pro začínající milovníky přírody obtížnější. Z dálky se může zdát, že všechny sazenice ovocných stromů vypadají stejně. Nikdo však neříká, že to bude snadné; i odborníci na ovocné stromy ve školkách potřebují léta praxe! Naštěstí dnes máme k dispozici technologie, které nám proces učení usnadňují. Mobilní aplikace pro chytré telefony využívající umělou inteligenci nám mohou pomoci rychle rozpoznat druhy rostlin pouhým namířením fotoaparátu telefonu. Ať už dáváte přednost kterékoli z těchto metod, stojí za to věnovat si čas tomu, abychom se naučili rozlišovat různé školky ovocných stromů, na které můžeme narazit při procházce po okolí.
Nejenže si rozšíříte obzory, ale získané dovednosti budou také signálem kvality vaší práce při péči o zahradu!

REKLAMA

Kalabasa jako neobvyklá volba pro školku ovocných stromů

Když se mluví o ovocných stromech, ne vždy si vybavíme kalinu, ale tato fascinující rostlina je ve skutečnosti mimořádně důležitým ovocným stromem, který má co nabídnout. Slyšeli jste někdy o malé ovocné školce, která rostla vedle chaloupky Baby Jagy? Pravděpodobně ne – proto stojí za to dozvědět se více. Na první pohled může kalina vypadat jako groteskní dýně z pohádky pro děti. Nicméně díky množství odrůd a nesčetným možnostem využití je to jeden z nejuniverzálnějších ovocných stromů na našem trhu. Pokud jde o pěstební plochu, paradigma „čím větší zahrada, tím lepší“ lze snadno obrátit – i ten nejmenší domácí pozemek nám ukazuje obrovské možnosti pěstování, které nabízejí rychle rostoucí sazenice ovocných stromů. Právě umístění je jedním z klíčových prvků úspěchu této megalomanské rostliny. Důkazem toho jsou četné domácí školky ovocných stromů, které nabízejí úkryt před spalujícími slunečními paprsky a ochranu před silným větrem nebo padajícím deštěm. Závěrem je třeba zdůraznit, jak pestrá může být nabídka tradiční ovocné školky díky takovým drobným novinkám, jako je vznikající kalina.

Od jabloní po kdoule: Všestranná funkce ovocných stromů v zahradě.

Ovocné stromy nejsou jen zdrojem chutné a zdravé úrody. Dlouho předtím, než začnou plodit, vnášejí do našeho prostoru další estetické kouzlo a vytvářejí silně příznivé mikroklima. Své dobrodružství můžete zahájit výsadbou malých sazenic ovocných stromů v ovocné školce. V průběhu několika let můžeme pozorovat, jak strom, který pomalu, ale jistě roste, mění svůj vzhled a nakonec se představí jako nádherný strom, který nás zasype množstvím ovoce. Jabloně jsou doménou mnoha ovocných školek – nesmírně rozmanité odrůdy nám umožňují experimentovat s chutí každé úrody. Mohli bychom donekonečna vyjmenovávat všechny odrůdy jablek, které jsou v ovocných školkách k dispozici: jemný Golden Delicious, sladkokyselý Granny Smith, aromatický Jonagold nebo kyselá Antonovka. To bychom však vynechali další zajímavé druhy, jako je kdoule, jejíž plody se skvěle hodí k domácím džemům. Nespornou výhodou výsadby vlastních sazenic je, že sami rozhodujete o tom, co chcete pěstovat – a tedy i o tom, co budete později jíst! Pomyslete na to, jak zábavné může být společné pečení jablečného koláče z ovoce přímo z naší zahrady!

REKLAMA

Řez a pletí: Jak se staráte o své ovocné stromy?

Udržování zdravé a bohaté odrůdy ovocných stromů vyžaduje více práce než jen zalévání. Péče zahrnuje pravidelný řez, který zlepšuje produkci ovoce a také podporuje celkový zdravotní stav stromu. Dobře prořezaný strom má lepší strukturu větví a je méně náchylný k chorobám. Prvním krokem v péči o náš sad by mělo být odstranění suchých nebo svázaných větví a větví napadených škůdci nebo chorobami. Důležitým postupem je také odstranění „dvou větviček“, dvojitých výrůstků, které se často vyskytují u mladých sazenic. Tyto sestupující špičky mohou způsobit stres hlavního kmene tím, že vytvářejí oslabená místa v koruně a zvyšují riziko odlomení kůry. Druhou důležitou činností je výživa ovocných stromů. Většina druhů dobře reaguje na pravidelné hnojení přírodními komposty velmi bohatými na živinu dusík (N), která zvýrazňuje růst listů a větví! Vyvarujte se však nadbytku této živiny na samém začátku vegetačního období; rychlý růst může vést k oslabení obranného systému proti škůdcům nebo patogenům. Častou otázkou je, kdy je nejlepší zavlažovat naše malebné sady? Odpověď zní: buď ráno, nebo večer! Tehdy si půda nejdéle udržuje vláhu a chrání kořeny před vysycháním v poledním horku! Přátelská připomínka – nikdy nezapomeňte kontrolovat vlhkost vzduchu! Dobré sazenice najdete na webu moravske-sady.cz.

Škola, semináře nebo praxe? Školky ovocných stromů na různé způsoby

Pěstování ovocných stromů na zahradě se zdá být jednoduché – koupíte sazenice, zasadíte je a čekáte, až začnou plodit. Pravdou však je, že jejich pěstování není jednoduchý úkol vyžadující odborné znalosti. Různé druhy ovocných stromů mají různé potřeby. Některé plodí brzy, jiné pozdě, některým se v našem podnebí daří dobře, jiné potřebují zvláštní péči. Dokonce i rozdíly v půdě mohou ovlivnit kvalitu a množství úrody. Proto jsou cenné ovocné školky vedené zkušenými lidmi s nadšením a správnými znalostmi – umožňují nám učit se pod vedením odborníka a vidět detaily, kterých bychom si sami při pohledu na knižní obrázky nevšimli. Je to jako intenzivní praktická výuka, kde se můžeme naučit vše o pěstování ovocných stromů: od výběru druhů a odrůd až po techniky výsadby, péči a sklizeň. Kromě toho jsou důležitým prvkem také workshopy vedené odborníky z ovocných školek, jejichž přístup se více zaměřuje na každodenní činnosti a vyžaduje aktivnější účast účastníků. Neměli bychom zapomínat ani na „terénní školy“. Ty jsou ideální pro lidi, kteří si chtějí osahat konkrétní práci spojenou s péčí o vlastní malý ráj plný čerstvých jablek, šťavnatých hrušek nebo sladkých třešní. Pěstování sadu je umění, které stojí za to si osvojit, aby si člověk mohl bez omezení vychutnat chuť přírody zakleté do vlastní domácí úrody.

Ovocné stromy – nejen králové sadu, ale také cenní spojenci v zahradním ekosystému.

Ovocné stromy jsou již po léta symbolem plodnosti a hojnosti, které zkrášlují naše zahrady. Ovocné školky nabízejí širokou škálu druhů od jabloní přes hrušně nebo třešně až po exotičtější druhy, jako je moruše nebo japonské kdoule. Každý z nich má svou jedinečnou roli ve velkém divadle venkovního života. Tím však příběh nekončí. Tyto ovocné stromy hrají stejně důležitou roli i pro další tvory: ptáci využívají jejich větve jako úkryt, divoké včely bzučí v květenstvích při hledání nektaru a na podzim si na štědré dávce sladkosti pochutnává celá řada živočichů. A tak koloběh života pokračuje prostřednictvím těchto netradičních hráčů. A co když se sami pokusíme vysadit několik takových stromů? Učit se pěstovat ovocné stromy může být jistě vzrušující – skutečná lekce biologie pod širým nebem! Školky ovocných stromů nabízejí spoustu rad ohledně výběru správného stromu a ohledně péče a techniky řezu. Navíc se nám zdá, že kupovat hotové ovoce v obchodech ztrácí smysl, když právě začínáme s vlastní domácí produkcí. Čerstvá jablka utržená přímo ze stromu? Mmm… nesrovnatelná chuť přírody!

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA