Město Kamenice nad Lipou leží na severozápadním okraji Českomoravské vrchoviny, asi 20 km severně od Jindřichova Hradce v okrese Pelhřimov. Původní renesanční budova zámku s arkádovým nádvořím a se zahradou vznikla v letech 1580–1583. Vstupní barokní věž pochází z roku 1744. Do současné podoby byl zámek přestavěn ve stylu pozdního klasicismu počátkem 19. století. Kolem se rozkládá anglický park s lípou starou 700–800 let. Od roku 1998 je zámek ve správě Uměleckoprůmyslového musea v Praze (UPM). Jižní křídlo užívá Městské muzeum.
Již v sobotu 16. května 2o15 se otevírají tyto expozice:
1 + KK PRO PANENKY
Domečky a pokojíčky pro panenky patří k nejstarším a nejoblíbenějším druhům hraček vůbec. Výstava představuje soubor ze sbírky UPM v Praze z období od 2. poloviny 19. století do třicátých let století dvacátého. Repliky či zmenšené kopie interiérů byly vymezeny převážně třemi stěnami, vyrobenými z překližky, nebo skládacími stěnami z kartonu. Druh interiérového vybavení závisel na charakteru a účelu místnosti. Zcela odlišný typ mobiliáře najdeme v obchodě, salónu nebo kuchyni. V miniaturním provedení interiérů se odrážely i měnící se styly nábytku. Srovnat pokojíčky s předlohou ve skutečné velikosti umožňuje soubor nábytku z původního vybavení zámku, které patřilo poslednímu předválečnému majiteli, rodině Geymüllerů. • Součástí expozice je herní prostor pro dětské návštěvníky a edukační program.
ANGLIČÁCI
Fenomén Matchbox zasáhl několik generací dětí i dospělých. Anglická firma Lesney začala vyrábět kovové miniaturní modely aut, strojů a různých hraček koncem čtyřicátých let. Značka Matchbox odkazuje na způsob balení modelů do krabiček od zápalek – není bez zajímavosti, že obaly byly inspirovány krabičkami Norvic, jež vyráběla československá firma SOLO Sušice. • V českém prostředí si tyto modely získaly velkou popularitu (o níž svědčí název „angličáky“, který se pro ně vžil) díky nevídané preciznosti a dotaženosti provedení, funkčnosti, zářivé barevnosti a vysoké odolnosti. • Výstava představuje přes patnáct set modelů od prvních hraček z přelomu čtyřicátých a padesátých let až po modely veteránů z nedávné doby. • Součástí expozice je herní zóna. → Vezměte svého angličáka na výstavu!
Dále můžete v zámku navštívit:
• expozici Městského muzea „Muzeum pro všechny smysly”
• monumentální objekt Aleny Matějkové „Cesta“
• přehlídku hraček, jejich návrhářů a výrobců na letním festivalu Hračkobraní (www.hrackobrani.cz)
Zámek Kamenice nad Lipou
Náměstí Čsl. armády 1
394 70 Kamenice nad Lipou
T) + F) 565 432 667 – správa zámku
E) [email protected]
www.upm.cz
Městské muzeum
T) 565 434 168
E) [email protected]
www.muzeumvsemismysly.cz
Návštěvní doba expozic
květen až září: denně mimo pondělí 10–17
duben a říjen: úterý až pátek 10–15 h,
soboty a neděle 10–17 h
listopad až březen: úterý až pátek 10–15 h
Mimo otevírací hodiny jsou expozice přístupné
pro skupiny po dohodě se správou zámku.
Vstupné
• expozice hraček a kovů UPM, zámecké podzemí
a expozice Městského muzea Kamenice na Lipou:
– plné 40 Kč, snížené 20 Kč, rodinné 60 Kč
• expozice nábytku:
– plné 60 Kč, snížené 30 Kč, rodinné 90 Kč
• sdružené vstupné:
– plné 80 Kč, snížené 40 Kč, rodinné 120 Kč
Na nádvoří zámku a do expozic v přízemí je bezbariérový vstup (včetně WC).
Uměleckoprůmyslové museum v Praze otevírá dvě výstavy pro děti i dospělé ve své pobočce v zámku Kamenice nad Lipou
REKLAMA
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu