REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 11.12. a svátek má Dana

Třebíč

Město Třebíč se nachází v jihozápadní části Moravy, uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč je s 36 tis. obyvateli druhým největším městem Kraje Vysočina a rozkládá se na obou březích řeky Jihlavy.

Počátky města jsou spjaty s významným benediktinským klášterem, který byl založen roku 1101. Díky bohaté historii města mohou návštěvníci obdivovat mnoho cenných památek, z nichž ty nejvýznamnější byly v roce 2003 zapsány na prestižní Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Jedná se o baziliku sv. Prokopa, která je považována za výjimečnou stavbu sakrální architektury a unikátní židovskou čtvrť se hřbitovem.

Město Třebíč je místem, kde se prolínají dva odlišné světy. Od majestátní křesťanské baziliky se rázem ocitnete v místě, které vás omámí svoji neopakovatelnou atmosférou, úzkými uličkami, romantickými náměstíčky, verandami a balkony židovské čtvrti, která připomíná dlouhou a bohatou historii židovské obce v Třebíči.

REKLAMA

V židovské čtvrti byste určitě neměli minout Zadní synagogu, kde je umístěna expozice židovské kultury s názvem Makom chajim, v překladu místo života. Na ženské galerii pak naleznete model židovské čtvrti, jak vypadala v roce 1850.

Výjimečný svým původním vstupem na ženskou galerii je Dům Seligmanna Bauera, který je upraven na expozici bydlení židovské rodiny v meziválečném období doplněný expozicí košer řeznictví.

REKLAMA

Vedle Zadní synagogy v Galerii Ladislava Nováka je zpřístupněna Pamětní síň Antonína Kaliny, třebíčského rodáka, kterému se podařilo v koncentračním táboře Buchenwald zachránit více než 900 židovských chlapců. V roce 2012 byl oceněn titulem Spravedlivý mezi národy, udělovaný lidem nežidovského původu, kteří přispěli k záchraně Židů před holocaustem.

Z židovské čtvrti se klikatou cestou můžete dostat až na severní svah kopce Hrádek, kde se nachází židovský hřbitov, jeden z největších a nejlépe zachovaných židovských hřbitovů v České republice. Na rozloze 11 722 m2 je pohřbeno přibližně 11 000 lidí a dochovalo se 3 000 náhrobků.

Jedním z klenotů mezi třebíčskými památkami je bazilika sv. Prokopa.  Monumentální trojlodní stavba ze 13. století je postavená v románsko-gotickém slohu. K nejcennějším částem baziliky patří nástěnné malby v opatské kapli, románská rozeta a krypta, kterou podpírá 50 sloupů.

Třebíč není jen městem významných památek UNESCO, můžete zde navštívit také další místa, která zaujmou celou rodinu.

Bohaté vyžití nabízí zámecký areál. Kromě baziliky sv. Prokopa zde můžete navštívit valdštejnský zámek se čtyřmi expozicemi Muzea Vysočiny Třebíč, které představují život Valdštejnů v Třebíči, historii kláštera, rozmanitý svět geologického vývoje Třebíčska a vyprávění o lidech a místech, jejichž osudy utvářely historii Třebíče. V třebíčském předzámčí se nachází Interaktivní expozice „Cesty časem“, která nabízí svým návštěvníkům poznání třebíčské historie a historických řemesel netradiční formou a je doplněna interaktivními exponáty, na kterých si mohou děti i dospělí vyzkoušet práci starých mistrů. V letním období návštěvníky potěší podzemní prostory zámecké ledovny, příjemnou procházku nabízí také zámecká zahrada a bylinková zahrádka.

Světovým unikátem je Expozice Franta, která představuje sbírku darovaného díla třebíčského rodáka Františka Mertla. Jedná se o nejrozsáhlejší autorovu kolekci soustředěnou na jednom místě. Frantovo dílo je zastoupeno v šedesáti významných veřejných sbírkách prakticky po celém světě.

Spoustu nevšedních zážitků nabízí Ekotechnické centrum Alternátor, které je jediným science centrem na Vysočině, Aquapark Laguna, či zábavní park Labyrint.

Také milovníci vyhlídkových míst a rozhleden si v Třebíči přijdou na své. Kromě 75 metrů vysoké Městské věže, která je dominantou města, můžete Třebíč a okolí obdivovat z rozhledny na Pekelném kopci. Rozhledna stojí na vrcholu Pekelného kopce (572 m n. m.), měří 26,5 metrů a je tvořena z modřínového dřeva s kovovými prvky. Její architektonický vzhled odráží znaky třebíčských památek UNESCO. Za návštěvu také stojí Vodojem kostelíček. Vodojem se tyčí nad městem na Strážné hoře a byl upraven na veřejně přístupnou expozici vodárenství s vyhlídkovou plošinou, která nabízí jedinečný výhled na Třebíč.

Město a jeho okolí uspokojí nejen obdivovatele historie, památek a kultury, ale také milovníky přírody. V okolí Třebíče se také nachází řada přírodních zajímavostí. Přírodní krásy můžete poznávat pěšky i na kole, protože území je protkáno sítí značených tras.

Přijměte naše pozvání a objevte na svých cestách město plné památek, přírodních krás a jedinečných zážitků.

Bližší informace na www.visittrebic.eu

Město Třebíč

adresa: Město Třebíč, Karlovo nám. 104/55, Vnitřní Město, 67401 Třebíč 1
telefon: + 420 568 896 100
e-mail: [email protected]
www.visittrebic.eu

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA